Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


15 828

Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Na temat ogrzewania elektrycznego w budynkach można usłyszeć skrajne opinie. Jak to jest naprawdę – czy ta forma ogrzewania, zarówno jako centralne ogrzewanie elektryczne, jak i jako dodatkowy system grzewczy może być opłacalna?


 

Metody ogrzewania pomieszczeń energią elektryczną 

Jeśli decydujesz się na ogrzewanie domu prądem, masz do dyspozycji szereg urządzeń. Wśród nich są pompy ciepła, piece akumulacyjne, piece elektryczne CO, ogrzewanie podłogowe lub ścienne, grzejniki konwekcyjne czy promienniki podczerwieni. Ogólna dostępność do sieci elektroenergetycznej sprawia, że ogrzewanie elektryczne domu można zastosować w każdym budynku

Pompa ciepła 

Ta ekologiczna metoda ogrzewania coraz częściej staje się pierwszym wyborem, jeśli chodzi o ogrzewanie domów jednorodzinnych. Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje do działania energię skumulowaną w środowisku naturalnym – gruncie, wodzie czy powietrzu. Działanie pompy opiera się o wymianę cieplną – polega na poborze ciepła z zewnątrz i przekazywaniu go do wewnątrz budynku. Przy tym do działania systemu grzewczego potrzebna jest niewielka ilość energii elektrycznej. 

Pompy ciepła nie wykorzystują procesu spalania, dlatego są urządzeniami ekologicznymi, bezpiecznymi i bezobsługowymi. Inwestycja w instalację zwraca się w ciągu kilku lat, a szacowane koszty ogrzewania mogą być niższe w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania. 

Sprawdź również: Rodzaje pomp ciepła – jakie są i czym się charakteryzują? 

Kocioł elektryczny 

Do ogrzewania elektrycznego w domu możesz zastosować kotły elektryczne. Urządzenia te stosuje się zamiast kotłów gazowych lub olejowych, a ich montaż nie wymaga budowy komina, kotłowni ani pomieszczeń na składowanie opału. Wymagają jedynie przyłącza elektrycznego z zasilaniem trójfazowym. Przy wyborze takiej opcji musisz się jednak liczyć z ewentualną koniecznością wystąpienia do rejonu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy. 

Ogrzewanie akumulacyjne 

Dobrym sposobem na ogrzewanie elektryczne domu może być też ogrzewanie akumulacyjne. Jest to opcja, gdzie dla osiągnięcia największych korzyści należy uruchomić grupę taryfową wielostrefową (czyli oferującą różne stawki w zależności od godziny). Piec akumulacyjny gromadzi ciepło w czasie, gdy energia elektryczna jest sprzedawana po niższej cenie i oddaje ciepło w pozostałych godzinach. Niestety możliwe jest ogrzanie tylko tych pomieszczeń, które wyposażone są w piec. 

Ogrzewanie konwekcyjne 

W wielu przypadkach doskonale sprawdza się ogrzewanie konwekcyjne. Elektryczne ogrzewacze konwekcyjne zamieniają energię elektryczną na ciepło na zasadzie naturalnej konwekcji. Wyposażone są one w termostat, a także bardzo często w wentylator, który zwiększa efektywność działania urządzenia. Ogrzewacze konwekcyjne występują jako urządzenia wolnostojące lub do montażu na ścianie. Najlepiej sprawdzają się jako ogrzewanie dodatkowe. 

Ogrzewanie na podczerwień 

Promienniki podczerwieni dostarczają ciepło za pomocą fal podczerwieni, które nie ogrzewają powietrza, a przedmioty, podłogi, ściany i oczywiście osoby przebywające w pomieszczeniach. Dzięki temu ciepło odczuwalne jest natychmiast, nawet gdy powietrze wokół jeszcze nie zdążyło się ogrzać, więc system jest bardzo efektywny. Do zalet rozwiązania należy równomierny rozkład temperatury we wnętrzach, co zapewnia odpowiedni, zdrowy dla organizmu klimat

Pamiętaj jednak, że elektryczne ogrzewanie na podczerwień nie jest przeznaczone do ogrzewania wody. Ponadto ta ekologiczna i bezpieczna metoda ogrzewania wymaga sporej inwestycji w instalację. Dlatego to rozwiązanie jest zazwyczaj wykorzystywane jako ogrzewanie dodatkowe. 

Ogrzewanie na prąd – zalety i wady 

Niewątpliwą zaletą ogrzewania elektrycznego jest fakt, że jest ono niezależne od innych systemów grzewczych. Dlatego może stanowić samodzielne, jak i dodatkowe rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Do tego dochodzi stosunkowo łatwy montaż, niewysoka cena urządzeń i niska awaryjność systemów. Warto pamiętać, że nowoczesne ogrzewanie elektryczne nie wymaga konserwacji i przeglądów technicznych.  

Nie bez znaczenia jest fakt, że ogrzewanie elektryczne jest bezpieczne i ekologiczne, gdyż nie emituje zanieczyszczeń, a korzystanie z niego nie grozi wybuchem czy zaczadzeniem. W dodatku jest bardzo wygodne, przede wszystkim ze względu na intuicyjną obsługę, szybką reakcję na potrzebę zmiany temperatury w pomieszczeniach oraz brak konieczności gromadzenia materiałów opałowych. 

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne jest najefektywniejszym źródłem ogrzewania w domach energooszczędnych. Sprawdza się również w dobrze ocieplonych domach. Jest to także rozwiązanie polecane dla obiektów ogrzewanych okresowo, takich jak domki letniskowe. W przypadku ogrzewania elektrycznego największe znaczenie ma termoizolacja budynku – jeśli będzie niewystarczająca, to koszty eksploatacyjne będą wysokie i to jest największa wada tego typu instalacji. Ryzyko to można jednak wyeliminować, jeśli zdecydujesz się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika.

 
piec

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie?

Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne? 

Ogrzewanie elektryczne, jak każdy system, ma wady i zalety. Najważniejsze, aby instalacja grzewcza odpowiadała realnym potrzebom, a komfort cieplny udało się osiągnąć, płacąc możliwie jak najmniej. Dlatego najważniejsze jest dopasowanie urządzeń grzewczych i źródeł ciepła do zapotrzebowania na ciepło i własnych możliwości finansowych.  

Jeśli Twój dom ma niskie zapotrzebowanie na ciepło, nie chcesz ponosić wysokich kosztów instalacji, a przy tym cenisz sobie wygodę i bezpieczeństwo, to ogrzewanie elektryczne jest opłacalne. Jest też świetnym rozwiązaniem, jeśli masz możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii. Warto zatem rozważyć instalację takiego systemu grzewczego w wielu sytuacjach.