Nowy system rozliczeń obowiązuje wszystkich inwestorów, którzy zdecydują się na montaż i przyłączenie fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 roku. Jest jeden wyjątek. Ustawa gwarantuje osobom, które złożyły wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) do 31 marca 2022 roku, czyli rozliczają się w systemie opustów, możliwość rozliczania się w tym systemie przez 15 lat od momentu przyłączenia instalacji do sieci.
Prosumenci zachowają to prawo nawet w przypadku, gdy zdecydują się rozbudować posiadaną instalację fotowoltaiczną. W każdej chwili mogą jednak zmienić system rozliczania fotowoltaiki na nowy. Warto pamiętać o tym, że decyzja o przejściu na net-billing jest nieodwracalna – w praktyce oznacza to, że po wyborze nowego sposobu rozliczania nie będzie można z powrotem przejść na stary system.
Jesteś ciekawy, ile zaoszczędzisz na instalacji fotowoltaicznej? Skorzystaj z kalkulatora rozliczenia fotowoltaiki w systemie net-billing!
Fotowoltaika – zmiany w 2022 roku
Istotą zmian, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, jest przejście z systemu net-metering na nowy system rozliczeń net-billing.
Jak prosumenci rozliczali się do 1 kwietnia 2022 r.?
Dotychczas prosument przekazywał do sieci nadwyżkę energii, którą odbierał w okresach zwiększonego zapotrzebowania lub zmniejszonej produkcji własnej. Wymiana odbywała się w stosunku 1:0,8 (instalacje do 10 kWp) lub 1:0,7 (instalacje powyżej 10 kWp). Zatem za 1 kWh wysłany do sieci można było pobrać 0,7 lub 0,8 kWh. Ten typ wymiany to net-metering, czyli bezgotówkowa wymiana odpowiednich porcji energii.
Co dla prosumentów oznacza nowy system rozliczania fotowoltaiki?
Nowy system prosumencki nie opiera się już na ilości wyprodukowanej energii, lecz na jej wartości w momencie dokonywania transakcji. W systemie net-billingu prosument jest aktywnym uczestnikiem rynku, co oznacza, że sprzedaje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki) i kupuje energię, gdy instalacja nie pokrywa zapotrzebowania.
Rozliczenia odbywają się na indywidualnym koncie każdego prosumenta. Wartość zgromadzonych środków, czyli depozyt prosumencki, służy wyłącznie do regulowania zobowiązań z tytułu zakupu energii (nie można go spieniężyć i wypłacić). Rozliczenia fotowoltaiki można dokonać przez 12 miesięcy od dnia, w którym kwota stała się depozytem.
Jeżeli nie uda się rozliczyć wszystkich środków i powstanie nadpłata, sprzedawca zwróci ją prosumentowi. Jednak nie w całości: maksymalny zwrot wynosi 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.
Fotowoltaika w świetle nowych korzyści
Szczegółowe zasady nowego systemu rozliczeń znajdziesz w e-booku:
Etapy wprowadzania zmian w systemie prosumenckim
Ustawodawca rozłożył zmiany w systemie rozliczania prosumentów na trzy etapy:
- od 1 kwietnia do 1 lipca 2022 roku – okres przejściowy, w którym obowiązywał poprzedni system rozliczeń;
- od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku – przez pierwsze dwa lata podstawą do rozliczenia nadwyżek energii odprowadzonych do sieci będzie średnia cena rynkowa energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca;
- od 1 lipca 2024 roku – rozliczenie nadwyżek będzie dynamiczne, według stawek godzinowych z Rynku Dnia Następnego (na Towarowej Giełdzie Energii).
Jakie są konsekwencje wprowadzenia systemu net-billing?
Wprowadzenie systemu net-billingu, wzbudza wiele obaw o opłacalność inwestycji w fotowoltaikę przede wszystkim wśród klientów indywidualnych. Trudno się temu dziwić – nowy system rozliczeń oparty jest na innym mechanizmie, a jego nieznajomość może rodzić wątpliwości. Jednak eksperci działający w branży są zgodni – fotowoltaika nadal jest atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych. Zmiany w systemie rozliczeń fotowoltaiki sprawiły, że najbardziej opłacalne stały się instalacje optymalnie dopasowane do zużycia energii w gospodarstwie lub firmie prosumenta.
Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja, tym oszczędności z fotowoltaiki rozliczanej w systemie net-billingu będą większe.
Dofinansowania do fotowoltaiki
Wydatek związany z inwestycją w instalację fotowoltaiczną można skutecznie kompensować dotacjami z programów rządowych. W 2022 roku ruszyła kolejna odsłona programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Lokalnie dostępne są też dotacje z RPO (Regionalny Program Operacyjny). Po raz pierwszy w 2022 roku dofinansowanie obejmuje nie tylko panele fotowoltaiczne, lecz także magazyny energii czy pompy ciepła.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, skontaktuj się z doradcą TAURONA, który na podstawie Twojego zapotrzebowania energetycznego przedstawi najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
Fotowoltaika od TAURONA – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz własnego źródła taniej i czystej energii? Chcesz zabezpieczyć swoje potrzeby energetyczne? Wybierz fotowoltaikę od TAURONA i zyskaj:
- audyt i indywidualne dopasowanie instalacji – eksperci TAURONA ocenią warunki miejscowe i bezpłatnie dobiorą instalację fotowoltaiczną dopasowaną do Twoich potrzeb;
- atrakcyjne formy finansowania inwestycji – klienci TAURONA mogą korzystać z niskooprocentowanych kredytów na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych;
- bezpieczny montaż – fachowcy współpracujący z TAURONEM zamontują Twoją instalację zgodnie z aktualnymi normami bezpieczeństwa;
- najwyższa jakość i zaufanie – TAURON oferuje wysokiej klasy rozwiązania oraz usługi sprawdzonych partnerów.