Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


6 253

Poznaj nietypowe sposoby na oszczędzanie! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Testujesz z powodzeniem tradycyjne metody optymalizacji domowych finansów, lecz pragniesz czegoś więcej? Przedstawiamy kreatywne, nietypowe sposoby na oszczędzanie, które przyczynią się do zmniejszenia wydatków i powstania nadwyżek w Twoim budżecie. Zbiór rekomendacji i pomysłów jest tak duży, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie!


 

Sprytne sposoby na oszczędzanie, które Cię zaskoczą! 

Istnieje wiele typowych sposobów oszczędzania. Jakie są najskuteczniejsze? Odpowiedź znajdziesz w artykule: Jak wydawać mniej? 10 sprawdzonych sposobów Natomiast w tym miejscu prezentujemy kreatywne sposoby na oszczędzanie. Potraktuj je jako inspirację i wskazanie kierunku zmiany podejścia do wydawania pieniędzy.  

1. Wybierz tańszego dostawcę usług 

Operator komórkowy, dostawca internetu, bank, administrator budynku mieszkalnego, mechanik, stomatolog, kurier – to dostawcy usług, których nie wybierasz raz na całe życie. Przeciwnie: staraj się nie podpisywać wieloletnich umów, aby móc zmienić firmę, gdy okaże się, że jej stawki niekorzystnie odbiegają od innych ofert dostępnych na rynku.  

2. Unikaj korzystania z kart kredytowych 

Karta kredytowa daje wolność: możesz wydawać pieniądze, których nie masz. Jednak nie za darmo – czesto za płacisz już za samo posiadanie karty, a bank naliczy odsetki, jeżeli nie uregulujesz na czas zaciągniętych zobowiązań. Dlatego, pamiętaj, aby sprawadzać, jakie zasady korzystania z karty ma Twój bank i korzystaj z niej w taki sposób, aby te opłaty były jak najniższe.  

3. Korzystaj ze zniżek 

Jeżeli mieszkasz w mieście, skorzystaj z tego faktu, aby płacić mniej. Wiele dużych aglomeracji oferuje karty mieszkańca, które pozwalają taniej robić zakupy, korzystać nieodpłatnie z oferty wielu instytucji (sport, kultura), brać udział w konkursach z nagrodami. Dzięki temu możesz sporo oszczędzić i jednocześnie nie rezygnować z rozrywek. 

4. Kupuj prezenty przez cały rok 

Mikołajki, Boże Narodzenie, Walentynki, imieniny i urodziny obchodzimy co roku w wiadomych terminach. Mimo to obdarowujemy się prezentami, które kupiliśmy zazwyczaj w ostatniej chwili, często mocno przepłacając. Możesz dużo zaoszczędzić, jeżeli kupisz prezenty z wyprzedzeniem, korzystając z takich okazji jak Black Friday czy sezonowe wyprzedaże.  

5. Nie zabieraj (małych) dzieci na zakupy 

Zalecenie może wydać się kontrowersyjne. Jednak każdy rodzic wie, jak trudno odmówić ukochanemu dziecku. Wystarczy jedna niekupiona zabawka na jedną wizytę w markecie, aby oszczędzić poważną kwotę w skali miesiąca. 

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki! Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!

POBIERZ ZA DARMO

6. Szukaj tanich ubezpieczeń 

Różnice w cenach ubezpieczeń samochodów czy mieszkań są naprawdę duże. Korzystaj z porównywarek cen, aby znaleźć najtańsze oferty na rynku. Jeżeli to możliwe, staraj się płacić ubezpieczenia w jednej racie – dzięki temu masz prawo do zniżek i zmniejszasz pulę comiesięcznych opłat w domowym budżecie.  

7. Nadpłacaj kredyt 

Banki pozwalają na nadpłacanie kredytów. Każda dodatkowo przelana suma skraca okres kredytowania lub zmniejsza wysokość rat, a w efekcie zmniejsza ogólne koszty kredytu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej, która w każdej chwili może wzrosnąć. 

8. Korzystaj z ulg podatkowych 

Sprawdź, czy masz prawo do ulg podatkowych i wykorzystaj je przy składaniu deklaracji. Zniżki są zależne m.in. od wysokości Twoich przychodów i źródeł, z których je czerpiesz.  

9. Nie inwestuj w produkty finansowe, których nie rozumiesz 

Znasz reklamy zaczynające się od pytania: Czy chcesz zarobić dziennie (tu pada suma znacznie przekraczająca średnią dniówkę, a nawet średnią pensję)? Jeżeli nie rozumiesz, jak działa zachwalana w reklamie „maszynka do zarabiania”, nie inwestuj nawet niewielkiej kwoty. Ryzyko, że stracisz pieniądze, jest bardzo duże. Zamiast tego zaoszczędzone pieniądze możesz odłożyć lub użyć do nadpłacenia kredytu

10. Podejmuj wyzwania No-Spend Challenge 

Zmianę sposobu wydawania pieniędzy zacznij od krótkoterminowych, np. tygodniowych czy miesięcznych wyzwań typu No-Spend Challenge. Polegają one na tym, że rezygnujesz z kupowania rzeczy, które nie są niezbędne. Korzystna zmiana w budżecie jest bardzo odczuwalna.  

11. Sprzedawaj i wymieniaj niepotrzebne rzeczy 

Jeżeli nie potrzebujesz jakiejś rzeczy, sprzedaj ją. Zbędny „grat” w oczach innej osoby może być poszukiwanym towarem. Nawet drobne sumy uzyskane z handlu pozytywnie wpłyną na domowe finanse. Alternatywą dla sprzedaży jest wymiana bezgotówkowa w gronie znajomych, rodziny czy w grupach zawodowych.

12. Kupuj produkty spożywcze na promocjach 

Mąka, kasze, makarony, suszone owoce i warzywa, herbata, kawa, mleko w proszku, olej, konserwy, przetwory w słoikach i wiele innych trwałych artykułów spożywczych możesz kupować wtedy, gdy są w promocyjnych cenach. Dzięki temu możesz zaoszczędzić znaczne kwoty – szczególnie wtedy, gdy masz liczną rodzinę. Ponadto, rób rzadziej, a duże zakupy. Jeśli robisz duże zakupy, to rzadziej bywasz w sklepach, a w efekcie masz mniej okazji do nabywania niepotrzebnych towarów. 

13. Nie marnuj jedzenia 

Nie kupuj nadmiernych ilości łatwo psującego się jedzenia. Duże ilości mięsa, ryb, owoców i warzyw, które wypełniają chłodziarkę sprawiają, że urządzenie zużywa więcej energii. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak oszczędnie korzystać z lodówki? 

Aby nie dopuścić do marnotrawstwa, kontroluj stan zapasów i zużywaj produkty, którym kończy się czas przydatności do spożycia. Naucz się gotować w taki sposób, aby wykorzystywać niezjedzone potrawy, np. rosół może stać się dowolną zupą, resztki pieczeni doskonale nadają się na sos, pozostałe z obiadu ziemniaki można wykorzystać do zrobienia kopytek, a makaron zapiec z warzywami, resztkami wędlin i serów. Taka strategia pozwoli Ci ograniczyć do minimum marnotrawstwo żywności i zaoszczędzić sporo pieniędzy. 

14. Korzystaj z aplikacji, które wspomagają oszczędzanie 

Istnieje wiele darmowych aplikacji, które wspomagają oszczędzanie. Możesz zainstalować na smartfonie oprogramowanie, które monitoruje wydatki, automatycznie tworzy listy zakupowe lub przekazuje przy każdych zakupach drobne kwoty na konto oszczędnościowe. Dzięki tego typu aplikacjom łatwiej skontrolujesz wydatki i nauczysz się odkładać pieniądze. 

15. Zbieraj kody rabatowe i karty lojalnościowe 

Jeżeli jesteś zarejestrowanym, lojalnym klientem, masz możliwość zakupu wielu artykułów w promocyjnych cenach. Zbierane na karcie punkty możesz wymienić na upominki (nadają się na prezenty) lub wykorzystać do zakupu niezbędnych produktów po obniżonej cenie.  

16. Aktywuj e-fakturę 

Korzystanie z e-dokumentów oszczędza czas i pieniądze, a często przynosi też atrakcyjne bonusy. Chcesz przekonać się, jak działa ten mechanizm? Aktywuj e-fakturę w TAURONIE

Jeżeli potrzebujesz kompleksowego poradnika na temat optymalizacji wydatków, sięgnij po nasz e-book: O oszczędzaniu na co dzień. Dowiesz się, jak oszczędzać pieniądze i jak zredukować rachunki za energię. Zacznij stosować strategie i sposoby opisane w naszych artykułach i poradnikach, a zoptymalizujesz skutecznie budżet Twojego gospodarstwa domowego