Czym jest elektrownia słoneczna?
W największym uproszczeniu elektrownia słoneczna to instalacja fotowoltaiczna o dużej mocy. Standardowa fotowoltaika dla gospodarstwa domowego składa się z kilku lub kilkunastu paneli, mieści się na jednym dachu i ma moc od 10 do 50 kWp. Natomiast na miano elektrowni fotowoltaicznej zasługuje instalacja o mocy, która przekracza 100 kWp.
Niezależnie od liczby paneli i mocy instalacji, jej zasada działania jest bardzo podobna. Jeżeli temat jest dla Ciebie nowy, zapraszamy do lektury artykułu Fotowoltaika dla laika, czyli czym jest i jak działa?
Zarówno mikroinstalacja, jak i farma fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, inwerterów i okablowania. Różnice pomiędzy fotowoltaiką przydomową i elektrowniami słonecznymi o mocy kilkudziesięciu megawatów wynikają ze skali przedsięwzięcia. Paneli jest więcej, inwertery są mocniejsze, a okablowanie ciągnie się kilometrami.
Inwerter nazywany jest często sercem instalacji fotowoltaicznej. Od niego zależy efektywność przekształcania parametrów prądu. Jak ważne jest to urządzenie, przekonasz się z artykułu Falownik do fotowoltaiki – rodzaje, parametry i dobór.
Elektrownie słoneczne w Polsce i na świecie
W kwietniu 2024 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 17 877,268 MW (17,9 GW)[1]. To ponad 60% całej mocy zainstalowanej w OZE[2]. W ogólnej liczbie wszystkich instalacji słonecznych działało 4870 zestawów PV powyżej 50 kW[3]. W tej grupie znalazły się 262 farmy słoneczne, których moc przekracza 0,5 MW. Ogółem moc farm słonecznych (bez wliczania przydomowych mikroinstalacji PV poniżej 50 kW), sięgnęła 5,4 GW.
Naprawdę dużych instalacji jest niewiele – w Polsce dominują elektrownie słoneczne o mocy 0,5–1 [4]. Największa farma fotowoltaiczna znajduje się w Zwartowie. Na powierzchni 422 boisk piłkarskich znajduje się ponad 370 tys. paneli. Elektrownia ma moc zainstalowaną 204 MW, a po zakończeniu inwestycji wzrośnie do 290 MW. Kolejne miejsca zajmują elektrownie w Brudzewie (70 MW), Witnicy (64 MW), Wielbarku (62 MW) w we wsi Stępień (58 MW).
Pomimo dynamicznego rozwoju nawet największe polskie farmy fotowoltaiczne nie należą do światowych rekordzistów. W 2024 roku największą farmą fotowoltaiczną na świecie była indyjska Bhadla Solar Park. Instalacja zajmuje 56 km kwadratowych, a jej łączna moc zainstalowana to 2245 MW.
Elektrownie słoneczne TAURONA
W czołówce polskich podmiotów energetycznych, które inwestują w fotowoltaikę, znajduje się TAURON. Farmy fotowoltaiczne nadzorowane przez Grupę TAURON składają się z ponad 46 tysięcy paneli, których moc zainstalowana to 19 MW. Nasze farmy znajdują się w Choszcznie (w woj. zachodniopomorskim) i Jaworznie (w woj. śląskim). Zasilają aktualnie ponad 8 tysięcy gospodarstw domowych.
Docelowo moc wszystkich farm TAURONA ma osiągnąć 150 MW. Dzięki nim tereny po byłych elektrowniach i składowiskach odpadów paleniskowych odzyskają funkcje gospodarcze związane z energetyką.
Farma fotowoltaiczna Choszczno to instalacja złożona z ponad 34 tys. modułów fotowoltaicznych, rozlokowanych na powierzchni 21 hektarów. Obecnie ma moc zainstalowaną 14 MW. W sąsiedztwie pracują też farmy wiatrowe TAURONA: Marszewo, Zagórze i Śniatowo. Znacznie mniejsza jest farma w Jaworznie o mocy zainstalowanej 5 MW. Farma Jaworzno powstała w ramach budowy instalacji fotowoltaicznych na obszarach poprzemysłowych. Składa się z ponad 12 tys. modułów fotowoltaicznych, które zostały zamontowane w rekordowym czasie niespełna trzech tygodni.
Szczegółowe informacje na temat farm fotowoltaicznych TAURONA znajdziesz w zakładce Elektrownie słoneczne.
Powstają też nowe farmy fotowoltaiczne, tj. w Bałkowie (54 MW), Proszówku (55 MW) i Postominie (90 MW). TAURON priorytetowo traktuje transformację swojego miksu energetycznego w kierunku OZE. Zamierza też intensywnie inwestować w rozwój magazynów energii.
Czy warto inwestować w farmy fotowoltaiczne?
Obecnie w farmy słoneczne inwestują zarówno korporacje, firmy, jak i osoby prywatne. Lokowanie pieniędzy w OZE (Odnawialne Źródła Energii), w tym szczególnie w fotowoltaice, ma wiele zalet:
- stabilny dochód pasywny – inwestycja w farmy fotowoltaiczne gwarantuje stały, stabilny, rozłożony na wiele lat (a nawet dekad) dochód pasywny – jest rodzajem trwałego zabezpieczenia Twojej sytuacji finansowej, niezależnie od zmian koniunktury rynkowej;
- przystępne formy inwestowania – coraz częściej inwestycja w farmy fotowoltaiczne jest dostępna nie tylko dla dużych podmiotów rynkowych, lecz także dla drobnych inwestorów prywatnych;
- pewność dochodów – wzrost cen energii i zapotrzebowania na energię elektryczną, a także wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnych gwarantują, że dochody z inwestycji w farmy fotowoltaiczne będą sukcesywnie rosły w przyszłości;
- ochrona środowiska naturalnego – dla wielu inwestorów ważny jest nie tylko zysk, lecz także walory etyczne: zarabianie na fotowoltaice nie odbywa się kosztem środowiska naturalnego – nie prowadzi do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych, zatrucia wody, gleby lub szkód związanych z wydobyciem paliw kopalnych.
Farmy fotowoltaiczne – podsumowanie
Farmy fotowoltaiczne mocno wpisują się w politykę Unii Europejskiej. Jeżeli nawet do 2050 roku nie uda się zamknąć elektrowni opartych na węglu, to presja na rozwój OZE zostanie utrzymana. To naturalny trend, który został wymuszony przez zmiany klimatu i zmiany świadomości społecznej. Fotowoltaika jest i pozostanie jednym z głównych źródeł taniego i czystego prądu.
Źródła:
[1] https://www.rynekelektryczny.pl/najwieksze-farmy-fotowoltaiczne-w-polsce/ (odczyt 03.07.2024)
[2] https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/ (odczyt 03.07.2024)
[3] https://www.money.pl/gospodarka/boom-na-fotowoltaike-rekordowy-rok-7015058343508800a.html (odczyt 03.07.2024)
[4] https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/farmy-PV-baza-IEO-13701.html (odczyt 03.07.2024)