Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 466

Sprawdź, jak ustawić ogrzewanie podłogowe!

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Prawidłowe ustawienia systemu ogrzewania podłogowego to gwarancja równowagi pomiędzy komfortem cieplnym a kosztami eksploatacyjnymi. Dlatego warto wiedzieć, jak ustawić ogrzewanie podłogowe, by cieszyć się ciepłymi wnętrzami, nawet w najchłodniejsze dni, a jednocześnie nie zrujnować domowego budżetu.


 

Ogrzewanie podłogowe – jak ustawić optymalną temperaturę? 

Bardzo istotnym parametrem dla efektywności ogrzewania podłogowego jest maksymalna temperatura zasilająca system grzewczy. Często zdarza się, że użytkownicy ogrzewania w celu szybszego nagrzewania pomieszczeń znacznie podnoszą temperaturę wody płynącej przez pętle grzewcze. Takie działanie może spowodować skutek przeciwny do zamierzonego. Czujniki termiczne, których zadaniem jest ochrona przed przegrzaniem, mogą zatrzymać pracę pompy i tym samym przerwać dopływ ciepła. W efekcie, zamiast przyspieszyć – znacznie opóźniamy proces nagrzewania pomieszczeń. Ustawianie zbyt wysokiej temperatury może także doprowadzić do uszkodzenia podłogi, co potencjalnie generuje dodatkowe koszty związane z naprawami. A zatem jak regulować temperaturę ogrzewania podłogowego

Przede wszystkim nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy temperatura wody przekroczy 55°C lub spadnie poniżej 25°C. Utrzymuj temperaturę pomiędzy 30 a 50°C, w zależności od zapotrzebowania. Oczywiście optymalna temperatura wody nie zależy wyłącznie od własnych preferencji, ale też od takich elementów jak rodzaj materiału, z którego wykonana jest powierzchnia podłogi. 

Poprzez utrzymanie temperatury wody we wskazanym przedziale, z łatwością zachowasz temperaturę podłogi na poziomie 30°C. Jest to wartość wystarczająca do uzyskania komfortu termicznego we wnętrzach. Co więcej, podnoszenie temperatury podłogi powyżej 30°C sprawia, że w pomieszczeniach robi się zbyt gorąco, co negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Za to nadmierne obniżanie temperatury zakłóca działanie systemu grzewczego. 

Jeśli chcesz mieć większą swobodę w zakresie regulacji temperatury zamiast podłogówki wodnej, zdecyduj się na podłogówkę elektryczną. Choć w tym przypadku nadal obowiązują te same wartości, to modyfikowanie temperatury z jej pomocą jest znacznie szybsze i łatwiejsze. 

Czytaj też: Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wady i zalety 

 
piec

Planujesz wymianę ogrzewania? Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? Poznaj zasady dofinansowania w ramach dotacji „Ogrzej się z TAURONEM”

Sprawdź szczegóły

Jak regulować podłogówkę pod względem czasu pracy? 

Często popełnianym błędem przez użytkowników ogrzewania podłogowego jest tymczasowe wyłączanie ogrzewania, na przykład na noc. Dlaczego? Systemy ogrzewania podłogowego charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną. Potrzebują trochę czasu na osiągnięcie odpowiedniej temperatury, a potem przez długi czas oddają nagromadzone ciepło. Regularne wyłączanie systemu skutkuje wychłodzeniem grzejnika, jakim jest podłoga. W ten sposób temperatury we wnętrzach wahają się, co powoduje duże straty ciepła. 

Gdy korzystasz z ogrzewania podłogowego najlepiej ustaw tryb ciągłej pracy, tak by było dostarczać odpowiednią ilość ciepła w każdej chwili. W ten sposób podłogówka zapewni równomierną temperaturę w ogrzewanych wnętrzach, a także będzie pracowała w sposób ekonomiczny. 

Sprawdź również: Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?  

Sterowniki do ogrzewania podłogowego 

Najlepszą metodą na to, jak regulować ogrzewanie podłogowe w prawidłowy sposób, jest korzystanie z nowoczesnych sterowników odpowiadających za kontrolę i regulację temperatury. Dzięki nim dopasujesz temperaturę wnętrz do aktualnych potrzeb, np. obniżysz temperaturę na czas, kiedy nie ma nikogo w domu albo na noc, bez konieczności całkowitego wyłączania systemu grzewczego. Co więcej, nowoczesne sterowniki pozwalają na precyzyjne i co najważniejsze – zdalne ustawianie temperatury. Oznacza to, że podniesiesz temperaturę przed powrotem do domu, tak aby cieszyć się ciepłem już od progu.  

Możliwe jest też podzielenie ogrzewania podłogowego na strefy, tak aby dopasowywać optymalną temperaturę do konkretnych pomieszczeń, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Wyższą temperaturę utrzymuj w łazience, aby zapewnić sobie komfort podczas kąpieli. Nieco niższa temperatura będzie odpowiednia dla salonu, pokoju do pracy czy też pokoju dziecięcego, a więc pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia. Niższa temperatura sprawdzi się z kolei w kuchni, a także w sypialni.  

Ustawianie jednakowej temperatury dla całego domu generuje niepotrzebne koszty, a jednocześnie zmniejsza własny komfort. Wysoka temperatura odpowiednia dla łazienki może okazać się zbyt wysoka do spania, a z kolei niska temperatura właściwa dla kuchni, byłaby za niska podczas odpoczynku w salonie. 

Co wpływa na efektywność ogrzewania podłogowego? 

Komfort termiczny, a także oszczędności, jakie możesz osiągnąć dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego, są w dużej mierze uzależnione od Twoich nawyków i sposobów użytkowania posiadanego systemu grzewczego. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zapoznaj się z działaniem i zasadami eksploatacji ogrzewania podłogowego. Dzięki temu podejmiesz rozsądne decyzje, co pozwoli na efektywne, ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu w każdych warunkach. 

Oczywiście efektywność ogrzewania podłogowego nie zależy jedynie od jego ustawień. Wśród istotnych elementów jest zarówno termoizolacja budynku, regularna konserwacja systemu grzewczego, jak i właściwe zorganizowanie przestrzeni. Niektóre elementy wyposażenia wnętrz, na czele z dywanami, mogą blokować pewną ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia. Skuteczne korzystanie z ogrzewania podłogowego wymaga właściwego przygotowania i konserwacji. Nawet najlepsze ustawienia nie zapewnią pełnej efektywności, jeśli nie spełnisz odpowiednich warunków. 

Niemniej jednak ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne, komfortowe w użytkowaniu, bezpieczne i niemal bezobsługowe. Ponadto systemy ogrzewania podłogowego są niewidoczne i bezgłośne. Dlatego rozważ inwestycję w ten rodzaj ogrzewania domu, tym bardziej, że możesz uzyskać dofinansowanie do wymiany ogrzewania w ramach programu „Ogrzej się z TAURONEM 2023”. 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tak, zazwyczaj warto rozważyć wyłączenie ogrzewania podłogowego na lato, chyba że masz specyficzne potrzeby. Ogrzewanie podłogowe ma na celu podtrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach w okresie zimowym, natomiast w okresie letnim jego działanie nie jest potrzebne. Wyłączenie ogrzewania podłogowego na lato może pomóc zaoszczędzić energię i obniżyć koszty eksploatacji. 

Temperaturę ogrzewania podłogowego dostosuj tak, by podłoga miała około 30°C, co pozwoli na efektywne ogrzanie wnętrz. Oczywiście ostateczna temperatura zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Niemniej jednak nie warto zanadto zwiększać ani obniżać temperatury, bo w pierwszym przypadku prowadzi do to nadmiernego zużycia energii, a w drugim – do obniżenia komfortu termicznego mieszkańców.