Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


15 893

Bezpieczeństwo w sieci – zasady, które warto znać

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Internet w dużej mierze zdominował nasze życie. Jest miejscem rozrywki i pracy, platformą wymiany informacji, globalnym komunikatorem, sklepem on-line, do którego masz dostęp przez 24 godziny na dobę. Za pośrednictwem sieci logujesz się do banku, urzędu, na pocztę i zamawiasz usługi. A czy dbasz o swoje bezpieczeństwo w internecie? Czy bezpieczeństwo w sieci jest dla Ciebie priorytetem? Przeczytaj ten poradnik i sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z internetu.


 

Używaj tylko legalnego systemu operacyjnego

Tylko legalny system operacyjny będzie dla Ciebie gwarancją bezpieczeństwa w sieci. Nielegalne oprogramowania mogą zawierać programy szpiegujące, a te bez Twojej wiedzy będą przekazywać dane niepożądanym osobom. To właśnie przez te oprogramowania możesz utracić hasła do logowania, historię wyszukiwania oraz materiały gromadzone na komputerze. Tylko legalne oprogramowanie może być na bieżąco aktualizowane, by wypełnić luki bezpieczeństwa, którymi mogą dostać się hakerzy.

Zabezpiecz swój sprzęt programem antywirusowym i firewallem

Zarówno świeżo zakupiony sprzęt, jak i ten starszy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w postaci programu antywirusowego. Jednak sama instalacja to nie wszystko, jeśli chcesz czuć się bezpiecznie w sieci. Pamiętaj o regularnym skanowaniu komputera w poszukiwaniu wirusów oraz innego typu złośliwego oprogramowania. Ponadto stosuj firewalla (zwanego również zaporą ogniową). To specjalna ochrona dla komputera pozostającego w lokalnej sieci komputerowej (LAN), która zabezpiecza przed nielegalnym „wejściem” z zewnątrz. Zapora ogniowa blokuje również niebezpieczne połączenia przychodzące i wychodzące. To istotna ochrona Twojego komputera, która zwiększa bezpieczeństwo w internecie, o ile regularnie przeprowadzasz aktualizacje oprogramowania. Jeśli o tym zapominasz, aktywuj opcję automatycznej aktualizacji lub ustaw przypomnienie. Najlepiej od razu.

Nie otwieraj podejrzanych maili

Ile razy otrzymałeś mail od nieznajomego albo podejrzanej firmy? Cyberprzestępcy nie śpią. Zdajesz sobie sprawę, że możesz zainfekować sprzęt już przez samo wyświetlenie grafik, załączonych do wiadomości? Pod żadnym pozorem nie klikaj linków w treści maila ani nie otwieraj załączników. Najlepszą praktyką jest usuwanie maili od nieznanych nadawców z poziomu głównego widoku poczty.

Ustaw trudne hasło

Czy wiesz, że „12345” było najpopularniejszym hasłem w 2020 roku? Zaraz za nim na podium stanęło „123456789” i „picture1”[1]. To doskonałe przykłady możliwie najmniej bezpiecznych haseł, których możesz użyć. Jakich jeszcze musisz się wystrzegać? Daty urodzin, imienia i nazwiska, pojedynczych, prostych słów. Znacznie trudniejsze do złamania będą hasła zawierające małe i duże litery, znaki specjalne, liczby, kombinacje przypadkowo zestawionych ze sobą słów lub liter. Specjaliści zalecają również stosowanie techniki mnemonicznej. Co to znaczy? Zbuduj zdanie w stylu „Kocham nosić czerwone spodnie 3 razy w tygodniu” i użyj go jako mnemonika: KnCS3rwT. Staraj się również nie używać tego samego hasła i loginu do wszystkich kont. Jeśli złodziej przechwyci hasło, będzie miał dostęp do każdego miejsca, w którym się logujesz. Co ważne – dla zachowania poziomu bezpieczeństwa, hasła warto regularnie zmieniać.

Twórz kopie zapasowe

W wyniku awarii komputera, ale także cyberataku, możesz bezpowrotnie stracić swoje dane. Zawsze staraj się utworzyć kopie zapasowe najważniejszych dla Ciebie rzeczy (plików, zdjęć, kontaktów) w różnych miejscach. Możesz wykorzystać wirtualną chmurę, dzięki której będziesz miał dostęp do wszystkich umieszczonych tam plików z dowolnego urządzania. Inną, tradycyjną metodą jest zapisanie plików na pamięci zewnętrznej (dysk przenośny, pendrive).

Zabezpiecz swój router i nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi

Twój router może stać się celem ataku hakera. Zwłaszcza, jeśli użyłeś prostego hasła, którego złamanie zajmuje sekundy. Przykłady? „Admin”, „adminadmin” lub klasyczne hasło „12345”. Dlatego wybierając hasło, skorzystaj z dobrych praktyk wskazanych powyżej. Możesz też ukryć domową sieć, która będzie dostępna tylko dla osób znających login.

Nie panikuj

Strach jest najgorszym doradcą, dlatego nie panikuj. Cyberprzestępcy opanowali techniki manipulacji do perfekcji. Często starają się wywrzeć presję – oczekują szybkiej wpłaty pieniędzy za np. oddanie hasła lub dostępu do systemu. Grożą ujawnieniem danych lub przejęciem konta. Hakerzy potrafią również podać się za instytucje zaufania publicznego i próbować wyłudzić dane. Nigdy nie wpłacaj pieniędzy ani nie udostępniaj żądanych danych.

Nie wyobrażasz sobie życia bez internetu? Nic dziwnego, ale pamiętaj o przestrzeganiu powyższych zasad bezpieczeństwa w sieci. Świadomy zagrożeń i ostrożny użytkownik to zdecydowanie trudniejszy cel dla cyberprzestępcy. Zaktualizuj hasła, zapisz swoje wartościowe dane na innych nośnikach, nie otwieraj wiadomości z nieznanych adresów i zabezpiecz swój komputer na każdy możliwy sposób. Bądź bezpieczny w internecie.

Pobierz e-book

 

Więcej praktycznych porad dotyczących bezpiecznego poruszania się po Internecie znajdziesz w naszym ebooku „Bezpieczeństwo w sieci”.

Pobierz za darmo

[1] Źródło: www.wirtualnemedia.pl/artykul/najpopularniejsze-haslo-2020-roku-top-10-12345-jak-wybrac-bezpieczne-haslo-jak-stworzyc (dostęp: 25.01.2022 r.)