Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 916

Domowa stacja ładowania samochodów – czym jest wallbox?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wyobraź sobie życie, w którym nie musisz zajeżdżać na stację paliw. Omijają Cię dojazdy i kolejki do dystrybutorów. Jeśli podoba Ci się ta wizja, możesz wprowadzić ją w życie, inwestując w samochód elektryczny. Jednak żeby pojazd ten mógł jeździć, musisz go naładować – w tym artykule dowiesz się, jak to zrobić za pomocą wallboxa, czyli najbardziej popularnej domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego.


 

Użytkowników samochodów elektrycznych w Polsce jest coraz więcej, przybywa też stacji ładowania. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w czerwcu 2021 r. w Polsce funkcjonowało 1521 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych[1]. 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Od stycznia do czerwca uruchomiono ponad 250 nowych punktów ładowania. Warto jednak zauważyć, że rozwinięta infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych to domena dużych miast pokroju Warszawy, Gdańska czy Katowic. Wystarczy, że spojrzysz na poniższe dane:

Co zrobić, gdy mieszkasz w małej miejscowości lub na obszarze mocno oddalonym od stacji ładowania samochodu elektrycznego? Na szczęście nie musisz polegać tylko na publicznych stacjach i punktach. Inwestując w wallbox – domową stację ładowania, możesz mieć dostęp do prądu dla swojego elektryka, kiedy tylko chcesz.

Pamiętaj jednak, że standardowe instalacje domowe nie są przygotowane do ładowania samochodów elektrycznych. Kiedyś nie było takich potrzeb. Dlatego jeśli masz standardową instalację, warto zmienić warunki przyłączenia i zamówić dostawę stacji oraz montaż w TAURONIE. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie przepłacisz, a przyłącze i stacja będą optymalnie dobrane do Twoich potrzeb.

Co to jest wallbox? 

Wallbox to naścienna ładowarka do samochodu elektrycznego, która pozwala uzyskać większą moc ładowania niż jest to w przypadku standardowego gniazdka domowego 230 V. Jak to wygląda w praktyce? Wallbox może być podłączony do złącza 1- lub 3-fazowego. Stacja ładowania pozwala osiągnąć moc 3,7 – 22 kW (AC) w zależności od zabezpieczenia. Moc około 22 kW jest możliwa do osiągnięcia z 3 faz i przy zabezpieczeniu od 32 A. Przy takim zabezpieczeniu z jednej fazy można uzyskać do 7 kW. Przy zabezpieczeniu 25 A – 6 kW. Zatem przyłącze 3-fazowe daje możliwość potrojenia tych wyników. Jak wygląda domowa stacja ładowania samochodów?

Czy domowa stacja ładowania wallbox zmieści się w niewielkim garażu domu jednorodzinnego? Nie wszyscy projektują swoje domy z dużą przestrzenią garażową. Czy w ciasnym i pewnie już zagraconym pomieszczeniu zmieści się kolejny sprzęt? Bez obaw! Producenci zadbali o to, by ładowarka typu wallbox była niewielka i miała nowoczesny wygląd.Urządzenie najczęściej przypomina skrzynkę niewielkich rozmiarów. Panel ma nowoczesny design. To urządzenie, które może stać się ozdobą garażu.

fot. TAURON

Dlaczego wallbox, a nie zwykłe gniazdko elektryczne?  Po co tak właściwie inwestować w kolejne urządzenie?  Wallbox ma dwie bardzo ważne zalety.

Wallbox jest bezpieczny

Jeśli w trakcie budowy domu nie przewidziałeś, że będziesz posiadaczem samochodu elektrycznego, najprawdopodobniej Twoja domowa instalacja elektryczna nie została zaprojektowana z myślą o jego ładowaniu. Pełne naładowanie najmniejszych samochodów elektrycznych zajmuje przynajmniej 7-10 godzin. To ogromne przeciążenie dla domowej instalacji elektrycznej i ryzyko przepięć mogących uszkodzić samochód.

Wallbox to urządzenie dostosowane do domowej instalacji. Jego prawidłowym podłączeniem zajmuje się wykwalifikowany elektryk. Dzięki temu masz pewność, że to bezpieczne rozwiązanie, które nie doprowadzi do przeciążenia Twojej instalacji.

Wallbox ładuje szybciej

Gdybyś chciał naładować samochód elektryczny, korzystając ze standardowego gniazdka domowego 230 V, zajęłoby to minimum 7-10 godzin. Ten czas dotyczy oczywiście najmniejszych modeli typu Smart czy Nissan Leaf. Większe elektryki ładowałyby się nawet kilkanaście godzin. Korzystając z wallboxa, taki sam efekt możesz uzyskać w około 3-5 godzin. To praktycznie dwa razy szybciej!

Ile kosztuje domowa stacja ładowania samochodu?

Cena domowego wallboxa jeszcze kilka lat temu sięgała 4-5 tys. zł. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu samochodami elektrycznymi, zmniejszył się koszt domowej stacji ładowania samochodu. Dzisiaj cena najtańszych urządzeń to 2,5-3 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że pełny koszt inwestycji obejmuje także koszty montażu, które zależą od odległości skrzynki z bezpiecznikami od stacji ładowania. Wiadomo – im dalej do skrzynki, tym większe koszty przyłączenia będziesz musiał ponieść.

Warto zainwestować w droższy model wallboxa z dostępem do internetu. Dzięki temu uzyskasz pełną kontrolę nad włączaniem urządzenia. Jeśli korzystasz z kilku taryf prądu, możesz włączyć ładowanie wtedy, gdy prąd jest najtańszy. Kupując ładowarkę od TAURONA z dostępem do internetu, zoptymalizujesz koszty ładowania w specjalnej aplikacji eMap.

Jeśli szukasz sposobu na ładowanie swojego samochodu elektrycznego w domu, zdecydowanie rozważ zakup wallboxa. Przydomowa stacja zdecydowanie ułatwi Ci życie i sprawi, że niewielka jeszcze sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce nie będzie dla Ciebie aż tak dużym problemem. Decydując się na to rozwiązanie, koniecznie zasięgnij opinii fachowca TAURONA, żeby odpowiednio dobrać model do swoich potrzeb i możliwości swojej domowej sieci elektrycznej. Tych kilka tysięcy złotych inwestycji zwróci Ci się w postaci spokoju o poziom naładowania Twojego samochodu.

 

Stacje ładowania typu Wallbox w ofercie TAURONA

Interesuje Cię zakup i montaż stacji ładowania samochodu elektrycznego? Zobacz ofertę Lidera Elektromobilności! Skontaktuj się ze specjalistą TAURONA, by otrzymać gruntowną analizę potrzeb i propozycję optymalnych rozwiązań.

Dowiedz się więcej

[1] Źródło: https://pspa.com.pl/2021/informacja/licznik-elektromobilnosci-1-000-uzytkowych-samochodow-elektrycznych-na-polskich-drogach/ (dostęp: 12.07.2021 r.)