Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


12 062

Montaż pompy ciepła – jak przebiega i ile kosztuje? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Pompy ciepła dają wiele korzyści zarówno dla ich użytkowników, jak i dla środowiska. Efektywne i ekologiczne wykorzystywanie energii odnawialnej jest jednak możliwe nie tylko dzięki właściwemu doborowi urządzeń, ale też dzięki ich odpowiedniej instalacji. Jak przebiega montaż pompy ciepła? Na co trzeba zwrócić uwagę? I co najważniejsze – z jakim kosztem trzeba się liczyć? Odpowiadamy!


 

Montaż pompy ciepła poprzedzają obliczenia dotyczące zapotrzebowania budynku na ciepło, czyli wymaganą moc grzewczą. Jak to zrobić? Przemnóż powierzchnię mieszkalną przez współczynnik odpowiedni do właściwości termoizolacyjnych budynku. Oczywiście, jeśli pompa ciepła oprócz ogrzewania budynku ma zapewniać ciepłą wodę użytkową, musisz uwzględnić ten fakt. Pomocne są kalkulatory dostępne w internecie, choć jeśli na poważnie rozważasz montaż pompy ciepła, poradź się eksperta, który ma doświadczenie w tym temacie. Kiedy będzie obliczał wymaganą moc grzewczą, weźmie pod uwagę wszystkie czynniki np. izolacja termiczna, liczbę pięter w budynku, układ pomieszczeń, stan stolarki drzwiowej i okiennej, a nawet charakterystykę temperaturową okolicy. To pozwoli opracować projekt instalacji oraz wybrać optymalne urządzenie.  

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

Sprawdź szczegóły

Montaż pomp ciepła – lokalizacja jednostek 

Zanim rozpoczną się prace instalacyjne, wybierz odpowiednie miejsce dla jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła zaplanuj tak, by zachowała ona odpowiednią odległość od ściany budynku, jak również granicy działki. Z kolei dostęp do jednostki wewnętrznej musi być taki, by umożliwiał przeprowadzenie przyszłych prac serwisowych i konserwacyjnych.  

Zwróć także uwagę na specyfikę pracy poszczególnych rodzajów pomp. Montaż powietrznej pompy ciepła przykładowo zaleca się z dala od okien sypialni, ze względu na generowany przez nią hałas. Niewskazane jest też montowanie pomp ciepła w pobliżu ciągów komunikacyjnych. 

Montaż pompy ciepła w starym domu – czy to możliwe? Dowiedz się! 

Jak przebiega montaż pompy ciepła? 

Przebieg oraz złożoność montażu pompy ciepła zależy od jej rodzaju i funkcji, którą będą pełnić. O ile montaż pompy ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze nie wymaga specjalnych przygotowań, to montaż gruntowej pompy ciepła poprzedza wykonanie odwiertów. W przypadku gruntów miękkich robi się to z pomocą wiertnicy mechanicznej, a w przypadku gruntów twardych – z zastosowaniem wiercenia obrotowo-udarowego.  

Lokalizacja jednostek i ewentualnie przygotowanie terenu to pierwszy etap, kolejnym jest prawidłowe połączenie pompy ciepła z systemem centralnego ogrzewania (z buforami lub bez) oraz z układem hydraulicznym. Trzeba też zadbać o prawidłowe zasilanie pompy, a więc o podłączenie do instalacji elektrycznej. Przyłącze elektryczne powinno być przeprowadzone z pomocą przewodów elektrycznych o odpowiednim przekroju, a ponadto system musi posiadać zabezpieczenie antyprzepięciowe. 

W trakcie montażu konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności instalacji zgodnie z zaleceniami gwarancyjnymi producenta urządzenia. Na koniec rozmieszcza się czujniki temperatury oraz konfiguruje automatykę pomp ciepła. Dopiero wtedy można przystąpić do pierwszego uruchomienia instalacji, przy czym to zadanie wymaga zarówno wiedzy, jak i umiejętności. 

Sprawdź, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? 

Ile trwa montaż pompy ciepła? 

Czas potrzebny na montaż pompy ciepła jest uzależniony przede wszystkim od jej rodzaju. Najszybciej przebiega montaż pompy ciepła powietrze-powietrze – zazwyczaj wszystkie prace udaje się przeprowadzić już w jeden dzień. Najwięcej czasu pochłania montaż gruntowej pompy ciepła, przede wszystkim ze względu na konieczność wykonania odwiertów. W tym przypadku prace trwają około 3–4 dni.   

Samodzielny montaż pompy ciepła – czy jest możliwy? 

W przypadku większości urządzeń możliwy jest ich samodzielny montaż pompy ciepła, choć nie jest to zadanie łatwe. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowości przy instalowaniu pompy ciepła mogą skutkować problemami z działaniem systemu grzewczego, utratą gwarancji na zakupiony sprzęt, a nawet zagrożeniem bezpieczeństwa. Warto też wiedzieć, że montaż realizowany przez osoby bez stosownych uprawnień wyklucza możliwość skorzystania z programów dofinansowań

Często w ramach kupna pompy ciepła masz zapewniony jej profesjonalny montaż. Jeśli w pakiecie nie ma usług instalacyjnych, to najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy specjalisty w dziedzinie montażu pomp ciepła, posiadającego odpowiednie uprawnienia. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że pompa ciepła będzie działać prawidłowo, bezawaryjnie i z najwyższym współczynnikiem efektywności, a instalacja będzie całkowicie bezpieczna. 

Montaż pompy ciepła – uprawnienia i pozwolenia 

Zazwyczaj montaż pomp ciepła nie wymaga załatwiania żadnych formalności oraz uzyskiwania uprawnień i pozwoleń. Są jednak pewne wyjątki: 

  • Montaż powietrznej pompy ciepła typu split – pamiętaj o rejestracji urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO).  Wymóg ten wynika z ustawy F-gazowej. Co więcej, tego typu urządzenie nie może być instalowane samodzielnie – musi to zrobić certyfikowany instalator, w przeciwieństwie do powietrznej pompy typu monoblok. 
  • Budynek lub teren wokół niego jest wpisany do rejestru zabytków albo obszar objęty jest programem Natura 2000 – uzyskanie pozwolenia może być konieczne, jeśli chcesz zainstalować pompę ciepła niezależnie od jej typu. 
  • Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym – zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego, ze względu na to, że jego instalacja wiąże się z dużą ingerencją w podłoże działki musisz dopełnić określonych formalności. Takiego obowiązku nie ma za to w przypadku gruntowej pompy ciepła z wymiennikiem poziomym. 
  • Pompa ciepła typu woda-woda – pozwolenia będą konieczne, jeśli montaż pompy wymaga stworzenia ujęcia o głębokości większej niż 30 m, jak również wtedy, gdy nastąpi pobór wód gruntowych w ilości większej niż 5 m3. Wynika to z przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz wodnego. 

Pompy ciepła – cena z montażem 

Koszt montażu pompy ciepła zależy od rodzaju pompy ciepła, liczby użytych materiałów montażowych oraz zakresu prac dodatkowych. Instalując powietrzną lub wodną pompę ciepła, należy liczyć się z wydatkiem od 10 do 40 tys. zł. Montaż gruntowej pompy ciepła jest droższy i waha się od 25 do nawet 60 tys. zł. Choć jest to duży wydatek, to inwestycja, w prawidłowo zamontowany system, szybko się zwraca.