1. Zadbaj o szczelność okien i drzwi
Czy wiesz, że nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa może odpowiadać nawet za jedną trzecią strat ciepła w budynku? Dlatego warto dbać o jej nienaganny stan i eliminowanie wszelkich szpar, choćby dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek. O uszczelnienie okien na zimę należy zadbać także wtedy, gdy posiadasz okna PCV. Jak to zrobić? Wystarczy wyregulować odpowiednio okna. W tym celu przestaw je na tzw. tryb zimowy. W ten sposób ograniczysz cyrkulację powietrza w sezonie grzewczym, poprawisz komfort termiczny i ograniczysz utratę ciepła.
Sprawdź również: Regulacja okien na zimę – krok w kierunku oszczędzania
2. Znajdź optymalną dla siebie temperaturę
Przekonaj się, czy temperatura panująca we wnętrzach jest dla Ciebie optymalna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obniżenie jej o stopień lub dwa nie sprawi Ci wielkiej różnicy, a już taka niewielka zmiana pozwoli obniżyć koszty ogrzewania nawet o kilka procent. Dlatego nie bój się zmiany nawyków. Pamiętaj też, że wcale nie musisz chodzić po domu w krótkim rękawku.
3. Dostosuj temperaturę wnętrz do ich przeznaczenia
Sposobem na to, aby zmniejszyć koszty ogrzewania, jest też zróżnicowanie temperatury pomieszczeń odpowiednio do ich przeznaczenia. Co to oznacza w praktyce? To, że cieplejszą temperaturę powinniśmy utrzymywać w salonie, pokoju dziecięcym czy łazience, ale możemy ją śmiało obniżyć na przykład w kuchni, gdzie spędzamy mniej czasu w ciągu dnia. Niższą temperaturę możesz też utrzymywać w sypialni – nie tylko obniżysz koszty ogrzewania domu, ale też zapewnisz sobie lepszy komfort snu.
4. Zmieniaj temperaturę w pomieszczeniach w ciągu dnia
Zmieniaj temperaturę w pomieszczeniach w zależności od pory dnia i swojego trybu życia. Innymi słowy, zadbaj o to, by w ciągu dnia panowała wyższa temperatura niż w nocy. Pamiętaj także, by zakręcać kaloryfery na czas nieobecności w domu, w końcu nie ma potrzeby ogrzewania pomieszczeń, w których nikogo nie ma. Jeśli boisz się wychłodzenia ustaw grzanie na minimum, tak by jedynie podtrzymywały temperaturę panującą w pomieszczeniach. Staraj się też dostosować do warunków atmosferycznych – w słoneczne dni odsłoń okna, tak by promienie słoneczne nagrzały wnętrza, z kolei nocą, gdy temperatura gwałtownie spada, zasłaniaj szyby okienne.
5. Prawidłowo wietrz pomieszczenia
W trosce o budżet domowy nabierz prawidłowych nawyków dotyczących wietrzenia pomieszczeń. Pamiętaj, by przed otwarciem okien zakręcać zawory na grzejnikach. Gdy to już zrobisz – wietrz krótko i intensywnie. Otwórz okna na oścież. Po ich zamknięciu temperatura szybko wróci do normy, gdyż ciepło oddadzą podłogi, ściany, meble i wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Nie stanie się tak, gdy będziesz długotrwale wychładzać wnętrza, otwierając uchylnie okna.
W sterowaniu temperaturą w pomieszczeniach mogą pomóc inteligentne systemy smart home. O takich rozwiązaniach dla domu przeczytasz w artykule: Smart home – co obejmują systemy inteligentnego domu?
6. Nie zasłaniaj grzejników
Sprawdź, jak wygląda przestrzeń wokół grzejników. Jeśli zasłaniają je długie firany i zasłony, to nie możesz liczyć na efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego koniecznie je odsłoń. Zrezygnuj też z obudowywania grzejnika lub zastawiania go meblami, gdyż to uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza. Grzejnik powinien mieć co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni. Dobrym pomysłem jest za to umieszczenie nad kaloryferem szerokiego parapetu lub półki. Dzięki takiemu zabiegowi ciepło będzie się kierować na środek pomieszczenia, a nie w stronę okna i sufitu.
7. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe
Prostym i tanim sposobem na oszczędzanie na ogrzewaniu jest montaż ekranów zagrzejnikowych. Dzięki nim ciepło emitowane przez grzejniki w kierunku ścian jest odbijane do wnętrza pomieszczeń. W ten sposób można znacząco ograniczyć straty ciepła i obniżyć koszty ogrzewania, szczególnie jeśli mieszkasz w budynku, który nie został ocieplony.
Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki! Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!
Wymienione przez nas sposoby, pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania. Nic jednak nie zastąpi tego, co najważniejsze – wymiany starych urządzeń grzewczych na nowe, termoizolacji budynku oraz wyboru odpowiedniego źródła ciepła i paliwa. Każda inwestycja szybko się zwróci, dlatego kiedy zastanawiasz się, jak oszczędzać na ogrzewaniu, weź pod uwagę zarówno większe prace, jak i zwykłą zmianę przyzwyczajeń.
Chcesz wymienić stare ogrzewanie? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej o możliwościach dofinansowania: Wymień ogrzewanie, weź dofinansowanie!