Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

zielona energia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 867

Chłodzenie pompą ciepła – na czym polega?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Chłodzenie wnętrz latem staje się powoli standardową praktyką, podobnie jak ogrzewanie pomieszczeń zimą. W poszukiwaniu najlepszych sposobów na obniżanie temperatury powietrza w budynkach, warto przyjrzeć się pompom ciepła, które oprócz ogrzewania pomieszczeń i zapewniania ciepłej wody użytkowej, mogą posiadać funkcję chłodzenia. Jak wygląda chłodzenie domu pompą ciepła?


 

Chłodzenie pompą ciepła – na czym polega? 

Pompy ciepła to wbrew pozorom wielofunkcyjne urządzenia. Nie tylko wydajnie ogrzewają budynki, zapewniają dostęp do ciepłej wody użytkowej, ale także umożliwiają chłodzenie latem. Pompa ciepła z funkcją chłodzenia może obniżać temperaturę w budynkach na dwa sposoby – pasywnie i aktywnie. Czym różnią się te metody? 

Chłodzenie pasywne pompą ciepła 

Chłodzenie pasywne pompą ciepła, czyli innymi słowy chłodzenie naturalne, jest możliwe dzięki wykorzystywaniu niskiej temperatury źródła ciepła, czyli na przykład gruntu. Nie wymaga ono uruchamiania układu chłodniczego pompy ciepła, wykorzystuje jedynie sprężarkę. 

Chłodzenie domu pompą ciepła w sposób pasywny jest najtańszą formą obniżania temperatury pomieszczeń we wnętrzach. Niestety sposób ten ma pewne ograniczenia, gdyż nie zawsze źródło ma na tyle niską temperaturę, aby wydajnie schłodzić pomieszczenia do wymaganej przez użytkowników temperatury. 

Chłodzenie aktywne pompą ciepła 

Chłodzenie aktywne pompą ciepła to nic innego jak wytwarzanie chłodu za pomocą energii elektrycznej. Angażuje ono też pracę sprężarki i inne elementy układu chłodniczego. To tzw. odwrócona praca pompy ciepła – urządzenie działa jak lodówka: oddaje ciepło na zewnątrz. Chłodzenie aktywne jest droższe od chłodzenia pasywnego, ale jednocześnie jest o wiele efektywniejsze. 

Pompa ciepła – dystrybucja chłodu w pomieszczeniach 

W obu przypadkach dystrybucja chłodu może się odbywać na różne sposoby, na przykład za pomocą systemów płaszczyznowych (np. podłogówka) albo z pomocą klimakonwektorów lub instalacji wentylacji mechanicznej. Przeważnie zatem nie trzeba montować dodatkowych urządzeń, które ochłodzą powietrze we wnętrzach.  

Uwaga: Jeśli w domu zamontowane są tradycyjne grzejniki, chłodzenie pompą ciepła będzie nieskuteczne. Różnica pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz budynku a temperaturą wody chłodzącej w kaloryferach jest zbyt mała. 

Czy wszystkie pompy ciepła mogą chłodzić wnętrza? 

Nowoczesne pompy ciepła bardzo często mają funkcję chłodzenia w standardzie, choć czasem jest to funkcja fabrycznie ukryta. Pracują one w trybie chłodzenia pasywnego i aktywnego, przy czym urządzenie przełącza się na tryb aktywny, gdy wydajność chłodzenia naturalnego nie jest wystarczająca do efektywnego obniżenia temperatury w budynku. 

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Jeśli Twoja pompa ciepła nie ma funkcji chłodzenia, możliwe, że możesz ją rozbudować o elementy, które pozwolą na chłodzenie budynku latem.  

Przeczytaj również: Powietrzna pompa ciepła – opis działania i koszt

Pompa ciepła – chłodzenie i jego wydajność 

Chłodzenie budynków pompą ciepła może być bardzo efektywne, choć wydajność systemu zależy od wielu czynników, takich jak:  

  • temperatura zewnętrzna,  
  • stopień termoizolacji budynku,  
  • rodzaj i jakość instalacji,
  • oraz samej pompy ciepła.  

Jeśli chcesz, by chłodzenie pompą ciepła było maksymalnie efektywne, uwzględnij tę opcję już na etapie dobierania urządzenia do budynku lub samego projektu. To da gwarancję, że urządzenie precyzyjnie spełni oczekiwania domowników.

Chłodzenie pompą ciepła a klimatyzacja – co jest lepsze? 

Funkcja chłodzenia pompą ciepła sprawia, że urządzenie jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji. Takie rozwiązanie niesie wiele korzyści. Przede wszystkim pompy ciepła stosowane do chłodzenia są o wiele bardziej energooszczędne niż tradycyjne klimatyzatory. Dlaczego? Do chłodzenia pomieszczeń, podobnie jak do ich ogrzewania, wykorzystują źródła energii odnawialnej. 

Warto też zauważyć, że chłodząc budynek pompą ciepła, połączoną na przykład z systemem płaszczyznowym, można efektywnie wpływać na klimat w całym budynku, a nie tylko w poszczególnych pomieszczeniach, w których zamontowane są urządzenia klimatyzacyjne.  

Czy wiesz, co to jest dom energooszczędny? Sprawdź! 

Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że w przypadku bardzo wysokich temperatur na zewnątrz, pompa ciepła może mieć ograniczone możliwości chłodzenia. W takim wypadku może być konieczne zastosowanie uzupełniającego systemu, czyli klimatyzacji, która obniży temperaturę we wnętrzach do wskazanych wartości bez względu na warunki pogodowe.  

Podsumowując, pompa ciepła z funkcją chłodzenia to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wielofunkcyjne, wszechstronne urządzenia i nie chcą inwestować w oddzielne systemy. To także optymalne wyjście dla tych, którzy poszukują sposobu na chłodzenie domu w sposób ekonomiczny i ekologiczny. Pompa ciepła może zastąpić klimatyzację, choć naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z obu rozwiązań, które będą się wzajemnie uzupełniać, efektywnie i tanio chłodząc pomieszczenia.