Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 321

Klimatyzator typu split – klimatyzator, który grzeje!

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Dom to nasz azyl, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. Tymczasem fale letnich upałów utrzymują się coraz dłużej, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Klimatyzator typu split ma jeszcze jedną zaletę – tanio i skutecznie ogrzewa pomieszczenia zimą.


 

Klimatyzator, czyli chłodno latem, ciepło zimą

Oczywistym zastosowaniem klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczeń w upalne dni. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie niesie za sobą klimatyzator typu split w sezonie jesienno-zimowym.

Jeśli Twój salon z różnych przyczyn nie jest najcieplejszym miejscem w domu, to grzewcza funkcja klimatyzatora może okazać się bardzo użyteczna. Pozwala w krótkim czasie podnieść znacząco temperaturę nawet w dużym pomieszczeniu. Klasa energetyczna dla urządzeń klimatyzacyjnych pozwala na efektywnei ekonomiczne ich wykorzystanie zarówno przy ogrzewaniu, jaki przy chłodzeniu. Klimatyzator split to urządzenie nie tylko podnoszące komfort, ale i ekonomiczne.

Rodzaje klimatyzatorów typu split

Klimatyzator typu split to z pewnością jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów, by zapewnić w domu optymalną temperaturę przez cały rok. W odróżnieniu od klimatyzatora przenośnego (kompaktowego) – pracuje cicho i bardzo wydajnie. System ten jest jednak droższy w zakupie i zdecydowanie trudniejszy w montażu, ponieważ wymaga ingerencji w ściany budynku.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli klimatyzatorów split, różniących się funkcjami i parametrami. W zależności od sposobu montażu wyróżniamy:

  • klimatyzator ścienny – kategoria bardzo pojemna, miesząca w sobie zarówno proste urządzenia o podstawowych funkcjach, jak i zaawansowane modele o nietypowej stylistyce. Ten rodzaj klimatyzatora najczęściej montowany jest w salonie lub sypialni.
  • klimatyzator podsufitowy – model bardzo często wybierany w sytuacji, w której instalacja klimatyzatora ściennego jest niemożliwa lub zbyt problematyczna. Montuje się go w wysokich pomieszczeniach – przytwierdzając bezpośrednio do konstrukcji stropu. 
  • klimatyzator kasetonowy – instalowane w obrębie sufitów podwieszanych, wykończone panelem dekoracyjnym. Umożliwiają równomierną dystrybuuję chłodnego powietrza z centralnego punktu w pomieszczeniu.
  • klimatyzator kanałowy – urządzenia, które dostarczają powietrze przewodami wentylacyjnymi do kilku pomieszczeń jednocześnie. Wyloty przewodów zakończone są specjalnymi kratkami nawiewnymi umieszczonymi na suficie lub ścianie.

Klimatyzator multisplit – co to takiego?

Największym minusem klimatyzatorów typu split w zestawieniu z klimatyzatorami przenośnymi są ograniczenia w mobilności. Jako że są przytwierdzone na stałe do ściany lub sufitu, nie można ich przenosić w zależności od potrzeb i miejsca, w którym przebywamy najchętniej. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się klimatyzator typu multisplit.

Na czym to polega? Do jednego agregatu chłodniczego podłączanych jest kilka jednostek wewnętrznych rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach. Za maksymalną liczbę jednostek wewnętrznych, które mogą być podłączone do jednostki zewnętrznej uznaje się 5. Oznacza to, że klimatyzator multisplit może chłodzić bądź ogrzewać nawet 5 niezależnych pomieszczeń równocześnie.  

Jak prawidłowo zainstalować i dbać o klimatyzator?

Bezawaryjne działanie klimatyzatora w dużej mierze zależne jest od profesjonalnego montażu, który zgodnie z prawem należy powierzyć specjaliście o odpowiednich uprawnieniach.

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowany do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

 

Kliknij w przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJarrow

Ważna jest również odpowiednia konserwacja urządzenia, która powinna być przeprowadzana minimum dwa razy w roku, choć wiele tutaj zaleceń producenta i warunków gwarancyjnych. Podczas konserwacji czyszczone są filtry oraz wymiennik ciepła, sprawdzane jest również ciśnienie w instalacji. Ma to duże znaczenie dla zdrowia osób korzystających z klimatyzacji i powoduje, że klimatyzator działa bezawaryjnie przez długie lata. Więcej na temat zasad użytkowania urządzenia przeczytasz w artykule: Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie?.