Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Termomodernizacja budynku – na czym polega? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Celem termomodernizacji jest ograniczenie strat ciepła w budynku. Na czym polega? Co może obejmować? W jaki sposób jest wykonywana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Wskazujemy też, gdzie można szukać bezzwrotnych dotacji na termomodernizację.


 

Termomodernizacja budynku – co to jest? 

Termomodernizacja budynku to kompleksowe działania związane modernizacją urządzeń i systemów grzewczych i wentylacyjnych. Również wchodzi w to m.in. modernizacja izolacji budynku jak wymiana okien, drzwi zewnętrznych, czy ocieplenie budynku. Celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Chodzi o to, aby dostarczać jak najmniej energii przy jednoczesnym zachowaniu pełnego komfortu cieplnego. 

W praktyce działania termomodernizacyjne dotyczą dwóch obszarów. Pierwszy to użycie materiałów budowlanych i technologii, które pomagają zmniejszyć utratę ciepła. Drugi polega na montażu wydajnych urządzeń i systemów, które produkują ciepło przy minimalnym zużyciu energii i paliwa, a także efektywnie zarządzają dystrybucją, wykorzystaniem i odzyskiem energii. 

Termomodernizacja – co obejmuje? 

Termoizolacja budynku to szereg działań, dzięki którym zminimalizujemy straty ciepła. Działania te dzieli się na kilka grup ze względu na lokalizację i rodzaj zmian. Można je zaplanować i zrealizować zarówno w trakcie budowy nowego obiektu, jak i remontu istniejących budynków. 

Izolacja termiczna ścian, stropów i poddaszy 

Podstawą termomodernizacji jest ocieplenie (styropian, wełna mineralna, pianka PUR) na ścianach zewnętrznych, na stropodachach i poddaszach. 

Kluczowe znaczenie ma nie tylko rodzaj i jakość użytych materiałów, lecz także technika izolacji. Miernikiem jakości wykonania jest efektywna eliminacja mostków cieplnych. 

Wymiana lub uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej 

Okna i drzwi są częstym źródłem dużych strat energii w budynkach, które mogą odpowiadać nawet za 30% utraty ciepła. Dlatego naprawa lub wymiana starych okien i drzwi jest kluczowym elementem termomodernizacji. 

Okna i drzwi o lepszej izolacyjności cieplnej pomagają zachować odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniach, a równocześnie przepuszczają dużo światła dziennego. Dzięki temu można mniej korzystać ze sztucznego oświetlenia i oszczędzać energię elektryczną. 

Modernizacja urządzeń i systemów HVAC 

Szczelne okna i drzwi oraz starannie wykonana izolacja budynków pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii. Jednak ważne jest też zapewnienie skutecznej wentylacji, najlepiej z systemem rekuperacji. Taki system zapewnia wymianę powietrza w pomieszczeniach, usuwa nadmiar wilgoci i nie powoduje dużych strat ciepła. 

W budynkach ze skuteczną termoizolacją doskonale sprawdzają się urządzenia grzewcze, które wykorzystują odnawialne źródła energii (OZE). Nowoczesne pompy ciepła mogą ogrzewać i chłodzić pomieszczenia, a także dostarczać ciepłej wody użytkowej. 

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

Sprawdź szczegóły

Etapy inwestycji i metody termomodernizacji budynków 

Termomodernizacja budynków jest procesem złożonym. Zazwyczaj inwestycja prowadzona jest w kilku etapach. Liczy się właściwa kolejność prac i dobór odpowiednich rozwiązań technicznych. 

Audyt energetyczny 

Pierwszym etapem termomodernizacji jest ocena realnego stanu obiektu. W tym celu należy przeprowadzić audyt energetyczny. Profesjonalnie przeprowadzone badanie dostarczy Ci informacji o realnym zapotrzebowaniu nieruchomości na energię. Otrzymasz też zalecany zestaw działań, które poprawią efektywność energetyczną badanego obiektu. Dzięki temu łatwiej opracujesz projekt termomodernizacji. 

Dobrym źródłem informacji jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Zawiera m.in. dane na temat klasy energetycznej oraz ilości energii, która jest niezbędna do zapewnienia ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Świadectwo energetyczne mieszkania – czy musisz je mieć? 

Projekt inwestycji 

Najłatwiej jest zaprojektować efektywną termoizolację w przypadku nowych obiektów. Większym wyzwaniem są budynki już istniejące, w tym szczególnie starsze. W obu przypadkach celem jest określenie rodzaju materiałów, ich ilości i miejsca, gdzie je zastosujemy. Projekt termomodernizacji powinien zawierać też budżet inwestycji oraz harmonogram prac. 

Wybór metody termomodernizacji budynków 

Decyzja o zastosowaniu konkretnej metody termomodernizacji budynków nie jest łatwa ze względu na bogactwo oferty rynkowej. Najwyżej cenione są rozwiązania systemowe. Gwarantują pełną kompatybilność użytych materiałów i sprawdzone technologie aplikacji. 

Termomodernizacja – dofinansowanie dla inwestorów 

Jeśli zdecydujesz się na termomodernizację, nie musisz pokrywać z własnej kieszeni wszystkich kosztów inwestycji. Możesz skorzystać z licznych programów bezzwrotnych dotacji. Najbardziej znane to: 

  • Program Termo – Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR) oraz Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest adresowany do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni reklamowych, a także spółek prawa handlowego; 
  • Czyste Powietrze – dotację możesz przeznaczyć m.in. na modernizację systemów ogrzewania, wymianę stolarki i ocieplenie budynków oraz budowę instalacji PV; 
  • Ciepłe Mieszkanie – operatorem programu są gminy, a beneficjentami osoby fizyczne posiadające prawo własności lub prawa rzeczowe do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym; 
  • Stop Smog – program dostępny w województwie śląskim, umożliwia finansowanie niskoemisyjnych źródeł ciepła, termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz podłączeń do sieci ciepłowniczej lub gazowej. 

Warto również pamiętać o możliwościach, jakie oferuje Ulga Termomodernizacyjna, która jest formą ulgi podatkowej. Umożliwia ona odliczenie od podstawy naliczania podatku dochodowego kwot wydanych na termomodernizację (maksymalnie 53 tys. zł w 2024 roku). 

Jakie korzyści daje termomodernizacja budynku? 

Najbardziej oczywistą korzyścią z termomodernizacji budynku jest obniżenie rachunków za ogrzewanie. Taki efekt uzyskasz, jeśli ocieplisz ściany i stropy oraz wymienisz stolarkę. 

Jeszcze większe oszczędności generują urządzenia grzewcze i wentylacyjne, które wykorzystują energię z OZE. Przy okazji umożliwiają ograniczenie emisji CO2 i ochronę środowiska naturalnego. Pozwolą Ci przygotować dom na coraz gwałtowniejsze zmiany pogody. Jeżeli zainteresował Cię temat, polecamy lekturę artykułu: Jak zmiany klimatyczne wpływają na wybór rozwiązań budowlanych? 

Sprawne zarządzanie energią w budynku poprawia efektywnie komfort mieszkańców – gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury oraz jakości powietrza. Wysokiej jakości termoizolacja i nowoczesne systemy HVAC podwyższają wartość rynkową Twojej nieruchomości.  

Podsumowując, decyzja o kompleksowej termoizolacji przynosi wszechstronne korzyści inwestorom i mieszkańcom. Nie tylko generuje oszczędności ekonomiczne, ale również przyczynia się do ochrony klimatu.