Czy każda instalacja fotowoltaiczna powinna być podłączona do sieci elektroenergetycznej?
Do sieci energetycznej należy podłączyć instalację PV typu on-grid, która nie jest w stanie działać samodzielnie. Obecny w niej falownik kieruje prąd do odbiorników, a nadwyżki do sieci. Automatycznie uzupełnia też niedobory produkcji własnej energią pobraną z sieci.
Podstawowe informacje na temat produkcji prądu ze słońca znajdziesz w artykule: Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?
Podłączenia wymaga także instalacja hybrydowa, która jest przystosowana do pracy z siecią, ale może również funkcjonować niezależnie. Jej falownik obsługuje zarówno wymianę energii z siecią, jak i z magazynem energii.
Podłączenie do sieci nie jest potrzebne w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej typu wyspowego (off-grid). Działa ona całkowicie niezależnie: nie musisz podłączać do sieci elektroenergetycznej paneli fotowoltaicznych, które przekazują nadwyżki produkcji do magazynu energii. To model, który sprawdza się w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia instalacji PV do publicznej sieci energetycznej. Dobrym przykładem jest domek letniskowy w głębi lasu, w górach czy nad jeziorem.
Pamiętaj, że w każdej chwili możesz przekształcić instalację fotowoltaiczną np. on-grid na off-grid lub na typ hybrydowy. Wykorzystasz te same panele fotowoltaiczne, natomiast musisz wymienić falownik. W przypadku fotowoltaiki hybrydowej i on-grid potrzebny jest też licznik dwukierunkowy.
Urządzenia do przekształcania energii elektrycznej omawiamy szczegółowo w artykule: Falownik do fotowoltaiki – rodzaje, parametry i dobór.
Fotowoltaika od TAURONA
Masz pytanie związane z fotowoltaiką, na które nie znalazłeś odpowiedzi w powyższym artykule?
Sprawdź szczegóły oferty bądź zamów kontakt z ekspertem TAURONA, który udzieli Ci niezbędnych informacji, a także dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twojego domu.
Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej – krok po kroku
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowane. Odbywa się na podstawie wniosku do dystrybutora o określenie warunków przyłączenia lub na podstawie zgłoszenia. Możesz wszystkie formalności wykonać samodzielnie lub powierzyć przeprowadzenie wszystkich procedur wykonawcy fotowoltaiki.
Krok 1: Przygotuj dokumenty
Zanim zwrócisz się do operatora sieci dystrybucyjnej (OSD), skompletuj niezbędne dokumenty (w postaci papierowej lub elektronicznej).
Potrzebne są następujące dokumenty:
- dane techniczne instalacji fotowoltaicznej i certyfikaty – parametry techniczne, charakterystyka ruchowa i eksploatacyjna przyłączanych urządzeń potwierdzona dokumentami, np. kartami katalogowymi czy specyfikacją techniczną oraz certyfikat sprzętu zgodny z wymaganiami NC RfG;
- upoważnienie/pełnomocnictwo – dokument jest potrzebny osobie, która reprezentuje wnioskodawcę;
- umowa na zakup energii elektrycznej sprzedawcy – niezbędna w sytuacji, gdy zgłaszający chce sprzedawać energię elektryczną sprzedawcy wybranemu lub sprzedawcy zobowiązanemu;
- oświadczenie instalatora, które potwierdzają jego kwalifikacje – pod zgłoszeniem instalacji fotowoltaicznej powinien podpisać się wykonawca, który potwierdza, że ma odpowiednie kompetencje i wykonał przyłącze zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej.
Krok 2: Wypełnij wniosek i poinformuj operatora o przyłączeniu mikroinstalacji do jego sieci elektroenergetycznej
Aktualny wzór wniosku znajdziesz na stronach Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Do wniosku dołącz zgromadzone wcześniej dokumenty i prześlij do zakładu energetycznego. Zgłoszenie można również wysłać online.
Krok 3: Decyzja OSD i założenie licznika zdalnego odczytu
Jeżeli zgłoszenie jest poprawne, OSD potwierdzi przyjęcie, a następnie sprawdzi stan techniczny zgłaszanej fotowoltaiki. Działania operatora kończy montaż licznika dwukierunkowego.
Skuteczne zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej sprawia, że stajesz się prosumentem, czyli producentem i konsumentem energii elektrycznej w jednej osobie. Oznacza to, że możesz odprowadzać do sieci nadwyżki prądu i rozliczać się w systemie net-billing.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Kim jest prosument?
Kiedy instalację zgłosić do dostawcy energii i kiedy zostanie podłączona do sieci?
Instalację fotowoltaiczną powinieneś zgłosić do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Najlepiej to zrobić co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji. Informację o tym, jak tego dokonać, powinieneś znaleźć na stronie internetowej OSD. Tam również dowiesz się o tym, jakie dokumenty są niezbędne do tego, aby takiego zgłoszenia dokonać. Samego zgłoszenia w większości przypadków dokonasz przez Internet.
Ile trzeba czekać na podłączenie do sieci?
Czas, jaki OSD ma na podłączenie instalacji do sieci, jest określony w Prawie energetycznym. Wynosi on 30 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zgłoszenie zawiera błędy lub nie jest kompletne, operator odeśle wniosek z prośbą o poprawę i uzupełnienie. Na korektę masz minimum 30 dni. Oczywiście możesz przesłać poprawiony dokument wcześniej.
Kto ponosi koszty związane z przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci?
Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie płacą za przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci. Operator zakłada urządzenia na własny koszt – dostarcza i montuje licznik dwukierunkowy oraz bezpieczniki.
Licznik dwukierunkowy: co to jest i jak działa?
Jak sama nazwa wskazuje, licznik dwukierunkowy to licznik, który działa w dwóch kierunkach. Oznacza to, że zlicza on nie tylko energię pobieraną z sieci, ale także tę do sieci wprowadzaną. Jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, bo tylko w taki sposób prosument może rozliczać się z dostawcą energii. Licznik dwukierunkowy działa bezobsługowo – automatycznie zlicza energię wprowadzoną do sieci i tę z niej pobraną.
Kto i kiedy powinien wymienić licznik na dwukierunkowy?
Licznik dwukierunkowy musi być zamontowany jeszcze przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej, bo jest niezbędny do prawidłowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez panele. Za jego montaż odpowiedzialny jest operator energetyczny.
Instalacja fotowoltaiczna bez licznika dwukierunkowego – czy może poprawnie działać?
Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, potrzebuje licznika dwukierunkowego. Bez niego niemożliwe jest zliczanie energii pobranej i oddanej do sieci. Natomiast licznik dwukierunkowy nie wchodzi w skład wyspowej instalacji PV (off-grid), która działa niezależnie od sieci zewnętrznej.
Pobierz poradnik i rozwiej wątpliwości dotyczące fotowoltaiki oraz systemu rozliczeń energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne.
Rozruch instalacji – kto powinien go przeprowadzić i kiedy?
Pierwsze uruchomienie fotowoltaiki jest bardzo ważnym momentem – dlatego powinien być przeprowadzony przez uprawnionego do tego instalatora. Instalator w Twojej obecności powinien przeprowadzić cały proces.
Pamiętaj, że uruchomienie fotowoltaiki powinien nastąpić w ciągu dnia – wtedy, kiedy instalacja produkuje prąd. Tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić, czy instalacja działa poprawnie, czy falownik nie wykazuje żadnych błędów.
Instalacji fotowoltaicznej nie zaleca się uruchamiać samodzielnie. Zadanie nie jest skomplikowane, ale obarczone dużą odpowiedzialnością. Jeśli coś pójdzie niezgodnie z oczekiwaniami, firma instalatorska może zrzucić na Ciebie odpowiedzialność za popełnione błędy i ich konsekwencje finansowe. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej budowie instalacji PV oraz szybkim i bezproblemowym rozruchu, skorzystaj z oferty TAURONA!