Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 275

5 zasad skutecznego oszczędzania

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Oszczędzanie – jedni mają je we krwi i sukcesywnie gromadzą oszczędności, drudzy, mimo iż próbują, nie uzyskują zadowalających efektów. Jak więc to robić, aby Twoje oszczędności regularnie rosły – i to bez obciążania Cię koniecznością ciągłego analizowania wydatków?


 

Zasada 1: najpierw zapłać to, co musisz zapłacić

Każdy miesiąc oznacza nowe rachunki, kolejne raty kredytów czy konieczność zapłaty innych zobowiązań. Odwlekanie tego w czasie to zła praktyka, która utrudnia kontrolę nad domowym budżetem. Dlatego po otrzymaniu pensji od razu zapłać wszystko, co w danym miesiącu musisz zapłacić. Nieważne, czy termin płatności mija jutro, czy dopiero za 10 dni. To kluczowa zasada skutecznego oszczędzania. W ten sposób będziesz miał pewność, że pod koniec miesiąca nie zaskoczy Cię żaden wydatek, nie dostaniesz niespodziewanego powiadomienia, na przykład od dostawcy internetu o nieuregulowanej płatności.

Zasada 2: zapłać sobie

Gdy już opłacisz wszystkie zobowiązania, na Twoim koncie pozostanie kwota, którą masz do dyspozycji w danym miesiącu. Teraz możesz zapłacić sobie – przelej część na swoje konto oszczędnościowe. Możesz w każdym miesiącu przelewać tę samą kwotę lub różnicować ją w zależności od wysokości wynagrodzenia (jeżeli Twoje wynagrodzenie nie jest stałe) czy też dodatkowych wydatków. Zdarza się, że w jednym miesiącu jesteś w stanie odłożyć więcej, a w drugim mniej, bo np. trafił się niespodziewany wydatek – remont, awaria czy impreza okolicznościowa.

Jeśli chcesz, spróbuj ustawić automatyczny przelew następnego dnia po wypłacie. Dzięki temu pieniądze „bez pomocy” zasilą Twoje konto oszczędnościowe.

Zasada 3: wykorzystaj bankowe narzędzia automatycznego oszczędzania

Wiele banków oferuje opcję automatycznego oszczędzania. To bardzo przydatna funkcja, która może Ci pomóc dodatkowo odkładać określone kwoty przy każdej transakcji zakupu. Jak to działa? Operacje płatnicze są zaokrąglane do pełnej dziesiątki. Gdy kupujesz książkę za 35,50 zł, bank pobiera z konta 40,00 zł. Różnica – czyli 4,50 zł – trafia automatycznie na Twoje konto oszczędnościowe. Podczas codziennych zakupów powstaje sporo takich „ogonków”, które zasilają Twoje oszczędności nawet o kilkadziesiąt złotych tygodniowo.

Zasada 4: przygotuj solidny budżet domowy

W regularnym, skutecznym oszczędzaniu pomocne jest też przygotowanie szczegółowego budżetu domowego. Jeżeli nie masz budżetu, przez palce co miesiąc uciekają Ci pieniądze, które wydajesz na zachcianki i nieprzemyślane zakupy. Budżet pomoże Ci przejąć kontrolę nad pieniędzmi i zarządzać nimi w racjonalny sposób. Dzięki niemu łatwiej ograniczysz niepotrzebne wydatki i zaczniesz gromadzić więcej oszczędności.

Przed opracowaniem budżetu warto przez kilka miesięcy rejestrować swoje wydatki, żeby wyczuć kwoty, które muszą znaleźć się w budżecie. Jeśli nigdy wcześniej nie zagłębiałeś tematu, może być Ci trudno określić z marszu, ile wydajesz, na przykład na jedzenie. Rejestrowanie wydatków pomaga uchwycić takie elementy i stworzyć własne zasady oszczędzania.

W przygotowaniu budżetu pomocne mogą się okazać darmowe aplikacje do gromadzenia informacji o wydatkach.

Zasada 5: stosuj system 50:50

Każdemu z nas trafiają się „ekstra” pieniądze – premie czy prezenty. W takich przypadkach od razu budzi się w nas chęć ich wydania. To naturalne. Warto jednak w takim momencie stosować zasadę 50:50, czyli połowę „ekstra kwoty” przelać na konto oszczędnościowe, a połowę przeznaczyć na zakupy.  

Jak to wygląda w praktyce? To proste. Wyobraź sobie taką sytuację: otrzymałeś 500 zł podwyżki. W myśl tej zasady oszczędzania połowę przeznaczasz na poprawę stylu życia, czyli 250 zł wkomponujesz sobie w budżet, na przykład zwiększając kwoty kategorii: „zachcianki”, „rozrywka” albo „jedzenie na mieście”. Pozostałą kwotą (250 zł) zasilasz swój automatyczny, comiesięczny przelew na konto oszczędnościowe.

Skuteczne oszczędzanie – łatwo powiedzieć, trudniej wprowadzić w życie. Na szczęście dzięki kilku prostym zasadom cały proces staje się prostszy i zdecydowanie mniej bolesny. Pamiętaj, że najważniejsze są konsekwencja i regularność. Zadbaj o terminowe przelewy, pilnuj domowego budżetu, wykorzystuj narzędzie automatycznego oszczędzania i stosuj zasadę 50:50. W ten sposób sprawisz, że Twoje oszczędności będą rosły, a Ty będziesz spokojny o swoje finanse. Powodzenia!