Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 385

Bushcrafting – co to jest?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Kolejny raz natrafiasz na pojęcie bushcrafting i nie do końca rozumiesz, co znaczy i czym miałoby się różnić od leśnego survivalu? Już spieszymy z wyjaśnieniami! Dowiedz się, czym jest bushcrafting, jak zacząć i dlaczego warto.


 

Podstawowe pytanie: co to jest bushcrafting? 

Zastanawiasz się, czym jest bushcrafting, co to właściwie znaczy i z czym się wiąże? Sama nazwa jest kombinacją dwóch angielskich słów: ‘krzak’ i ‘rzemiosło’. Termin ten dosłownie oznacza „rzemiosło dziczy” lub „krzaczaste rzemiosło” – oba tłumaczenia nie brzmią jednak najlepiej. Być może właśnie dlatego również w Polsce posługujemy się nazwą „bushcrafting”.  

Bushcrafting to sztuka przeżywania, a jednocześnie życia w zgodzie z naturą. To umiejętności i wiedza, które pozwalają żyć w otoczeniu dzikiej przyrody – w przeciwieństwie do survivalu – przy minimalnym wykorzystaniu techniki. Bushcrafting zakłada dostosowanie się do natury i wykorzystanie jej możliwości. Bushcraftowcy dążą do harmonii z dziką przyrodą, a survivalowcy nastawiają się raczej na walkę i tryb przetrwania w ekstremalnych warunkach. 

Tę różnicę pomiędzy survivalem a umiejętnością dostosowywania się do natury najłatwiej zobaczyć, omawiając poszczególne typy bushcraftingu. Jak różne podejścia do tej aktywności są praktykowane? 

  • Tradycyjny, czasem nazywany również rekonstrukcyjnym. Zakłada maksymalne wykorzystanie elementów naturalnych i odrzucenie współczesnych rozwiązań i narzędzi. Aby prawdziwie poczuć kontakt z naturą, bushcraftowcy tradycyjni rezygnują z technologii i ułatwień. Idea dotyczy także ubrań – bushcraftowcy stawiają np. na naturalną wełnę. 
  • Praktyczny – to odmiana najbardziej zbliżona do survivalu, ponieważ pozwala na korzystanie z różnych narzędzi. Niezmienny pozostaje jednak główny cel – survivalowiec wykorzystuje sprzęt, aby przetrwać i wydostać się z dziczy – bushcraftowiec skupia się na możliwie komfortowym trwaniu w bliskości z przyrodą. 
  • Filozoficzny – to odmiana, w której narzędzia są drugorzędną kwestią, ponieważ najistotniejszy jest namysł i kontakt z naturą. Wielbiciele tej metody zabierają tylko kilka niezbędnych przedmiotów, aby maksymalnie skupić się na swojej obecności w pięknych okolicznościach przyrody. 

Bushcrafting – jak zacząć, na co się przygotować i co ze sobą zabrać? 

Skoro bushcrafting to sztuka życia w harmonii z dziką naturą, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory roku, na początek przyda się kilka wskazówek praktycznych. Bushcraftowcem może zostać każdy, niezależnie od wieku, kondycji czy płci. To świetny plan na samodzielną wyprawę, wypad z przyjaciółmi czy rodzinną wycieczkę – pod warunkiem że zrealizujesz go z poszanowaniem przyrody i zgodnie z zasadą „Leave no trace. Twój pobyt w lesie nie powinien mieć żadnego wpływu na stan otoczenia, dlatego staraj się nie ingerować w przyrodę, a w drodze powrotnej koniecznie zabierz wszystkie elementy ekwipunku i śmieci. 

Czego potrzebujesz na leśną wyprawę?  

Zwykłego, wygodnego plecaka, w którym zmieszczą się wszystkie niezbędne rzeczy:  

  • mapa,  
  • zapas wody i jedzenia,  
  • nóż,  
  • apteczka. 

Jeśli planujesz nocować w lesie, zabierz również: 

  • śpiwór,  
  • karimatę 
  • hamak lub tarp.  

Zawartość ekwipunku zależy od tego, ile czasu planujesz spędzić w lesie. Na początku będą to zapewne krótkie, testowe wyprawy, ale nawet na takie koniecznie zabierz wygodne buty i odpowiednią do warunków odzież o zwiększonej wytrzymałości. Na dłuższe pobyty w lesie weź chociażby siekierkę i zestaw naczyń, aby wygodnie przygotować posiłek na własnoręcznie rozpalonym ognisku.  

Pamiętaj! Rozpalać ogień możesz tylko w wyznaczonych miejscach, podobnie jak nocować w lesie. Sprawdź Mapę obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.

Bushcrafting to doskonała okazja do oderwania od codziennych spraw i odpoczynku na łonie natury. Dzięki bushcraftingowi możesz dowiedzieć się dużo o sobie i swoich możliwościach – warto się odważyć!