Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 135

Czym najtaniej ogrzać dom?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Na koszty ogrzewania wpływa wiele czynników. Niektóre nie zależą od Ciebie, jak choćby to, czy zima będzie mroźna, czy łagodna. Masz za to wpływ na to, w jaki sposób będziesz ogrzewać wnętrza swojego domu. Sprawdź, czym ogrzewać dom, by cieszyć się ciepłem nawet podczas srogich mrozów i nie zrujnować jednocześnie domowego budżetu!


 

Wybór optymalnego sposobu ogrzewania nie jest łatwy. Bardzo często za najtańszy sposób ogrzewania uważa się palenie węgla w „kopciuchu”. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest.   

Znacznie lepiej kształtują się ceny ekogroszku, pelletu, drewna opałowego czy biomasy, ale wciąż nie można nazwać ich ekonomicznymi metodami ogrzewania. Dość drogim rozwiązaniem jest również ogrzewanie olejem opałowym oraz ogrzewanie elektryczne. Co prawda większość tych metod nie wymaga realizacji kosztownych inwestycji, ale za to koszty eksploatacyjne potrafią dość mocno nadwyrężyć budżet przeciętnego gospodarstwa domowego. Jaką masz w tej sytuacji alternatywę? Czym najlepiej ogrzać dom?

 
piec

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? 

Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Czym ogrzewać dom? Alternatywa dla tradycyjnych instalacji grzewczych 

Niekwestionowanym liderem wśród najtańszych źródeł ciepła są te, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł energii. Ich potencjał można wydobyć dzięki pompom ciepła – powietrznym, wodnym i gruntowym. Najtańszą opcją jest przy tym system łączący gruntową pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Założenie tego taniego w eksploatacji systemu grzewczego jest wprawdzie dość dużą inwestycją, ale koszty inwestycyjne możesz obniżyć, gdy uzyskasz dofinansowanie na ten cel.

Wśród programów, które przewidują dopłaty do takich inwestycji, wymienić należy „Czyste Powietrze”. Warto również zapoznać się z ofertami sprzedawców takich rozwiązań – dofinansowanie do wymiany ogrzewania oferuje np. TAURON w ramach programu „Ogrzej się z TAURONEM 2024”!

Dobrym pomysłem jest także połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. System grzewczy bazujący na pompie ciepła do działania wymaga niewielkiej ilości energii elektrycznej. Jeśli energia ta będzie pochodziła z paneli słonecznych, to ogrzewanie domu, a przy okazji również wody użytkowej, może stać się naprawdę tanie. Połącz inwestycję w pompę ciepła z montażem fotowoltaiki, a będziesz mógł ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd 4.0”.

Jeśli korzystasz z pompy ciepła, możesz także wyeliminować koszty związane z transportem i przechowywaniem materiałów opałowych, a także przeprowadzaniem prac konserwacyjnych. Właściwie zamontowana instalacja jest niemal bezobsługowa i bezawaryjna, dzięki czemu oszczędzasz czas i pieniądze. 

Czym najtaniej ogrzać dom? Wybierz inwestycję na lata!

Często zdarza się tak, że urządzenia tanie w montażu są dość drogie w eksploatacji i odwrotnie. Dokładnie tak jest w przypadku odnawialnych źródeł energii. Inwestycja, choć spora, szybko się zwróci i pozwoli Ci zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wiele lat. Oczywiście korzystanie z pompy ciepła niesie także wiele innych korzyści, które trudno przeliczyć na pieniądze, jak choćby bezpieczeństwo.  

W tym przypadku nie grozi Ci ryzyko wybuchu, pożaru czy zatrucia czadem. Nie bez znaczenia jest też wartość ekologiczna instalacji, gdyż podczas eksploatacji urządzenia w żaden sposób nie zanieczyszczasz środowiska. W dodatku pompę ciepła możesz zamontować praktycznie w każdym obiekcie, możesz też wybrać taki jej rodzaj, który najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom.

Sprawdź również: Regulacja okien na zimę – krok w kierunku oszczędzania

Podsumowując – czym najtaniej ogrzać dom? Zdecydowanie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Wyższe koszty inwestycyjne są kompensowane niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Ponadto pozwoli Ci to uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł ciepła i wahań cen materiałów opałowych. Dzięki wodnej, powietrznej czy gruntowej pompie ciepła, szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, zapewnisz sobie ekologiczny i ekonomicznie opłacalny sposób ogrzewania.