Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 525

Klimatyzacja do domu i do mieszkania – co warto wiedzieć?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Komfort termiczny w domu jest niezbędny dla wydajnej pracy i nauki oraz wypoczynku, także w nocy. Niestety zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej zmagamy się z dokuczliwymi upałami. Rozważasz zakup klimatyzatora? Dowiedz się, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do domu lub do mieszkania.


 

Parametry związane z doborem klimatyzacji do domu i do mieszkania

Dwa najważniejsze kryteria, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej klimatyzacji, to – po pierwsze – powierzchnia mieszkania lub domu, a po drugie liczba pomieszczeń. Wnętrza o dużej kubaturze, jakie często spotyka się w domach i w przestronnych apartamentach wymagają innego podejścia, niż niewielkie mieszkania dwu-, trzypokojowe, a tym bardziej kawalerki. To istotna kwestia, ponieważ urządzenie ze zbyt małą mocą nie zapewni odpowiedniego poziomu chłodzenia.

Musisz zastanowić się również, jakie masz wymagania wobec klimatyzatora. Czy urządzenie ma tylko chłodzić, czy ma również ogrzewać, oczyszczać lub jonizować powietrze? Ważne jest też, czy klimatyzacja w mieszkaniu lub domu ma być zintegrowana z systemem wentylacji. Weź to wszystko pod uwagę przed zakupem, by w pełni cieszyć się z  inwestycji.

Nie wiesz, w jakim stopniu klimatyzacja może poprawić mikroklimat we wnętrzach? Sprawdź, czy klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym to dobry wybór?

 
Klimatyzacja od TAURONA
Komfortowe warunki w Twoim domu
 Zyskaj:
  • możliwość finansowania kredytem RRSO 0%
  • szybki montaż – nawet w ciągu 7 dni

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Klimatyzacja do domu i do mieszkania – split czy multi-split?

Szukając informacji na temat klimatyzacji, natkniesz na tajemniczo brzmiące pojęcia: klimatyzacja split i multi-split. To nic innego jak wersje systemów klimatyzacyjnych. Na rozwiązanie split składa się jeden agregat zewnętrzny i jeden klimatyzator wewnętrzny. Najprościej mówiąc, jest to system, który obsługuje jedno pomieszczenie. Z kolei na klimatyzację multi-split składa się jednostka zewnętrzna oraz kilka klimatyzatorów wewnętrznych.

W praktyce wersja split sprawdzi się jako klimatyzacja w mieszkaniu o otwartej przestrzeni, w tym w kawalerkach. System multi-split jest z kolei polecany do wielopokojowych mieszkań i jako klimatyzacja w domu.

Co ciekawe obie wersje mogą funkcjonować niezależnie od siebie. Można zastosować je np. w mieszkaniach lub domach dwupoziomowych. Na poziomie z otwartą przestrzenią (salon z aneksem kuchennym), doskonale sprawdzi się klimatyzator w wersji split, a tam, gdzie znajdują się osobne pokoje domowników, z powodzeniem można wykorzystać opcję multi-split. Każde z rozwiązań ma swoją specyfikę, więc ostateczny wybór zarówno systemu, jak i mocy klimatyzatorów, skonsultuj z fachowcem.

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym lub bloku – na co zwrócić uwagę?

Właściciele domów jednorodzinnych na montaż klimatyzatora nie potrzebują żadnych zgód. Inaczej może być w przypadku mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Na szczęście klimatyzacja w mieszkaniu coraz rzadziej postrzegana jest jako zbędny luksus. Obecnie myśli się o niej jako o jednym z potrzebnych udogodnień. Dlatego na ogół administratorzy, zarządcy budynków i ich mieszkańcy nie widzą przeciwwskazań do udzielenia zgody potrzebnej na montaż.

Instalacja klimatyzacji jest możliwa zarówno na etapie budowy domu lub mieszkania deweloperskiego, jak i już w wyremontowanej czy wykończonej pod klucz nieruchomości. Oczywiście w pierwszym przypadku znacznie ułatwisz fachowcom przeprowadzenie niezbędnych prac. W przypadku montażu klimatyzacji na etapie budowy czy prac wykończeniowych łatwiej będzie o zachowanie estetyki wnętrza. Nie oznacza to jednak, że klimatyzacja zamontowana już po remoncie domu lub mieszkania, w jakikolwiek sposób je zniszczy lub oszpeci. Urządzenia wewnętrzne umieszczane są na ścianie kilkadziesiąt centymetrów od sufitu, więc nie rzucają się w oczy. W dodatku ich minimalistyczny i elegancki design sprawia, że klimatyzatory nie zakłócają stylistyki wnętrz.

Agregat zewnętrzny w większości przypadków można bez problemu zamontować na zewnętrznej ścianie budynku. Niekiedy problematyczna jest instalacja na ścianie starej kamienicy lub bloku z wielkiej płyty ocieplonego styropianem. Na szczęście jednostkę zewnętrzną można ustawić również na tarasie lub balkonie.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu dziś nie stanowi wyzwania. Pozwala natomiast cieszyć się komfortem w czterech kątach niezależnie od pogody. Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj: Klimatyzacja w domu – czy warto w nią zainwestować?