Na czym polega jonizacja powietrza?
W powietrzu, którym oddychamy, występują jony ujemne (aniony), czyli cząsteczki obdarzone ujemnym ładunkiem elektrycznym, oraz jony dodatnie (kationy), czyli cząsteczki naładowane dodatnio. Optymalny stosunek anionów do kationów to 5 do 4, co oznacza, że przewagę powinny mieć jony ujemne.
Urządzenia elektryczne, którymi się otaczamy na co dzień, generują dużą ilość jonów dodatnich. Gromadzeniu ładunków elektrostatycznych sprzyjają też zanieczyszczenia środowiskowe, w tym dym tytoniowy i spaliny samochodowe, niektóre procesy chemiczne, nagromadzenie materiałów syntetycznych, a także słaba wentylacja pomieszczeń. Jest to o tyle istotne, że przewaga kationów w powietrzu niekorzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Senność, zmęczenie, bóle głowy, skłonność do infekcji górnych dróg oddechowych, to tylko niektóre z konsekwencji oddychania powietrzem z przewagą jonów dodatnich. Dlatego tak ważne jest jonizowanie powietrza, czyli wytwarzanie i rozpraszanie anionów – jonów naładowanych ujemnie.
Jony ujemne są wytwarzane między innymi przez rośliny w wyniku fotosyntezy, uderzenia piorunów oraz ruch wody, szczególnie tam, gdzie woda szybko się porusza lub rozbija o przeszkody, a więc przez wodospady, górskie potoki, fale, a nawet deszcz. To dlatego tak dobrze czujemy się na przykład podczas spaceru w lesie albo nad morzem. Niestety domowe rośliny i inne naturalne źródła anionów, jak choćby lampy solne, nie mają szans w starciu ze sprzętem gospodarstwa domowego i urządzeniami elektronicznymi. Wytwarzają one kationy w ogromnych ilościach. Dlatego warto sięgnąć po sprzęt, który efektywnie jonizuje powietrze. I tu z pomocą przychodzi fenomenalne rozwiązanie, czyli jonizacja powietrza w klimatyzacji.
Jonizator powietrza w klimatyzacji – jak działa?
Jonizator w klimatyzacji wytwarza jony ujemne, które są rozpraszane w powietrzu. Jony te łączą się z cząsteczkami kurzu, pyłami, z alergenami i innymi zanieczyszczeniami, pomagając w ich neutralizacji. Klimatyzator z jonizatorem radzi sobie skutecznie z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu papierosowego, jak również z neutralizacją wielu bakterii i wirusów oraz zarodników pleśni i grzybów. Dodatkowo powietrze, w którym obecne są jony ujemne, charakteryzuje się odpowiednią wilgotnością.
W efekcie oddychamy naprawdę czystym powietrzem, co przekłada się na:
- poprawę koncentracji i procesów myślowych,
- poprawę jakości snu,
- zmniejszenie wielu dolegliwości bólowych,
- przyspieszenie procesów gojenia ran,
- nawilżenia skóry i błon śluzowych,
- zmniejszenie objawów alergii,
- mniejszą skłonność do infekcji górnych dróg oddechowych.
Wiesz już, jak na samopoczucie i zdrowie działa jonizacja powietrza. Dowiedz się, jaki wpływ na użytkowników ma klimatyzacja. Przeczytaj artykuł: Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie?
Jonizacja w klimatyzacji – dla kogo?
Jonizator, w tym jonizator w klimatyzacji to opcja dla każdego, kto chce oddychać przyjaznym zdrowiu i samopoczuciu powietrzem. Oczywiście na tej funkcji najwięcej zyskają ci, którym zanieczyszczenia powietrza doskwierają najbardziej, a więc alergicy, astmatycy, a także osoby o obniżonej odporności, w tym dzieci i osoby starsze. Jest to też dobre rozwiązanie dla palaczy i osób mieszkających z palaczami, dla mieszkańców miast o wysokim poziomie smogu i innych zanieczyszczeń powietrza, jak również dla osób często przebywających w zamkniętych pomieszczeniach, w otoczeniu dużej ilości sprzętu, w tym komputerów, monitorów, telewizorów oraz sprzętu AGD.
Aby jonizacja w klimatyzatorze spełniła Twoje oczekiwania, ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia z funkcją jonizacji. Oferta klimatyzatorów od Taurona z montażem z pewnością te oczekiwania spełni.
Jonizator w klimatyzacji – czy warto?
Nie ma wątpliwości, że jonizowanie powietrza jonami ujemnymi korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Oczywiście można kupić sprzęt, który będzie odpowiedzialny wyłącznie za to zadanie. Niemniej jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest jonizacja w klimatyzatorze.
Jeśli zrezygnujesz z zakupu dwóch odrębnych urządzeń, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze oraz miejsce, ale też stworzysz duet, który doskonale poradzi sobie z poprawą jakości powietrza we wnętrzach zarówno poprzez jego chłodzenie, jak i oczyszczenie. W dodatku oczyszczone z pomocą jonizacji powietrze lepiej współpracuje z systemem klimatyzacji, co w efekcie prowadzi do poprawy efektywności energetycznej, a nawet zmniejszenia poziomu hałasu podczas pracy urządzenia. Zatem funkcja jonizacji doskonale uzupełnia działanie klimatyzatora.
Klimatyzacja i funkcja jonizacji to świetne połączenie. Jednak klimatyzatory można też łączyć z innymi systemami. Zajrzyj do artykułu i dowiedz się więcej: Rekuperacja z klimatyzacją – czy warto połączyć te systemy?
Choć klimatyzator z funkcją jonizacji może kosztować nieco więcej, niż urządzenie pozbawione tej funkcji, to zalety jonizacji powietrza są na tyle istotne, że warto zainwestować w takie rozwiązanie.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jonizacja, podobnie jak korzystanie z klimatyzacji, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie, oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z urządzenia we właściwy sposób, co oznacza między innymi właściwą konserwację sprzętu. Regularne czyszczenie, podobnie jak wymiana filtrów, to absolutna podstawa.