Na czym polega inteligentne sterowanie ogrzewaniem?
System inteligentnego ogrzewania dzięki czujnikom na bieżąco monitoruje temperaturę we wszystkich pomieszczeniach i dostosowuje ją zarówno do warunków panujących na zewnątrz, jak i do potrzeb domowników, które zostały skonfigurowane w ustawieniach. Systemy tego typu pozwalają również regulować temperaturę we wnętrzach z pomocą dedykowanych im aplikacji, dzięki czemu możesz ustalić optymalny zakres temperatur dla danej strefy, ustalić harmonogram ogrzewania, jak i zdalnie ręcznie sterować ogrzewaniem.
Cały system składa się z głowic termostatycznych ze wspomnianymi czujnikami temperatury, dodatkowych czujników, w których skład może wchodzić zewnętrzna stacja pogodowa, i modułu sterującego. Dzięki temu ostatniemu modułowi możesz zdalnie sterować ogrzewaniem z pomocą aplikacji mobilnej, pod warunkiem, że system ma dostęp do internetu (np. poprzez domową sieć wi-fi). Są również inteligentne głowice termostatyczne, które można zaprogramować do automatycznej pracy poprzez połączenie Bluetooth.
Warto wiedzieć, że z inteligentnego ogrzewania możesz korzystać samodzielnie jako z odrębnego systemu, choć można go też zintegrować z innymi elementami smart home.
Jakie korzyści daje inteligentne sterowanie ogrzewaniem w domu?
Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu możesz podnieść komfort termiczny we wnętrzach przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynku. Szacuje się, że tego typu system pozwala obniżyć rachunki za energię nawet o 30%!
Ogrzewanie będzie dostosowane do tego, czy jesteś w domu, czy poza nim. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy prowadzą aktywny i stosunkowo mało regularny tryb życia, a także cenią sobie wygodę, którą daje możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem. Użytkownicy, którzy prowadzą regularny tryb życia, również skorzystają na zastosowaniu inteligentnego ogrzewania. Zakres temperatur możesz również dopasować do pory dnia, na przykład obniżając ją na noc. Do tego możesz podzielić przestrzeń na strefy, tak by inna temperatura panowała w kuchni, salonie, sypialni czy łazience. Te wszystkie zaprogramowane zmiany temperatur wykonają się automatycznie.
Systemy inteligentnego ogrzewania potrafią chronić przed niepotrzebną utratą energii podczas wietrzenia pomieszczeń albo w czasie przeciągów. Tak działa funkcja wykrywania otwartego okna. Systemy te zapobiegną również zbytniemu obniżeniu temperatury i ochronią budynek przed uszkodzeniami, na przykład przed zamarznięciem rur.
Zazwyczaj aplikacje do inteligentnego sterowania ogrzewaniem rejestrują wszystkie dane dotyczące ogrzewania, dzięki czemu możesz łatwo zidentyfikować i wyeliminować elementy, które powodują niepotrzebne koszty ogrzewania. Tym samym jest to źródło cennych informacji dla tych, którzy chcą oszczędzać pieniądze.
Przeczytaj również: Ogrzewanie domu – przegląd technologii
Czy sterowanie ogrzewaniem gwarantuje oszczędności?
Choć systemy inteligentnego ogrzewania pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania, to nie jest tak, że samo zainstalowanie sprzętu automatycznie zmniejszy Twoje zużycie energii, a tym samym rachunki. Konieczne jest wprowadzenie w aplikacji niezbędnych danych, które pozwolą na zaprogramowanie temperatury wnętrz zgodnie z rytmem dnia domowników, przeznaczeniem poszczególnych stref oraz indywidualnymi potrzebami domowników.
Niemniej jednak w dłuższej perspektywie korzystanie z funkcji zdalnego wstrzymania ogrzewania, dostosowanie tygodniowego harmonogramu ogrzewania, przełączanie się pomiędzy trybem domowym i wakacyjnym oraz zastosowanie wielu innych funkcji umożliwia znaczące obniżenie kosztów ogrzewania.