Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 175

Choinka żywa czy sztuczna – jaką wybrać? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, wiele osób staje przed dylematem: choinka żywa czy sztuczna? Postawić na tradycję i kupić choinkę naturalną czy lepsze będzie drzewko z drutu i tworzyw sztucznych? Która choinka jest bardziej ekologiczna? Która przynosi mniejsze szkody środowisku naturalnemu? W artykule przedstawiamy wady i zalety choinek sztucznych i naturalnych.


 

Jaka jest najbardziej ekologiczna choinka? 

Najbezpieczniejsza dla środowiska naturalnego jest choinka, która rośnie w lesie lub w ogrodzie. Z punktu widzenia ekologii najlepszym rozwiązaniem byłoby ubieranie na święta żywego, rosnącego drzewka. Jeżeli go nie zetniesz, będzie przez długie lata produkowało tlen i pochłaniało dwutlenek węgla. Natomiast przez dwa lub trzy tygodnie w roku wystąpi w roli choinki bożonarodzeniowej. 

Jednak nie każdy ma ogród, w którym można posadzić jodłę czy świerk. Poza tym wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez zielonego drzewka w domu. Nie chcą rezygnować z ubierania choinki i układania pod nią prezentów. Podpowiadamy, jak rozwiązać ten problem. 

Choinka żywa czy sztuczna – ekologia po stronie tradycji 

Sztuczna choinka wydaje się ekologicznym wyborem, bo ogranicza wycinanie żywych drzewek. Choć rozumowanie wydaje się logiczne, to rozmija się z prawdą.  

Ile CO2 powstaje przy produkcji choinek naturalnych i sztucznych? 

Przy produkcji jednej sztucznej choinki powstaje około 20 kg ekwiwalentu dwutlenku węgla. To blisko 40 razy więcej niż w przypadku naturalnego drzewka. Z kolei utylizacja (spalenie lub przetworzenie) naturalnej choinki wiąże się z emisją około 3 kg CO2. Jeżeli drzewko trafi na wysypisko, powstanie kilkanaście kilogramów CO2. Utylizacja sztucznej choinki z PVC i metalu jest równoznaczna z emisją ponad kilkudziesięciu kilogramów dwutlenku węgla.  

Produkcja sztucznych choinek oddziałuje niekorzystnie na środowisko naturalne. Wiąże się z dużym zużyciem prądu, wykorzystaniem wielu surowców oraz emisją szkodliwych pyłów i gazów. Gdy zdecydujesz się wyrzucić choinkę, to przeleży ona na wysypisku minimum 400 lat, zanim ulegnie biologicznej degradacji. Natomiast czas rozkładu żywej choinki wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Ponadto pozyskiwanie żywych choinek nie przyczynia się do niszczenia lasów. Drzewka pochodzą z upraw przemysłowych lub są produktem ubocznym przerzedzania młodników. 

Przy zakupie zwróć uwagę na pochodzenie choinki: największymi legalnymi dostawcami są szkółki leśne i gospodarstwa ogrodnicze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Gdzie kupić żywą choinkę? 

1 choinka sztuczna = 30 choinek żywych 

Choinka żywa ma 30 razy mniejszy ślad węglowy od choinki sztucznej. Oznacza to, że drzewko z drutu i tworzywa sztucznego staje się ekologiczne dopiero po około 30 latach użytkowania. Tymczasem okres eksploatacji sztucznych choinek zazwyczaj nie przekracza 5-6 lat.  

Wnioski są oczywiste: jeżeli szukasz ekologicznej choinki, wybierz żywe drzewko. Poza niskim śladem węglowym i łatwą utylizacją jego zaletą jest piękny wygląd i przyjemny zapach. Żywa choinka łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do ochrony środowiska naturalnego.  

Choinka w doniczce przyjazna dla środowiska naturalnego 

Jeżeli nie lubisz patrzeć na obumierające drzewko bożonarodzeniowe, a chcesz mieć żywą choinkę, wybierz jodłę lub świerk w doniczce. Po świętach drzewko posadzisz w ogrodzie, w parku lub w lesie. Jeżeli zima jest bardzo mroźna, przechowaj choinkę do wiosny w chłodnym pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu.  

Choinka w doniczce powinna przetrwać bez uszkodzeń wieszanie i zdejmowanie ozdób i oświetlenia. Wystarczy ją regularnie podlewać. Drzewko przyjmie się po wysadzeniu do gleby, jeżeli ma odpowiednio rozwinięty system korzeniowy. Do tego celu najlepsze są jodły lub świerki uprawiane od nasionka w doniczce. Uważaj na drzewka, które rosły w glebie, a do doniczek trafiły po przycięciu korzeni. Często mają dobry wygląd, lecz ich szanse na przetrwanie po wysadzeniu do gleby są minimalne. 

Wypożyczenie choinki wygodniejsze od zakupu 

Nowoczesnym i modnym rozwiązaniem jest wypożyczenie choinki. Wyspecjalizowane firmy oferują drzewka w doniczkach o wielkości od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów. To jodły, świerki i sosny rosnące w pojemnikach. Odpowiedni egzemplarz wybierz w stacjonarnej wypożyczalni lub na jej stronie internetowej, a następnie odbierz osobiście lub zamów dostawę. Podobnie odbywa się zwrot po świętach – zamawiasz transport na określony dzień i oddajesz choinkę. 

Wypożyczenie choinki jest rozwiązaniem ekologicznym i komfortowym. Wszystko możesz załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. Ponadto niektóre wypożyczalnie oferują dostawę drzewek przystrojonych ekologicznymi ozdobami. Aby zmniejszyć ślad węglowy choinki, zastosuj energooszczędne oświetlenie. 

Zapotrzebowanie energetyczne różnych typów iluminacji świątecznych omawiamy w artykule Ile prądu zużywają lampki choinkowe?