Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 299

Czym jest pellet i jak działa piec na pellet?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Planujesz wymianę ogrzewania? Szukasz wygodnego i bezpiecznego sposobu na opalanie domu? A może na sercu najbardziej leży Ci wybór rozwiązania przyjaznego środowisku? Sprawdź, czy pellet będzie dobrą alternatywą dla używanego przez Ciebie materiału opałowego i czy spełni Twoje oczekiwania!


 

Co to jest pellet?

Pellet drzewny to granulat wykonany z trocin drzew liściastych i iglastych. Wykorzystuje się go do ogrzewania budynków mieszkalnych, gdyż stanowi dobrą alternatywę dla węgla opałowego i drewna. Jako paliwo ma wysoką wartość opałową.

Poza pelletem drzewnym, który charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną, wytwarza się też granulat opałowy z innych odpadów roślinnych, na przykład ze słomy, otrębów zbóż lub siana, które zostają sprasowane pod wpływem wysokiego ciśnienia. Taki granulat ma większą objętość i mniejszą wartość energetyczną, dlatego najczęściej służy on do ogrzewania budynków użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych.

 
piec

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Czy pellet jest ekologiczny?

Do produkcji pelletu wykorzystuje się odpady, które pochodzą z tartaków, stolarni, zakładów drzewnych, gospodarstw rolnych, a zatem nie wycina się w tym celu drzew, ani nie pozyskuje surowców z ziemi. Już samo to jest wystarczającym powodem, by uznać pellet za ekologiczny. Jednak na uwagę zasługuje też cały proces produkcji. Podstawą do stworzenia biomasy są surowce, które nie zawierają żadnych zanieczyszczeń, zarówno mineralnych, jak i chemicznych. Surowce rozdrabnia się, suszy w niskiej temperaturze, a następnie dokładniej rozdrabnia i prasuje. Co ciekawe, nie jest potrzebne dodatkowe lepiszcze, gdyż lignina pochodząca z drewna doskonale spaja trociny. Na koniec granulat zostaje schłodzony oraz spakowany. Nie ma w nim żadnych sztucznych dodatków.

To, co jednak najważniejsze dla końcowych użytkowników to fakt, że podczas spalania pelletu nie powstają szkodliwe substancje, które zanieczyszczają powietrza. Tym samym jest to paliwo w pełni ekologiczne, którego użytkowanie nie powoduje zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W dodatku w wyniku spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu, dzięki czemu łatwiej utrzymywać piec w odpowiednim stanie. Dla użytkowników pelletu nie bez znaczenia jest też fakt, że granulat zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a pakowany w workach jest łatwy do transportowania i magazynowania.

Jak działa piec na pellet?

Do korzyści wynikających z zastosowania pelletu należy też łatwa obsługa pieców. Zazwyczaj piece na pellet są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi, więc nie wymagają częstego nadzoru. Kocioł na pellet sam rozpocznie oraz zakończy cykl grzewczy, zgodnie z wprowadzonymi parametrami. Tym samym z jego obsługą poradzi sobie każdy.

Najważniejszym elementem kotła na pellet jest palnik umieszczony w jego korpusie. Piec na pellet jest też wyposażony w grzałkę elektryczną, która w sposób automatyczny i bezpieczny rozpala paliwo, co eliminuje konieczność ręcznego rozpalania pieca. Z pomocą przycisku uruchamiają się także wspomniany palnik oraz wentylator, który podtrzymuje odpowiedni płomień. Po stronie użytkownika pozostaje tylko ustawienie żądanej temperatury, a także uzupełnianie paliwa.

Warto wiedzieć, że piece na pellet są bardzo bezpieczne, gdyż są wyposażone zarówno w czujnik temperatury zapobiegający przed przegrzaniem urządzenia, jak i w zawór wodny, który gasi płomienie w przypadku zbyt wysokiej temperatury. Z kolei, gdy temperatura spada, pellet trafia na ruszt z podajnika, co pozwala utrzymać stałą pracę pieca, aż do wypalenia całego załadowanego paliwa. Kiedy pellet w podajniku się skończy, płomień wygasza się, a wentylator oczyszcza piec i sprawia, że popiół trafia do popielnika.

Czym jest pellet i jak działa piec na pellet? Pellet drzewny to granulat wykonany z trocin drzew liściastych i iglastych. Wykorzystuje się go do ogrzewania budynków mieszkalnych. Stanowi dobrą alternatywę dla węgla opałowego i drewna. Jako paliwo ma także wysoką wartość opałową. Jak działa piec na pellet? 1. Kocioł na pellet sam rozpoczyna oraz kończy cykl grzewczy, zgodnie z wprowadzonymi parametrami. 2. Najważniejszym elementem kotła na pellet jest palnik. 3. Piec na pellet jest też wyposażony w grzałkę elektryczną, która w sposób automatyczny i bezpieczny rozpala paliwo. 4. W piecu na pellet z pomocą przycisku uruchamiają się palnik oraz wentylator, który podtrzymuje odpowiedni płomień. 5. Po stronie użytkownika pozostaje jedynie ustawienie żądanej temperatury, a także uzupełnianie paliwa (pelletu). 6. Piece na pellet są bezpieczne, ponieważ posiadają czujnik temperatury, a także zawór wodny.

Dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca!

Koszty ogrzewania pelletem

Stosując pellet, korzystamy z bezpiecznego dla środowiska, ekologicznego, a przy tym wydajnego paliwa, które jest dostępne w przystępnych cenach. Pellet jest też wyjątkowo czystym materiałem opałowym, wnoszącym do domu przyjemny zapach drewna. Wystarczy jedynie zadbać, by był przechowywany w suchym pomieszczeniu. Niezwykle ważna jest też wygoda użytkowania kotła na pellet. W zasadzie jedyną poważną wadą tego rozwiązania są wysokie ceny za nowoczesne piece na pellet. Jednak i to nie musi być przeszkodą, ponieważ istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na wymianę starej instalacji grzewczej.

 

Przygotowaliśmy poradnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak uzyskać dofinansowanie na wymianę ogrzewania – sprawdź!

Pobierz poradnik

Możesz też skorzystać z przygotowanej przez TAURON oferty urządzeń grzewczych. Są to nowoczesne urządzenia, które pozwalają cieszyć się ekologicznym ciepłem w dobrej cenie.