Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


6 617

Bezpieczeństwo w internecie – o czym warto pamiętać?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wyobraź sobie, że wychodzisz z domu, zostawiając drzwi otwarte na oścież, na ulicy wręczasz spotkanej obcej osobie swój portfel z dokumentami, a gdy zapadnie zmrok, beztrosko spacerujesz po ciemnych zaułkach, nie oglądając się za siebie. Brzmi absurdalnie? Oczywiście, bo doskonale zdajesz sobie sprawę z grożących Ci niebezpieczeństw. Dlaczego więc zdarza Ci się lekceważyć kwestię bezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej?


 

Musisz pamiętać, że zagrożenia czyhające w świecie wirtualnym są tak samo realne, jak te w prawdziwym świecie. Tu również nie brakuje złodziei, oszustów, naciągaczy, aferzystów, kłamców, manipulantów, przestępców seksualnych i innych. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o swoje cyberbezpieczeństwo.

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Na początek mamy dla Ciebie dobrą informację – na polu walki o bezpieczeństwo w internecie wspierają Cię specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa. To oni tworzą programy antywirusowe, filtry antyspamowe, metody szyfrowania danych, sposoby na bezpieczne przeprowadzenie procesu logowania, eliminują pojawiające się w oprogramowaniu luki bezpieczeństwa itp. Wystarczy tylko świadomie korzystać z proponowanych przez nich rozwiązań. Dlatego:

  • stosuj oprogramowanie antywirusowe,
  • regularnie aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny,
  • korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Niestety poleganie wyłącznie na rozwiązaniach systemowych, bez zachowania zdrowego rozsądku, nie wystarczy. Co z tego, że będziesz korzystać z programów szyfrujących dane, jeśli dasz się nabrać na phishing i dobrowolnie, choć pewnie nieświadomie, podasz oszustowi swoje dane osobowe? Co z tego, że zabezpieczysz dostęp do wybranego portalu hasłem, jeśli będzie to hasło typu „qwerty” albo „123456”? Dlatego:

  • stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu,
  • do każdego konta stosuj inne, silne hasło,
  • korzystaj tylko z zaufanych sieci,
  • chroń zarówno komputery, jak i urządzenia mobilne, w tym smartfony,
  • zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z internetu,
  • odwiedzaj wyłącznie bezpieczne strony, czyli takie, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa (świadczy o nim zamknięta kłódka, którą znajdziesz na lewo od adresu strony www)
  • nie klikaj w linki do nieznanych stron i nie ściągaj załączników z podejrzanych źródeł,
  • nie działaj pod wpływem emocji,
  • stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie traktuj każdej informacji pojawiającej się w sieci jako pewnik,
  • chroń swoją prywatność – sprawdzaj treści, które umieszczasz w sieci,
  • nigdy nie podawaj obcym swoich danych osobowych oraz haseł,
  • zgłaszaj incydenty naruszające bezpieczeństwo komputerowe do CSIRT NASK lub do organów ścigania.

Edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa

Popkultura przyzwyczaiła nas do myślenia o hakerach jako o bladych nerdach, którzy siedząc w ciemnych pokojach przed wieloma monitorami, ze skupieniem tworzą skomplikowane kody pozwalające im włamać się do najbardziej strzeżonych systemów komputerowych. W praktyce to nie systemy komputerowe, a ich użytkownicy są słabym elementem, w które niejednokrotnie uderzają cyberprzestępcy. Dlatego cyberataki bardzo często opierają się nie o zaawansowaną wiedzę informatyczną, lecz o socjotechnikę i inżynierię społeczną. Innymi słowy, przestępcy internetowi starają się manipulować użytkownikami internetu, a także wykorzystywać ich roztargnienie, zmęczenie, nieuważność, pośpiech i inne słabe strony, aby osiągnąć swój cel. Jedyną bronią jest w takim wypadku świadomość zagrożeń, jakie pojawiają się w sieci.

Tym samym konieczna jest solidna edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i co niemniej ważne – stałe aktualizowanie zdobytych wiadomości. Wszystko dlatego, że każdego dnia metody, które są wykorzystywane w działalności przestępczej, ewoluują i zmieniają się. Dlatego zachęcamy Cię do zainteresowania się tematem cyberbezpieczeństwa, a także poszerzania wiedzy w tym zakresie wśród bliskich, współpracowników i znajomych. Nie zapominaj też o dzieciach, które z racji mniejszego doświadczenia życiowego, są szczególnie mocno narażone na zagrożenia pojawiające się w sieci.

Bezpieczeństwo w internecie dla każdego

Internet jest istotnym elementem życia współczesnego człowieka. Dlatego nie musisz się go bać ani go unikać. Internet jest przestrzenią, w której pojawiają się piękne, inspirujące treści, jak i wszelkiego typu zagrożenia. Stosując się do zasad bezpiecznego korzystania z sieci, możesz chronić się przed tymi drugimi, czerpiąc garściami z tego, co dobre i wartościowe.