Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


15 306

Nowe etykiety energetyczne – co się zmieniło?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Nowe etykiety energetyczne sprawiają, że wybór urządzeń takich jak pralki, lodówki czy telewizory stał się o wiele łatwiejszy. Koniec z mylącymi oznaczeniami typu A+++! Teraz dzięki prostej skali od A do G łatwo rozpoznasz, które sprzęty są naprawdę energooszczędne. Chcesz kupować świadomie, oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko? Sprawdź, co się zmieniło i jak nowe oznaczenia mogą ułatwić Ci wybór najlepszego sprzętu!


 

Czym są etykiety energetyczne? 

Etykiety energetyczne to oficjalne oznaczenia stosowane w Unii Europejskiej na różnych urządzeniach elektrycznych, takich jak lodówki, pralki, zmywarki, telewizory czy żarówki, które informują o ich efektywności energetycznej. Celem wprowadzenia nowych etykiet jest ułatwienie konsumentom podejmowania świadomych decyzji zakupowych oraz promowanie energooszczędnych produktów

Każda etykieta energetyczna zawiera takie informacje jak klasa efektywności energetycznej, roczne zużycie energii elektrycznej, pozwalające oszacować koszt eksploatacji urządzenia, a także dodatkowe informacje dotyczące takich czynników, jak poziom hałasu czy zużycie wody. Tym samym etykiety energetyczne pomagają ograniczyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych poprzez promowanie energooszczędnych technologii. 

Nowe etykiety energetyczne – jakie zmiany zostały wprowadzone? 

Na dostępnych w sprzedaży urządzeniach od 2021 r. pojawiły się nowe etykiety energetyczne. Dzięki nim konsumenci otrzymują prostsze i bardziej zrozumiałe informacje, które ułatwiają rozpoznanie najbardziej energooszczędnych produktów. Jak zmieniły się klasy efektywności energetycznej i co znajdziesz na nowej etykiecie? 

Oznaczenia energetyczne – ważne zmiany 

Według badań Komisji Europejskiej 79% konsumentów korzysta z etykiety energetycznej przy zakupie urządzeń elektrycznych[1]. Jednak dotychczasowe oznaczenia i klasy od A+++ do D okazały się mało intuicyjne. Dlaczego? Do 2–3 najwyższych klas trafiła większość produktów i kupujący mieli problem w odróżnieniu najbardziej energooszczędnych urządzeń. Sprzęty oznaczone A+ lub A++ wydawały się nie mniej atrakcyjne od sprzętów klasy A+++. Tymczasem przepaść między nimi jest ogromna! Dlatego, aby ułatwić proces zakupowy, wprowadzono zmiany, a wraz z nimi bardziej przejrzyste etykiety energetyczne. 

Nowe etykiety wprowadzono najpierw dla produktów, takich jak lodówki, zamrażarki, urządzenia chłodnicze, pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory. Nieco później nowe etykiety energetyczne objęły również oświetlenie. 

Poznaj najważniejsze zmiany: 

  • nowe etykiety na urządzeniach elektrycznych nie mają oznaczeń w formie plusów (np. A+++), lecz nowe klasy energetyczne, 
  • wróciła zasada siedmiopunktowej skali od A do G dla wszystkich grup produktów, 
  • za pomocą specjalnego QR kodu możesz pobrać kartę produktu ze szczegółową specyfikacją z bazy EPREL, 
  • na etykiecie znajdziesz informację o skali emitowanego hałasu (od A do D), 
  • w przypadku zmywarek i pralek przeczytasz, ile wody przypada na jeden cykl prania. 

Co to są klasy energetyczne? 

Jak już wiesz, wraz ze zmianą etykiet energetycznych zmieniły się klasy energetyczne. Co oznaczają i jak je można podzielić? 

Klasy energetyczne to oznaczenia, które informują o efektywności energetycznej urządzeń elektrycznych. Są one przypisywane produktom na podstawie ich zużycia energii w porównaniu do innych urządzeń z tej samej kategorii. Klasyfikacja jest obecnie ustalona w siedmiostopniowej skali od A do G, gdzie: 

  • A oznacza urządzenia najbardziej energooszczędne, 
  • G to sprzęty zużywające najwięcej energii. 

Więcej informacji o klasach energetycznych przeczytasz w artykule: Klasy energetyczne sprzętów AGD

Jak czytać nowe etykiety energetyczne? 

Dzięki prostym i klarownym oznaczeniom na etykietach, łatwiej wybierzesz energooszczędny i przyjazny środowisku sprzęt oraz zaczniesz generować oszczędności. 

Podstawowym parametrem jest klasa energetyczna. Jest ona mierzona na podstawie rocznego zużycia prądu. Na nowych etykietach energetycznych jest ona oznaczona dużymi literami od A do G, gdzie, tak jak wspomnieliśmy, A oznacza bardzo wysoką efektywność energetyczną, a G — najniższą. 

Na etykiecie energetycznej można też znaleźć informacje dotyczące szacowanego zużycia energii na rok, a w przypadku pralek i zmywarek — na 100 cykli roboczych. To pozwala realnie oszacować koszty eksploatacji urządzenia

Trzecia część etykiety energetycznej to piktogramy, z których można uzyskać dodatkowe informacje, takie jak poziom hałasu, zużycie wody w litrach na cykl roboczy, pojemność urządzenia w litrach lub kilogramach czy czas trwania cyklu prania, lub zmywania. 

Zainteresował Cię temat oszczędzania zasobów? Przeczytaj artykuł: Jak oszczędzić wodę – 12 sposobów

Czym jest baza EPREL? 

Opisując zmiany wprowadzone w etykietach energetycznych, wspomnieliśmy o bazie danych EPREL. Czym jest owa baza?  

Baza EPREL (z ang. European Product Registry for Energy Labelling) – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych to europejski rejestr produktów, które podlegają obowiązkowi etykietowania energetycznego w Unii Europejskiej. Producenci są zobowiązani do rejestrowania swoich produktów w bazie EPREL przed wprowadzeniem ich na rynek UE.  

Baza danych została utworzona po to, aby zapewnić konsumentom dostęp do szczegółowych informacji o efektywności energetycznej urządzeń, takich jak pralki, lodówki, zmywarki czy telewizory. Każdy zarejestrowany produkt ma przypisany kod QR, który znajduje się na etykiecie energetycznej i po zeskanowaniu prowadzi do pełnych danych technicznych i certyfikatów danego urządzenia.  

Baza EPREL wspiera przejrzystość rynku i umożliwia konsumentom podejmowanie świadomych decyzji zakupowych opartych na rzetelnych informacjach o zużyciu energii i innych parametrach produktów. 

Na jakich urządzeniach można znaleźć nowe etykiety energetyczne? 

Nowe etykiety energetyczne, wprowadzone w Unii Europejskiej od marca 2021 roku, można znaleźć na wielu popularnych urządzeniach domowych i biurowych. Obejmują one: 

  • lodówki,  
  • zamrażarki,  
  • pralki,  
  • pralko-suszarki,  
  • zmywarki,  
  • telewizory,  
  • monitory 
  • źródła światła, takie jak żarówki czy lampy. 

W przyszłości planowane są dalsze zmiany, które obejmą również inne urządzenia, takie jak suszarki do ubrań, odkurzacze, piekarniki i okapy kuchenne, co pozwoli konsumentom na łatwiejsze wybieranie energooszczędnych rozwiązań. 

Jakie dodatkowe informacje znajdziesz na poszczególnych urządzeniach?

Na etykietach energetycznych poza klasą energetyczną umieszczane są następujące dane: 

  • lodówki i zamrażarki – informacje o pojemności i poziomie hałasu; 
  • pralki – zużycie energii na 100 cykli prania, zużycie wody na jeden cykl, pojemność wsadu oraz poziomu hałasu podczas wirowania; 
  • pralko-suszarki – zużycie energii w czasie suszenia; 
  • zmywarki – pojemność, ilość zużywanej energii i wody, poziom hałasu; 
  • telewizory, ekrany komputerowe i inne wyświetlacze – zużycie energii w kWh na 1000 godzin pracy; 
  • źródła światła – zużycie energii w kWh na 1000 godzin pracy. 

Dzięki nowym etykietom zdecydowanie łatwiej wybierzesz odpowiedni sprzęt. Są przejrzyste, zawierają kluczowe informacje, a w razie potrzeby odsyłają do szczegółowych danych przez QR kod. Nowe etykiety energetyczne to ukłon w stronę konsumenta. Firmy będą dążyły do produkcji możliwie najbardziej energooszczędnych produktów, by wypełnić lukę i zdobyć oznaczenia w klasach A i B. Dla Ciebie to znaczne oszczędności, a dla środowiska mniejsza emisja gazów cieplarnianych. 

[1] Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-etykiety-energetyczne