Czym jest ekoturystyka?
Istnieje wiele definicji pojęcia „ekoturystyka”, jednak wszystkie podkreślają, że jest to taka forma turystyki, która koncentruje się na:
- ochronie środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego,
- zrównoważonym rozwoju odwiedzanych miejsc,
- minimalizowaniu negatywnego wpływu turystyki na otoczenie,
- promowaniu szacunku dla przyrody, a także lokalnej kultury, tradycji i obyczajów,
- wspieraniu lokalnych społeczności.
Realizacja powyższych celów jest możliwa dzięki podnoszeniu świadomości ekologicznej turystów oraz motywowaniu ich do podejmowania odpowiedzialnych wyborów podczas wyjazdów.
Ekoturystyka – jakie formy może przybierać?
Turystyka ekologiczna może przybierać różne formy, dzięki czemu każdy może być ekoturystą i każdy może znaleźć propozycje odpowiadające własnym preferencjom, zainteresowaniom i przyzwyczajeniom. Wśród wielu propozycji coś dla siebie znajdą:
- miłośnicy aktywnego wypoczynku,
- poszukiwacze spokoju i relaksu,
- pasjonaci dzikiej przyrody,
- entuzjaści kultury i tradycji,
- osoby zainteresowane edukacją ekologiczną,
- turyści, którzy chcą zaangażować się w ochronę przyrody.
Dla osób, które preferują aktywny wypoczynek, idealną opcją mogą stanowić piesze wędrówki przez lasy, góry, pustynie lub inne obszary naturalne, które pozwalają na odkrywanie uroków przyrody w sposób całkowicie ekologiczny. Alternatywą dla nich są rowerowe wyprawy w dzikie rejony, kajakarstwo na rzekach czy wspinaczka w górach, gdyż wszystkie pozwalają na bliski kontakt z naturą, podziwianie wspaniałych krajobrazów i jednoczesne aktywne spędzanie czasu.
Ciekawą propozycję stanowią także wyprawy połączone z działaniami na rzecz ochrony środowiska, takimi jak sadzenie drzew, sprzątanie plaż, odbudowa raf koralowych czy uczestnictwo w programach ochrony gatunków zagrożonych.
Chcesz podjąć niezwykłe wyzwanie?! Przeczytaj artykuł: Bushcrafting – co to jest?
Nie zawiodą się też turyści, którzy poszukują wrażeń kulturalnych i doświadczeń edukacyjnych. Doskonałą propozycją dla nich są wycieczki, które pozwalają poznać i zrozumieć unikalne ekosystemy, takiejak parki narodowe, rezerwaty przyrody, lasy tropikalne, góry czy obszary przybrzeżne. Formą ekoturystyki może być udział w warsztatach przyrodniczych, w projektach badawczych oraz w spotkaniach z naukowcami, ekologami i podróżnikami. Entuzjastom kultury i tradycji mogą z kolei spodobać się wyprawy, które umożliwiają zapoznanie się z lokalnymi zwyczajami, kuchnią i rękodziełem. Warto wziąć pod uwagę uczestnictwo w tradycyjnych festiwalach i innych lokalnych wydarzeniach.
Nie brakuje też wielu propozycji dla amatorów spokojnego wypoczynku. Wśród nich prym wiodą wycieczki w plener, które dają na przykład możliwość obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku. Innym wariantem może być pobyt w ekologicznych ośrodkach wypoczynkowych lub w gospodarstwach agroturystycznych, które zapewniają ciszę i możliwość odpoczynku w harmonii z przyrodą.
Ekoturystyka w Polsce
Turystyka ekologiczna to trend, który wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej przybiera na sile. W Polsce ekoturystyka również doskonale się rozwija, czego przejawem jest między innymi:
- istnienie wielu obszarów chronionych, w tym parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody,
- rozwój infrastruktury wspierającej ekologiczne podróżowanie, w tym szlaków turystycznych, ścieżek edukacyjnych, punktów widokowych, umożliwiających przyjazną środowisku eksplorację przyrody,
- popularyzacja agroturystyki,
- prowadzenie programów edukacyjnych pozwalających turystom zdobyć wiedzę na temat ochrony przyrody, bioróżnorodności i dziedzictwa kulturowego odwiedzanego regionu.
Coraz więcej osób szuka możliwości poznawania piękna polskiej przyrody i kultury lokalnej, a podróżowanie w sposób ekologiczny cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rozmaite organizacje i lokalne społeczności wspierają ekoturystykę, co przyczynia się do ochrony polskiej przyrody i promowania zrównoważonego rozwoju turystyki.
Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj polskie parki narodowe!
Turystyka ekologiczna a samoloty, luksusowe hotele i inne udogodnienia
Gdy poznasz założenia ekoturystyki, możesz odnieść wrażenie, że idea sprowadza się do pieszych wędrówek, spania w namiocie i poznawania miejscowego folkloru. Dla osób przyzwyczajonych do wakacji w ciepłych krajach, podróży samolotem i pobytów w luksusowych hotelach spędzanie urlopu w duchu ekoturystyki może się wydawać czystą abstrakcją. Okazuje się jednak, że możesz być ekoturystą, nawet jeśli preferujesz modne kurorty, nowoczesne hotele, wygodne środki transportu i inne udogodnienia!
Istotą ekoturystyki nie jest wykluczanie pewnych form podróżowania, wygód, a nawet luksusu, lecz podejmowanie przemyślanych wyborów i wysiłków w kierunku zrównoważonego i odpowiedzialnego podejścia do podróżowania oraz wypoczynku. Ekoturysta, który planuje podróż samolotem może postawić na ofertę linii lotniczych, które dążą do obniżenia emisji dwutlenku węgla, między innymi dzięki stosowaniu zrównoważonych paliw lotniczych.
Ekoturysta powinien także zwrócić uwagę, czy w interesującej go okolicy są dostępne noclegi w hotelach posiadających certyfikat ekologiczny, choćby taki jak Green Globe, Travelife czy Green Key. Dlaczego to ważne? Ponieważ obiekty, które posiadają takie oznaczenie muszą spełniać wygórowane normy dotyczące zrównoważonego zarządzania, ochrony środowiska, gospodarowania zasobami naturalnymi, wspierania społeczności lokalnych i promocji kultury. W trakcie pobytu w wybranym miejscu ekoturysta może też odwiedzać restauracje, które przygotowują dania z lokalnych, ekologicznych produktów, korzystać z przyjaznych środowisku atrakcji czy wspierać lokalne projekty ochrony przyrody.
Jak podróżować i wypoczywać ekologicznie?
Bez względu na preferowaną formę spędzania urlopu warto mieć na uwadze zasady promowane przez ekoturystykę. Priorytetem jest wybór środków transportu o możliwie jak najmniejszym wpływie na środowisko, a także ofert firm – biur podróży, hoteli, ośrodków turystycznych, lokali gastronomicznych, które angażują się w działania związane z ochroną środowiska. Warto także zachowywać ekologiczny styl życia, a więc unikać marnowania jedzenia, rezygnować ze stosowania opakowań z tworzyw sztucznych, redukować zużycie energii, a nawet korzystać z elektronicznych wersji dokumentów i biletów.
Dobrą praktyką jest unikanie masowej turystyki, gdyż ta przyczynia się do niszczenia przyrody, w tym unikalnych ekosystemów i bioróżnorodności, generowania dużej ilości odpadów i zanieczyszczeń, degradacji dziedzictwa kulturowego, utraty lokalnego charakteru odwiedzanych miejsc, jak i zakłócania funkcjonowania lokalnych społeczności.
Odpowiedzialne zachowanie podczas wyjazdów obejmuje również poszanowanie lokalnych tradycji i norm kulturowych, a także wspieranie lokalnych projektów, organizacji i społeczności, które angażują się w ochronę środowiska i kultury.
Podsumowując, poprzez podejmowanie bardziej ekologicznych wyborów podczas każdej podróży możesz czerpać radość z odkrywania nowych miejsc, jednocześnie dbać o planetę i wspierać lokalne społeczności.