Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 742

Jak oszczędnie korzystać z lodówki?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Lodówka to jedno z niewielu urządzeń domowych, które jest podłączone do sieci energetycznej w trybie 24/7. Nic dziwnego, że znajduje się w czołówce sprzętów uznawanych za domowych prądożerców. Jak ograniczyć zużycie energii przez lodówkę, skoro nie możemy jej wyłączyć? Mamy aż 10 praktycznych porad, które pokażą Ci jak oszczędnie korzystać z lodówki.


 

Oszczędna lodówka, czyli jaka? 

Jaki pobór prądu ma lodówka? Duży. Nie dziw się, jeżeli okaże się, że to nie indukcyjna płyta kuchenna, żelazko, komputer, a nawet nie piekarnik, lecz lodówka odpowiada za 20–30% Twoich kosztów energii elektrycznej.  

Temat energochłonności urządzeń domowych rozwijamy w artykule: Co zużywa najwięcej prądu w domu? 

Roczne zapotrzebowanie jednej lodówki może wynieść 400 kWh, ale równie dobrze może być to 800 kWh. Inne zużycie ma dwudrzwiowe urządzenie typu side by side o pojemności 500 litrów, a inne mała chłodziarka podblatowa. Czy to oznacza, że im większa jest lodówka, tym więcej energii zużywa? Tak, pod warunkiem że porównywane urządzenia znajdują się w tej samej klasie energetycznej. Jeżeli nie, to może się okazać, że dwie chłodziarki o bardzo różnej pojemności potrzebują podobnej liczby kilowatogodzin rocznie. Dlatego, jeśli szukasz oszczędnej lodówki, zwracaj uwagę nie tylko na gabaryty, lecz także na jej efektywność energetyczną

Pamiętaj też, że zużycia nominalnego (wynikającego z mocy urządzenia i czasu pracy) nie należy mylić z faktycznym poborem energii. Dwie identyczne chłodziarki (ten sam model) mogą mieć znacznie różniące się zużycie prądu ze względu na odmienne sposoby i warunki eksploatacji. Trwałość lodówki, jej bezawaryjna i oszczędna praca w dużym stopniu zależy od Twoich rutynowych zachowań i poprawnej lub błędnej eksploatacji. 

Jak ograniczyć zużycie energii przez lodówkę? 10 praktycznych sposobów! 

Kiedy lodówka zużywa mniej prądu? Wtedy, gdy ma szczelne drzwi i nie jest otwierana. Oczywiście nie da się korzystać z zamkniętej lodówki, lecz można nauczyć się takich sposobów obsługi urządzenia, które minimalizują całościowe zużycie energii elektrycznej. 

1. Dopasuj temperaturę do zawartości 

Lodówka powinna być ustawiona na temperaturę około 3–5 stopni Celsjusza. Utrzymanie takiego poziomu chłodzenia pozwoli zminimalizować zużycie energii i jednocześnie zapewnić właściwe warunki przechowywania żywności. 

2. Pilnuj porządku 

Uporządkuj żywność w lodówce, aby ułatwić jej przechowywanie i wyszukiwanie. W przypadku starannie ułożonych produktów wyjęcie jednego z nich zajmuje krótką chwilę. Gdy musisz za każdym razem przeszukiwać całą lodówkę, tracisz cenne minuty, które zamieniają się w godziny pracy lodówki z otwartymi drzwiami. Aby po takim „wietrzeniu” przywrócić właściwą temperaturę, lodówka zużywa więcej prądu. By oszczędnie korzystać z lodówki, unikaj też zapychania jej zbyt dużą ilością żywności, ponieważ brak wolnych przestrzeni utrudnia cyrkulację powietrza. To z kolei przekłada się na zwiększenie zużycia energii potrzebnej do obniżenia temperatury w trudno dostępnych miejscach. 

3. Przechowuj jedzenie w pojemnikach 

Wykorzystaj odpowiednie pojemniki, które pomagają zachować świeżość żywności, zapobiegną rozlewaniu się płynów oraz przenoszeniu się zapachów. Pudełka ograniczą też parowanie z jedzenia, a tym samym oszranianie wnętrza lodówki, co ułatwi chłodzenie. 

4. Zawsze zamykaj drzwi lodówki 

Krótki czas otwierania drzwi lodówki pozwala na minimalizację utraty chłodu, a tym samym zużycia energii. Jeśli otworzysz drzwi na dłużej, do środka wpadnie ciepłe powietrze, więc lodówka pobierze więcej energii, by schłodzić je do odpowiedniej temperatury. Zainteresuj się też stanem uszczelek w drzwiach: jeśli są uszkodzone (porwane lub zagniecione), to nawet nominalnie najoszczędniejsza chłodziarka stanie się nieefektywna i energochłonna. 

5. Regularnie sprzątaj i rozmrażaj lodówkę 

Regularne czyszczenie lodówki pomoże zminimalizować zużycie energii, bo usuniesz niepotrzebne produkty, które utrudniają cyrkulację powietrza. Oczywistą korzyścią jest też rozmrażanie: ma na celu usunięcie lodu, który zmniejsza pojemność komory chłodzenia i utrudnia jej efektywne działanie.  

6. Nie wstawiaj gorących potraw do chłodziarki 

Gorące potrawy sprawiają, że lodówka pochłania mnóstwo prądu, aby utrzymać właściwą temperaturę. Ponadto urządzenie może ulec awarii na skutek przeciążenia układu chłodzącego. 

7. Wyłączaj lodówkę, gdy jest pusta 

Jeśli lodówka jest pusta, możesz ją wyłączyć lub ustawić na wyższą temperaturę, aby zminimalizować zużycie energii. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na wakacje lub z innych powodów na dłużej opuszczasz dom.  

8. Ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła 

Sąsiedztwo kaloryfera, piekarnika czy płyty kuchennej znacznie podnosi temperaturę wokół lodówki. W takich warunkach każde otwarcie drzwi dostarcza do wnętrza chłodziarki podgrzane powietrze. Urządzenie musi pracować intensywniej i zużywać więcej prądu, aby utrzymać zaprogramowaną temperaturę.  

9. Dopasuj pojemność chłodziarki do potrzeb 

Kilkusetlitrowa chłodziarka czy zamrażarka, w której przechowujesz kilka jogurtów i mrożonek, to synonim niczym nieuzasadnionego marnotrawstwa energii elektrycznej. Zwróć też uwagę na odpowiednie proporcje komór chłodzących i mrożących. Urządzenie powinno być dopasowane do Twoich rzeczywistych potrzeb. Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje lodówki o pojemności około 100 litrów. Jednak już każdy kolejny użytkownik wymaga tylko 30 dodatkowych litrów w komorze chłodzącej. 

10. Kup energooszczędną lodówkę 

W przypadku starych, awaryjnych i nieefektywnych urządzeń chłodzących najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup nowego, energooszczędnego sprzętu. Dzięki temu skorzystasz z wielu automatycznych funkcji, które bez Twojego udziału zadbają nie tylko o właściwe warunki przechowywania produktów spożywczych, lecz także o minimalizację zużycia energii elektrycznej. 

Sprawdź jak oszczędzać prąd w domu

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Jeśli zastosujesz się do opisanych zasad eksploatacji lodówki, obniżysz zużycie energii do niezbędnego minimum. Jeżeli planujesz kompleksowo zająć się tematem oszczędności w gospodarstwie domowym, polecamy poradnik O oszczędzaniu na co dzień. Dzięki niemu skutecznie obniżysz zużycie energii, głównie poprzez ograniczenie marnotrawstwa. Przekonaj się, że to możliwe!

Pobierz poradnik