Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


7 530

Zużywasz dużo prądu? Sprawdź, jak zmniejszyć rachunki! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

7000, 8000, a może więcej kWh na rok? Twoje gospodarstwo domowe zużywa dużo energii? Zastanawiasz się, od czego zacząć oszczędzanie? Nie wiesz, co możesz zrobić, by zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Podpowiadamy!


 

Krok 1: Sprawdź stan obecny 

Oszczędzanie energii możesz zacząć od analizy aktualnego zużycia. Zastanów się, co w Twoim domu zużywa najwięcej prądu i czy możesz ograniczyć to zużycie. Może się okazać, że już niewielkim nakładem środków finansowych i pracy możesz wiele osiągnąć. Stare żarówki, zepsuta uszczelka w zamrażarce, a może zakamieniony czajnik – to tylko niektóre przykłady marnowania energii elektrycznej.   

Napraw takie usterki, wymień żarówki – małe oszczędności w perspektywie roku mogą zrobić naprawdę sporą różnicę. Jeżeli korzystasz ze starych, “prądożernych” urządzeń, których nie opłaca się naprawiać, rozważ ich wymianę na nowe, bardziej energooszczędne. Szczególnie wtedy, gdy dotyczy to urządzeń często używanych, takich jak lodówka, pralka czy telewizor. 

Krok 2: Złóż oświadczenie, jeżeli przysługuje Ci większy limit  

Dzięki tzw. ustawie o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku każdemu gospodarstwu domowemu przysługuje w tym roku limit 2000 kWh energii, która zostanie rozliczona po cenach zamrożonych na poziomie z poprzedniego roku. Zgodnie z regulacjami zmieni się tylko stawka VAT, więc nawet jeśli zużyjesz tyle samo, to Twój rachunek będzie się różnił ze względu na różnicę w stawce VAT. 

Aby skorzystać z limitu 2000 kWh, nie musisz nic robić – ten limit zastosowany zostanie automatycznie przez Twojego sprzedawcę prądu.   

Niektóre grupy klientów mogą także wnioskować o zwiększenie tego limitu.  

  • Limit 2600 kWh przysługuje gospodarstwom domowym, w których mieszka osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, 
  • Limit 3000 kWh przysługuje rodzinom wielodzietnym (z Kartą Dużej Rodziny) oraz rolnikom. 

Uwaga! Limit 2000 przysługuje Ci także, jeśli budujesz dom na potrzeby mieszkaniowe własne lub osoby najbliższej i korzystasz z tzw. prądu budowlanego (grupa taryfowa C1x).  

Dlatego, jeśli masz uprawnienia do skorzystania ze zwiększonego limitu zużycia, musisz do 30 czerwca br.  złożyć oświadczenie do swojego sprzedawcy prądu.  

Pamiętaj! Po przekroczeniu przysługującego Ci limitu sprzedawca rozliczy Cię wg ceny maksymalnej, która jest wyższa od ceny zamrożonej do limitu. Dlatego nie zapomnij złożyć oświadczenia do swojego sprzedawcy prądu.  

Krok 3: Sprawdź rachunek za prąd  

Jeżeli rozliczasz się w cyklu 1- lub 2-miesięcznym na podstawie realnych odczytów – możesz na bieżąco kontrolować zużycie w swoim gospodarstwie domowym. Co istotne, po przekroczeniu przysługującego Ci limitu, sprzedawca będzie rozliczał Cię po wyższych cenach.   

Nieco inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku, gdy rozliczasz się w systemie prognoz. Tu mechanizm jest inny. Prognozy na kolejnych 6 lub 12 miesięcy wystawiane są na podstawie szacowanego zużycia, a dodatkowo mogą być wyliczone wg cen zamrożonych (czyli tych niższych). Po zakończeniu okresu rozliczeniowego i zastosowaniu dla zużycia powyżej limitu wyższych cen, może okazać się, że na Twoim rachunku powstanie niedopłata.

Dlatego, jeżeli zużycie w Twoim gospodarstwie domowym jest wysokie, a rozliczasz się w systemie prognoz, możesz skontaktować ze swoim sprzedawcą i dowiedzieć się, czy ten przypadek może dotyczyć Ciebie i co możesz z tym zrobić.  

Krok 4. Zacznij oszczędzać   

Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym warto rozpocząć od zmiany prostych nawyków przez wszystkich domowników. 

Pamiętaj, już niewielkie zmiany codziennych przyzwyczajeń mogą zmniejszyć Twoje zużycie, a więc także wysokość rachunków za prąd.  

Sprawdź jak oszczędzać prąd

Wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, uruchamianie pralki czy zmywarki w trybie EKO i tylko z pełnym wsadem – w perspektywie roku mogą wygenerować spore oszczędności. Jeżeli do podgrzewania wody użytkowej czy też ogrzewania pomieszczeń używasz systemów elektrycznych, pamiętaj, że już obniżenie temperatury o 1° przyniesie kilkuprocentowe oszczędności dla Twojego budżetu domowego, a nie zmniejszy komfortu domowników. Zgodnie z przepisami, dla oszczędnych przewidziany jest specjalny upust, który Twój sprzedawca rozliczy w przyszłym roku.  

Jeżeli od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużyjesz nie więcej niż 90% Twojego średniego rocznego zużycia energii z okresu od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. w rozliczeniach w 2024 roku Twój sprzedawca zastosuje upust 10%.

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki. Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!

POBIERZ ZA DARMO