Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 592

Awaria instalacji elektrycznej – jak należy postępować? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wadliwe urządzenia powodujące zwarcia, uszkodzone przewody oraz przestarzała instalacja to jedne z wielu przyczyn awarii instalacji elektrycznych. Negatywny wpływ na jej działania mogą mieć także zjawiska atmosferyczne. Choć nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego, awaria może przydarzyć się każdemu z nas. Sprawdź, jak postępować w takiej sytuacji!


 

Niebezpieczeństwa związane z usterkami instalacji elektrycznej 

Awaria instalacji elektrycznej to problem, którego nie należy bagatelizować. Każde zwarcie, czyli nagły i gwałtowny przepływ energii elektrycznej przez instalację, może zakończyć się nie tylko uszkodzeniem samej instalacji i domowego sprzętu elektrycznego, ale i porażeniami prądem oraz pożarami. Dlatego warto wiedzieć co robić, jeśli masz problemy z działaniem instalacji elektrycznej w swoim domu. 

Co zrobić, gdy w domu zabraknie prądu? 

Zacznij od ustalenia, jakiego obszaru dotyczy awaria. W przypadku nagłego i niespodziewanego odcięcia prądu nie tylko w Twoim domu, ale też w całej okolicy, warto zadzwonić do dystrybutora energii lub na pogotowie energetyczne, aby zgłosić brak energii elektrycznej. Najlepiej zapisać sobie te numery w pamięci telefonu komórkowego lub w łatwo dostępnym miejscu. Specjaliści pracujący w tych instytucjach poinformują, jak wygląda sytuacja i jakie kroki należy podjąć.

 

Chcesz mieć tańszy prąd oraz profesjonalne wsparcie w przypadku awarii sprzętu RTV i AGD? Sprawdź ofertę Prąd EKO z Serwisantem 24H!

POZNAJ SZCZEGÓŁY

Jak postępować w przypadku awarii instalacji elektrycznej? 

Trochę więcej możesz zdziałać, jeśli ustalisz, że przerwa w dostawie prądu dotyczy tylko Twojego mieszkania lub domu. Zazwyczaj wznowienie działania instalacji elektrycznej wymaga jedynie przywrócenia ciągłości obwodu elektrycznego poprzez ponowne włączenie bezpiecznika lub wymianę uszkodzonego bezpiecznika. Zanim jednak przywrócisz napięcie w instalacji, warto poszukać przyczyn awarii.  

Jak seniorzy radzą sobie w awaryjnych sytuacjach? Przejrzyj raport „Seniorów sposób na COŚ się zepsuło” 

Zwarcie instalacji elektrycznej w domu – objawy 

Zastanów się, czy nie przeciążyłeś obwodu elektrycznego zbyt wieloma urządzeniami o zbyt dużej mocy. Sprawdź także, czy do sieci nie są podłączone wadliwe sprzęty, które mogą powodować zwarcia. Jak znaleźć zwarcie w instalacji elektrycznej? Należy zwrócić uwagę, czy gniazdka, wtyczki, kontakty, przedłużacze i inne podobne elementy nie są uszkodzone, osmalone, nadtopione, mocno rozgrzane, wilgotne, a także czy nie pachną spalenizną.  

Odłączenie lub naprawa wadliwego sprzętu zazwyczaj pozwala szybko i sprawnie rozwiązać problemy z działaniem instalacji. Pamiętaj, że wszystkie ingerencje w sieć elektryczną, takie jak wymiany gniazdek lub kontaktów, należy podejmować przy wyłączonych bezpiecznikach.  

Przeczytaj również: Naprawić czy kupić nowe? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące naprawy sprzętu AGD i RTV 

Co zrobić w przypadku, gdy nie potrafisz na własną rękę znaleźć przyczyny awarii i pomimo dokonanego przeglądu oraz po usunięciu najbardziej prawdopodobnych przyczyn zwarcia napięcie w sieci nie powraca? Najlepiej ponownie odciąć dopływ prądu oraz jak najszybciej skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą. Wykwalifikowani elektrycy dysponują wiedzą, narzędziami i uprawnieniami, które pozwalają bezpiecznie i fachowo dokonać niezbędnych napraw.  

Jeśli potrzebujesz pomocy, pamiętaj, że TAURON zapewnia swoim klientom wsparcie serwisantów, w tym elektryków, którzy są dostępni przez 24h 7 dni w tygodniu, również w święta.  Prąd EKO z Serwisantem 24H to oferta w ramach, której fachowiec zajmie się nie tylko awarią instalacji elektrycznej ale również naprawi twój sprzęt AGD, RTV czy PC. Unikniesz dzięki temu kosztów związanych z dojazdem fachowca, ekspertyzą oraz dokonaniem naprawy, również z użyciem części zamiennych.   

W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez prądu choć przez chwilę. W przypadku każdej awarii instalacji elektrycznej pamiętaj, że nieumiejętne obchodzenie się z prądem jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego wezwanie fachowca jest lepszą strategią niż działanie na własną rękę.