Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 364

Deszczówka w ogrodzie – jak ją magazynować i wykorzystywać? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Deszczówka w ogrodzie to ekologiczny i tani sposób nawadniania upraw. Problem w tym, że zazwyczaj jest wykorzystywana tylko w czasie, gdy pada deszcz. Ponadto większa część wsiąka w ziemię poza grządkami, spływa do rowów melioracyjnych i do kanalizacji burzowej. Podpowiadamy, jak zbierać, gromadzić i rozprowadzać wodę opadową, aby jak największą jej ilość zatrzymać i wykorzystać w czasie suszy.


 

Podlewanie ogrodu deszczówką wpisuje się w trendy ekologicznej uprawy ogrodu. Wielu posiadaczy ogrodów stosuje naturalne środki ochrony roślin zamiast pestycydów. Coraz popularniejsze jest odchodzenie od stosowania nawozów sztucznych na rzecz obornika i samodzielnie produkowanego kompostu. Niemal równie popularne jest wykorzystanie deszczówki w ogrodzie do podlewania upraw. 

Przeczytaj również: Kompostownik przydomowy – jak zbudować i prowadzić? 

Dlaczego podlewanie ogrodu deszczówką ma sens? 5 powodów 

Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie to nie chwilowa moda, lecz coraz częściej konieczność. Zbieranie wody opadowej daje liczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Oto 5 najważniejszych powodów, aby przejść na podlewanie ogrodu deszczówką: 

1. Darmowa woda

Deszczówka nic nie kosztuje. Każdy posiadacz nieruchomości może pozyskać ją prostymi i tanimi, a często nawet bezkosztowymi sposobami. Ponadto warto sprawdzić możliwość dofinansowania inwestycji w instalację do gromadzenia deszczówki w ramach programów Moja Woda (ogólnopolski) i Złap Deszcz (zarządzany lokalnie). 

2. Lepszy wzrost roślin

Deszczówka, w przeciwieństwie do wody z większości wodociągów, jest miękka, a więc zdrowsza dla upraw, a ponadto ma temperaturę otoczenia, co jest korzystne dla roślin, bo nie powoduje szoku termicznego. 

3. Obniżenie rachunków za wodę

Deszczówka pozwala obniżyć rachunki ze względu na zmniejszone zużycie wody wodociągowej. 

4. Ograniczenie marnotrawstwa wody pitnej

Woda wodociągowa jest wodą pitną, specjalnie oczyszczaną do celów spożywczych, dlatego jej stosowanie  podlewania ogrodu jest marnotrawstwem, które możesz ograniczyć, jeżeli zdecydujesz się na podlewanie ogrodu deszczówką. 

5. Ograniczenie degradacji środowiska naturalnego

Melioracja gruntów i zabetonowanie wielkich obszarów w miastach sprawia, że woda opadowa nie wsiąka w glebę i nie zwiększa zasobów wód gruntowych, lecz szybko spływa do rzek, a następnie do morza, co jest jedną z przyczyn groźnej dla środowiska i upraw rolnych suszy hydrogeologicznej. 

Szczegółowe omówienie korzyści i możliwości związanych z wykorzystaniem wody deszczowej znajdziesz w artykule: Odzyskiwanie deszczówki – czy warto inwestować w to rozwiązanie? 

Jak dużo wody potrzeba do podlewania ogrodu? 

Podlewanie ogrodu deszczówką jest korzystne nawet wtedy, gdy stanowi ona tylko część wody zużywanej do nawadniania upraw. Jeżeli jednak chcesz precyzyjnie dopasować system nawadniania do powierzchni ogrodu, zapoznaj się z orientacyjnymi wymaganiami poszczególnych upraw w czasie upałów i okresów bezdeszczowych: 

  • zadbany trawnik – 20 litrów/m2 tygodniowo lub 3-5 litrów/m2 dziennie; 
  • zasiewy i rozsady warzyw – 10 litrów/m2 dziennie 
  • warzywa w okresie intensywnego wzrostu – 15-20 litrów/m2 dziennie; 
  • młode drzewa i krzewy – w pierwszym okresie po posadzeniu krzewy oraz drzewka owocowe i ozdobne potrzebują, w zależności od rozmiarów i typu gleby, od 20 do nawet 50 l wody dziennie. 

Średnia dla ogrodu o zróżnicowanych gatunkowo uprawach to około 2-3 l wody na metr kwadratowy dziennie. Zapasy deszczówki do podlewania ogrodu są niezbędne w okresie od połowy kwietnia do połowy września. Pamiętaj jednak, że podlewanie ma różną intensywność w różnych miesiącach roku. 

Jaki zbiornik zapewnia optymalne wykorzystanie deszczówki w ogrodzie? 

Na efektywne wykorzystanie deszczówki w ogrodzie pozwala już 200-litrowa plastikowa beczka ustawiona pod rurą spustową. Jeżeli beczki ustawisz pod wszystkimi rurami spustowymi, stworzysz rezerwuar wody, który w sposób zauważalny obniży w sezonie letnim zużycie wody wodociągowej.  

Nawadnianie może odbywać się ręcznie (konewka) lub metodą grawitacyjną: wystarczy kranik umieszczony w dolnej części beczki i podłączony do niego wąż do nawadniania kropelkowego. Najlepiej używać beczek plastikowych. Zapewniają one maksymalną szczelność i odporność na korozję, którą zagrożone są beczki metalowe. Deszczówka ma lekko kwaśny odczyn, który sprzyja degradacji metalu. 

Jeżeli chcesz zmaksymalizować wykorzystanie wód opadowych, skorzystaj z profesjonalnych zbiorników na deszczówkę. Masz do wyboru modele naziemne i podziemne. To drugie rozwiązanie pozwoli Ci oszczędzić miejsce na niewielkiej działce. Ponadto zmagazynowana pod powierzchnią gruntu woda deszczowa do podlewania ogrodu zawsze ma tę samą temperaturę – nie zamarza zimą i nie gnije latem. 

Przy dużych zbiornikach o pojemności wielu metrów sześciennych (kilka tysięcy litrów), niezbędne jest zastosowanie odpowiednich filtrów (na wejściu do zbiornika, a często także na wyjściu), elektrycznych pomp wodnych oraz zabezpieczeń przed przepełnieniem (nadmiar wody jest kierowany do kanalizacji burzowej lub studni chłonnej). Duże systemy zbierania deszczówki pozwalają zabezpieczyć większość potrzeb związanych z podlewaniem ogrodu.  

Ponadto tak zebraną wodę można wykorzystywać do innych prac przydomowych, np. mycia samochodów. Można je też podłączyć do domowej instalacji wodnej i wykorzystywać deszczówkę do spłukiwania toalet, prania i prac porządkowych. 

Teraz już wiesz, jak magazynować deszczówkę! 

Wykorzystanie deszczówki w ogrodzie z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Motywacją ekonomiczną do jej gromadzenia są rosnące opłaty za wodę wodociągową. Jednocześnie coraz większa liczba posiadaczy nieruchomości dąży do uniezależniania się od dostawców zewnętrznych i gromadzi zapasy na wypadek suszy, awarii oraz innych ograniczeń w dostawach wody. Równie ważny jest aspekt etyczny: zbierając i wykorzystując deszczówkę, przyjmujesz postawę odpowiedzialności społecznej za stan środowiska naturalnego.

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Deszczówka doskonale nadaje się do przydomowego basenu. Dzięki niej możesz bez podwyższania rachunków kilka razy w sezonie wymieniać zawartość basenu. Przed zastosowaniem wody opadowej do kąpieli należy ją przefiltrować. Dzięki temu możliwe jest oddzielenie zanieczyszczeń organicznych, które przyspieszają procesy gnicia wody. Ponadto warto stosować specjalistyczne środki do klarowania deszczówki. Zabezpieczają one przed rozwojem szkodliwych bakterii i rozrostem glonów (zielenienie wody). 

Zdecydowanie nie. Z badań przeprowadzonych w 2022 r. przez naukowców z Wydziału Nauk o Środowisku w Sztokholmie wynika, że nie ma na świecie miejsca, w którym woda opadowa nadawałaby się do celów spożywczych. Nawet w próbkach deszczu zebranych na Antarktydzie i w Tybecie znaleziono związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS), czyli tzw. wieczne chemikalia. Sprzyjają one m.in. za powstawaniu nowotworów, zaburzają gospodarkę hormonalną i metabolizm. Ponadto deszczówka ma kwaśne pH, a także zawiera liczne zanieczyszczenia spłukiwane z dachów.