Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Jak zmiany klimatyczne wpływają na wybór rozwiązań budowlanych?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Ocieplenie klimatu jest faktem. Towarzyszą mu nie tylko susze, lecz także gwałtowne wichury i huragany, ekstremalnie wysokie temperatury i rekordowo obfite opady. Sprawdź, jak lokalizować, projektować i zabezpieczać nieruchomości, aby stały się odporne na zmiany klimatyczne. Dowiedz się, jakie rozwiązania budowlane zapewniają bezpieczeństwo energetyczne budynków mieszkalnych.


 

Gdzie zbudować dom odporny na skutki zmian klimatu? 

Pierwszą decyzją inwestora jest wybór dobrej lokalizacji pod planowaną nieruchomość. Jakie są najlepsze, najmniej podatne tereny na konsekwencje zmian klimatu? Zwróć uwagę na poniższe kryteria: 

  1. wybierz bezpieczną lokalizację – należy unikać terenów zalewowych, niecek (depresji podatnych na podtapianie) i zagłębień terenu, wysokich wzniesień (szczególnie terenów górskich), sąsiedztwa obiektów, które mogą wywrócić się pod wpływem gwałtownego wiatru, w tym szczególnie wysokich drzew; 
  1. zadbaj o utwardzenie gruntu – nie zawsze można zbudować dom na skale, ale zawsze można starannie umocnić podłoże, aby uniknąć przemieszczeń gruntu, zapadania się fundamentów i podmywania w czasie gwałtownych opadów deszczu; 
  1. zapewnij dobrą komunikację – działka budowlana powinna być dobrze skomunikowana: szybki i bezpieczny dojazd do nieruchomości ułatwia niesienie pomocy w sytuacjach zagrożenia, które towarzyszą gwałtownym zjawiskom atmosferycznym.  

Jaki budynek jest najmniej podatny na zmiany klimatyczne w Polsce? 

Zmiany klimatyczne w Polsce, które zagrażają budynkom i ich użytkownikom, to przede wszystkim gwałtowne ulewy, burze z huraganowym wiatrem i ekstremalne temperatury. Zjawiska te zmieniają podejście do wyboru rozwiązań budowalnych i wpływają na decyzje inwestorów już na etapie projektowania domu. Jak dostosować projekt budynku, aby przetrwał w tak niekorzystnych warunkach? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia forma obiektu, starannie dobrane materiały i odpowiednio zagospodarowany teren wokół nieruchomości. 

Nowoczesna stodoła lepsza od dworku 

W ekstremalnych warunkach pogodowych najlepiej sprawdzają się proste, minimalistyczne formy. Doskonałym przykładem są obiekty w stylu nowoczesna stodoła: prostopadłościenne bryły pod stromym dachem, które mają małą powierzchnię ścian w stosunku do kubatury. Na drugim biegunie mieszczą się wielomodułowe rezydencje w stylu dworkowym, kryte wielopłaszczyznowymi dachami. Są trudne do termoizolacji, podatne na uszkodzenia przez wiatr i opady atmosferyczne. Ponadto na ich dachach trudniej montuje się fotowoltaikę. 

Stodoła mieszkalna zapewnia dużą odporność na wiatr. Doskonale sprawdza się w ulewnym deszczu i przy dużych opadach śniegu. Ze względu na zredukowaną do minimum powierzchnię wymiany ciepła pozwala na wykonanie skutecznej termoizolacji. Dzięki temu doskonale chroni zarówno przed chłodem, jak i ekstremalnymi upałami. Oferuje też dogodne powierzchnie do instalacji fotowoltaiki. 

Budownictwo pasywne łagodzi konsekwencje zmian klimatycznych 

Ocieplenie klimatu stało się na tyle poważnym problemem, że wymaga radykalnych działań naprawczych. Kluczowe znaczenie ma redukcja emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń stałych. Celem jest zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych – redukcja spalania, a w efekcie także wydobycia i związanych z nim kosztów środowiskowych. 

W 2023 roku budynki odpowiadały za 33% globalnej emisji CO²1. Kluczem do złagodzenia wpływu na klimat jest budownictwo pasywne. Po pierwsze minimalizuje ono zapotrzebowanie na energię. Skuteczna termoizolacja sprawia, że w domach pasywnych można zrezygnować z emisyjnych źródeł ciepła (m.in. kotłów c.o.). 

Drugą kluczową korzyścią jest trwałość domów pasywnych. Do ich wznoszenia stosowane są wysokiej jakości materiały i komponenty. Dzięki temu nie wymagają wymiany i napraw przez całe dziesięciolecia. Efektem jest obniżenie zapotrzebowania na nowe materiały budowlane i redukcja emisji gazów cieplarnianych

Smart home redukuje emisję CO2  

Obiekty zarządzane przy użyciu systemów smart home łagodzą konsekwencje zmian klimatycznych. Automatyzacja pozwala optymalizować zużycie energii. Wystarczy wymienić wyłączanie światła i obniżanie temperatury w nieużywanych pomieszczeniach czy inteligentne zarządzanie wentylacją i nasłonecznieniem wnętrza budynków. Redukcja marnotrawstwa i wykorzystanie darmowej energii z otoczenia (światło, ciepło) skutecznie redukują emisję szkodliwych substancji do środowiska.

OZE – odpowiedź na skutki zmian klimatu 

Zmiany klimatyczne to nie tylko gwałtowne zjawiska pogodowe. Fundamentalne znaczenie ma też bezpieczeństwo energetyczne. Coraz trudniej jest zaspokoić rosnące zapotrzebowania na prąd i energię cieplną. Rośnie też ryzyko blackoutów, czyli zjawiska całkowitego braku zasilania w energię elektryczną na dużym obszarze przez dłuższy czas na skutek nagłych zjawisk. 

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw energii, a jednocześnie wspierać przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu? Inteligentna i efektywna adaptacja do zmian klimatu jest możliwa na dwa sposoby.TAURON Nowa Energia – -odnawialne źródła energii z certyfikatem 

Jeżeli nie chcesz żyć pod presją rosnących cen prądu, skorzystaj z oferty TAURON Nowa Energia. Dzięki niej zapewnisz sobie stałą cenę energii na 9 lat. Nie zaskoczą Cię podwyżki! Poza kontrolą wydatków zyskasz też pewność, że konsumowany prąd pochodzi z odnawialnych źródeł energii – z  farm słonecznych i wiatrowych położonych m.in. w województwach małopolskim, dolnośląskim czy opolskim. Ponadto Otrzymasz certyfikat TÜV SÜD Polska, który potwierdzi, że zakupiona energia została wytworzona w odnawialnych źródłach energii (OZE) TAURONA. 

 

Wybierz energię z odnawialnych źródeł TAURONA z certyfikatem i gwarancją stałej ceny na lata dla domu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Postaw na OZE i wybierz zeroemisyjność 

Czy możliwe jest połączenie bezpieczeństwa dostaw energii (prądu i ciepła) z niskimi cenami i ekologią? Jak najbardziej! Aktualnie najlepszą odpowiedzią na zmiany klimatyczne jest budownictwo zeroemisyjne i własna produkcja energii z OZE (Odnawialne Źródła Energii).  

Kompendium wiedzy na temat ogrzewania z wykorzystaniem OZE znajdziesz w artykule: Rodzaje pomp ciepła – jakie są i czym się charakteryzują? 

Zeroemisyjność oznacza, że budynek praktycznie nie potrzebuje energii pierwotnej, czyli dostarczanej z zewnątrz. Jest to możliwe dzięki doskonałej termoizolacji, rekuperacji, zastosowaniu pomp ciepła, fotowoltaiki i turbin oraz inteligentnemu zarządzaniu zużyciem mediów. 

Kluczowe znaczenie ma też gromadzenie energii na własne potrzeby. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Magazyn energii dla domu – czy warto zainwestować w to rozwiązanie? 

Wykorzystanie OZE i budownictwo zeroemisyjne to sposób na niezależność energetyczną – szczególnie cenną w czasach gwałtownych zmian pogodowych i katastrof naturalnych. 

Skuteczna adaptacja do zmian klimatu 

Poszukujesz dostawcy zielonej energii? Potrzebujesz merytorycznego wsparcia przy wyborze sposobów pozyskiwania prądu i ciepła z OZE? Interesujesz się inteligentnym zarządzaniem energią? Specjaliści TAURONA pomogą przygotować Twój dom na konsekwencje zmian klimatu!