Dlaczego powstaje nadwyżka energii z fotowoltaiki?
Nadwyżki energii w Twojej fotowoltaice powstają, gdy instalacja generuje więcej prądu, niż jesteś w stanie zużyć w danym momencie. Taka sytuacja może mieć miejsce w dwóch przypadkach: na koniec okresu rozliczeniowego lub w wyjątkowo słoneczne dni, kiedy produkcja energii jest znacznie większa niż zapotrzebowanie. Przyczyny w obu przypadkach są odmienne. Wyjaśniamy je w kolejnych paragrafach.
Nadwyżka prądu na koniec okresu rozliczeniowego
Powodem powstawania nadwyżki energii z fotowoltaiki na koniec okresu rozliczeniowego jest przewymiarowanie instalacji. Oznacza to montaż fotowoltaiki o zbyt dużej mocy względem rzeczywistych potrzeb obiektu. Może to wynikać z chęci zabezpieczenia się przed przyszłym wzrostem zapotrzebowania na energię lub po prostu z błędnego oszacowania zapotrzebowania energetycznego.
Konsekwencją tego zjawiska jest fakt, że na koniec roku czy innego okresu rozliczeniowego będziesz mieć więcej wyprodukowanej energii niż tej zużytej.
Nadwyżka w słoneczny dzień
W okresie intensywnego nasłonecznienia, zwłaszcza latem, Twoje panele mogą produkować znacznie więcej energii, niż potrzebujesz w danym momencie. Jest to zupełnie normalne zjawisko, że w takich sytuacjach produkcja jest wzmożona. Zwyczajnie tak działa fotowoltaika. Nadwyżka energii nie musi być wtedy problemem, o ile odpowiednio nią zarządzasz.
Jak nie zmarnować nadwyżki energii?
Aby nadwyżka prądu z fotowoltaiki nie została zmarnowana, warto pomyśleć o zwiększeniu autokonsumpcji, czyli maksymalnym wykorzystaniu wyprodukowanej energii we własnym zakresie. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, jak to zrobić.
Korzystanie z urządzeń o dużym poborze energii w okresie wzmożonej produkcji prądu
Staraj się uruchamiać pralkę czy zmywarkę wtedy, gdy Twoje panele pracują najwydajniej.
Grzanie wody
Nadwyżkę energii z fotowoltaiki możesz wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej w bojlerze.
Ogrzewanie domu
Energią z fotowoltaiki możesz zasilać np. pompę ciepła, którą ogrzejesz powietrze w pomieszczeniach.
Ładowanie samochodu elektrycznego
Jeśli posiadasz pojazd elektryczny, staraj się ładować go w ciągu dnia, kiedy produkcja energii z fotowoltaiki jest największa.
Sprawdź również: Fotowoltaika: autokonsumpcja – jak zwiększyć autokonsumpcję.
Stosowanie systemów zarządzania energią
Systemy zarządzania energią to inteligentne rozwiązania, które pomogą Ci zoptymalizować zużycie energii w domu lub firmie. Automatycznie monitorują i sterują pracą urządzeń, tak aby maksymalnie wykorzystać energię z fotowoltaiki w czasie rzeczywistej produkcji. Dzięki takim systemom możesz na przykład zaprogramować uruchamianie sprzętu AGD, ogrzewania czy ładowania samochodu elektrycznego, aby miało miejsce w momentach najwyższej produkcji energii. To skuteczny sposób na zwiększenie autokonsumpcji i minimalizację strat nadwyżek prądu z fotowoltaiki.
Odprowadzanie nadwyżek do sieci energetycznej
Zastanawiasz się pewnie, co się dzieje z nadwyżką energii z fotowoltaiki, jeśli powstaje ona mimo wzmożonej autokonsumpcji? W przypadku, gdy nie jesteś w stanie zużywać całej energii na bieżąco, możesz odprowadzać jej nadmiar do sieci energetycznej. Następnie energia zostanie rozliczona zgodnie z systemem rozliczeń, do jakiego przynależysz.
Rozliczenie z siecią
Kluczową kwestią w kontekście odprowadzania energii do sieci i jej odbioru jest zrozumienie, jak jest rozliczana nadwyżka z fotowoltaiki. Odbywa się to w jednym z dwóch systemów: net-meteringu lub net-billingu.
- Net-metering: Działa na zasadzie bilansowania – za każdą oddaną kilowatogodzinę do sieci możesz odebrać określoną ilość energii w późniejszym czasie. Ten system obowiązuje osoby, które zainstalowały fotowoltaikę przed zmianami prawnymi w 2022 roku.
- Net-billing: Jest to nowszy system, który wprowadza rozliczenie wartościowe. Energia oddawana do sieci wyceniana jest na podstawie aktualnej ceny rynkowej, z kolei w okresach niedoboru kupujesz energię po cenie operatora. Ten system obowiązuje nowych prosumentów, którzy zamontowali instalacje po 2022 roku.
Licznik dwukierunkowy zainstalowany przy Twojej instalacji dokładnie mierzy ilość energii, jaką oddajesz do sieci oraz ile energii odbierasz. Umożliwia to precyzyjne i przejrzyste rozliczenie z siecią. Od 2022 r. w rozliczeniach stosowane jest mikrobilansowanie godzinowe. Oznacza to, że od energii, którą pobierzesz z sieci w ciągu każdej godziny odejmuje się energię, którą w tej samej godziny wprowadzisz do sieci. Energia pobrana i wprowadzona, które zbilansowały się w każdej godzinie, nie podlegają rozliczeniu. Rozliczana jest natomiast energia, która się nie zbilansowała. Na swojej fakturze za prąd zobaczysz więc energię pobraną, jeśli pobierzesz więcej niż wprowadzisz, lub wprowadzoną, gdy wprowadzisz więcej niż pobierzesz.
Przeczytaj także: Rozliczenie fotowoltaiki w praktyce
Pobierz poradnik i rozwiej wątpliwości dotyczące fotowoltaiki oraz systemu rozliczeń energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne.
Magazynowanie energii
Alternatywą dla oddawania nadwyżki do sieci jest montaż magazynu energii. Jest to specjalne urządzenie gromadzące nadwyżkę prądu z fotowoltaiki. Możesz wykorzystać tę energię wtedy, gdy produkcja jest niewystarczająca. Rozwiązanie to umożliwia maksymalizację autokonsumpcji i ogranicza potrzebę korzystania z zewnętrznej sieci energetycznej.
Magazynowanie energii staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w kontekście zmian w przepisach dotyczących rozliczania nadwyżki energii z fotowoltaiki. Gdy decydujesz się na magazyn, uniezależniasz się od sieci energetycznej i zyskujesz pełną kontrolę nad swoją energią.
Magazyn energii od TAURONA może przechowywać energię, którą wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna, a Ty możesz korzystać z niej, kiedy tylko potrzebujesz – w nocy lub podczas ekstremalnych warunków pogodowych.
W przypadku fotowoltaiki nadwyżka energii to zjawisko powszechne, które wcale nie musi ograniczać opłacalności inwestycji. Ważne jest odpowiednie zarządzanie nadwyżkami energii z fotowoltaiki. Masz wiele możliwości – możesz zwiększyć autokonsumpcję, oddawać nadmiar energii do sieci lub zainwestować w magazyn energii. Każde z tych rozwiązań pozwoli Ci zmaksymalizować korzyści z użytkowania instalacji i zminimalizować straty.
Wybór odpowiedniej metody zależy od Twoich potrzeb, stylu życia i możliwości finansowych. Inwestując w odpowiednie narzędzia, możesz w pełni cieszyć się niezależnością energetyczną i oszczędnościami na rachunkach.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Nie, nadwyżka prądu z fotowoltaiki nie przepada. Możesz ją oddać do sieci energetycznej i później odbierać, np. w mniej słoneczne dni lub w nocy. Możliwe jest również przechowywanie nadwyżek we własnym magazynie energii. W zależności od systemu rozliczeń nadwyżki są bilansowane lub rozliczane finansowo.
Nie, nadwyżka prądu z fotowoltaiki nie przechodzi na następny rok. Okres rozliczeniowy obejmuje 12 miesięcy, a niewykorzystana energia z sieci przepada po zakończeniu tego okresu.