Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


9 986

Bezpieczne świąteczne zakupy – jak nie stracić czujności? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Świąteczne zakupy w internecie to wielka przyjemność, ale także doskonała okazja dla oszustów. W natłoku spraw do załatwienia, w pogoni za okazjami cenowymi słabnie czujność. I na to właśnie liczą cyberprzestępcy. W większości przypadków kupujący tracą pieniądze przez nieuwagę, łatwowierność i pośpiech. Z artykułu dowiesz się, jak bezpiecznie kupować online i uniknąć przykrych niespodzianek.


 

Jak oszuści wykorzystują święta? 

Sprzedawcy internetowi przygotowują na święta specjalne oferty i promocje. Na stronach sklepów, w mediach społecznościowych i w Twojej skrzynce mailowej pojawia się wyjątkowo dużo reklam i zachęt do zakupów. Z natłoku komunikatów marketingowych próbują skorzystać cyberprzestępcy. Jeśli nie zachowasz czujności, zakupy na święta mogą Cię bardzo drogo kosztować. Poznaj najczęściej stosowane oszustwa, aby nie paść ofiarą naciągaczy. 

Sposób na fałszywego sprzedawcę 

Praktycznie każdy może założyć konto na platformie zakupowej. Każdy może też oferować produkty na sprzedaż w swoich mediach społecznościowych. Korzystają z tego oszuści: zakładają konta, reklamują towar, pobierają opłaty, a potem zapada cisza. Klient czeka na dostawę, która „opóźnia się” coraz bardziej. W końcu staje się jasne, że doszło do wyłudzenia pieniędzy, a żaden towar nie został nigdy wysłany.  

Zdarza się też, że zamiast zamówionego produktów otrzymasz rzeczy używane, niezgodne z opisem na stronie lub tanie podróbki. Przestępcy często stosują logotypy znanych marek, aby sprzedawać wyroby bez atestów i niskiej jakości, których parametry techniczne daleko odbiegają od oryginałów. Zdarza się też, że w opisie produktu pojawia się krótkie zdanie typu „produkt jak oryginalny”. Zawsze warto uważnie czytać, a w razie wątpliwości wysłać do sprzedawcy mail z pytaniem i zachować korespondencję.  

Jak ustrzec się przed oszustwem? Zawsze sprawdzaj historię sprzedawców na platformach marketplace. Dowiedz się, od kiedy dana osoba lub firma prowadzi konto na platformie sprzedażowej, przeczytaj opinie nabywców. Nie kupuj od osób, które tuż przed świętami zarejestrowały konta. Jeżeli mimo to chcesz złożyć zamówienie, wybierz płatność za pobraniem. Dzięki temu możesz w obecności kuriera rozpakować przesyłkę i sprawdzić, czy zawartość jest zgodna z zamówieniem, a dopiero potem uregulować należność.

 

Dowiedz się, jakich podstępów używają oszuści, aby wyłudzić Twoje dane i pieniądze. Pobierz bezpłatny poradnik i zachowaj czujność!

POBIERZ ZA DARMO

Fałszywe sklepy wyłudzają pieniądze i kradną dane 

Oprócz fałszywych sprzedawców realnym zagrożeniem są również fałszywe sklepy. Powstają po to, żeby wyłudzać pieniądze lub dane osobowe, numery kart płatniczych i hasła do kont bankowych. Cyberprzestępcy kopiują wygląd witryn znanych marek lub tworzą od podstaw sklepy, które do złudzenia przypominają legalne biznesy. W obu przypadkach jedynym towarem w e-sklepie są obrazki. 

Fałszywe sklepy nie tylko oferują nieistniejący towar, lecz równie często wyłudzają dane. Niczego nieświadomi klienci podają dane kart płatniczych lub wykonują przelewy za pośrednictwem witryn, które przekierowują do fałszywych bramek płatniczych. W obu przypadkach chodzi o przejęcie danych, które pozwalają „wyczyścić“ konto bankowe lub wykorzystać limit na karcie kredytowej. 

Jeżeli chcesz ustrzec się przed fałszywymi sklepami, rób świąteczne zakupy tylko w znanych miejscach. Nie wierz w „niesamowite okazje” cenowe. Gdy coś Cię zaniepokoi, wpisz w wyszukiwarce nazwę witryny z pytaniem „czy to oszustwo?”. Napisz lub zadzwoń pod podany na stronie sklepu numer telefonu i zapytaj, gdzie firma ma adres lub poproś o podanie numeru NIP. Gdy spotkasz się z odmową, zrezygnuj z zakupów. Przy płaceniu za towar nie korzystaj z nieznanych bramek płatniczych i nie pozwalaj stronom sklepów na zapisywanie numeru Twojej karty płatniczej. 

Przeczytaj również: Oszustwo na BLIKA – na czym polega?

Prośba o opłacenie dostawy 

W mailu lub w SMS-ie znajdujesz informację, że Twoja paczka nie zostanie dostarczona, jeżeli nie dopłacisz drobnej kwoty firmie kurierskiej. W wiadomości jest link, który przekierowuje do fałszywej bramki płatniczej, podrobionej strony firmy kurierskiej lub atrapy witryny Twojego banku. Jeżeli spróbujesz przelać pieniądze, podasz przestępcom login i hasło do Twojego konta w banku lub dane karty kredytowej. 

Często nie trzeba wprowadzać żadnych danych, aby paść ofiarą oszustów. Samo kliknięcie linku sprawia, że do pamięci telefonu lub komputera przenika oprogramowanie szpiegujące. Od tej pory haker będzie śledził wszystko, co robisz w sieci. Gdy zalogujesz się na stronie banku, przejmie Twoje dane i uzyska dostęp do konta. Ciąg dalszy łatwo przewidzieć.

Więcej na temat bezpieczeństwa w internecie znajdziesz na: ABC bezpieczeństwa w sieci

Fałszywa karta podarunkowa 

Karty podarunkowe są bardzo popularnym prezentem. Zamiast ryzykować nietrafiony zakup, możesz obdarować bliską osobę kartą do perfumerii, sklepu odzieżowego czy ze sprzętem IT. Cyberprzestępcy często sprzedają fałszywe karty podarunkowe. W sieci można natrafić na oferty odsprzedaży fizycznych kart podarunkowych w atrakcyjnej cenie. Unikaj takich ofert: możesz wejść w posiadanie wykorzystanej lub podrobionej kompletnie bezwartościowej karty. 

Oszuści starają się też wyłudzić dostęp do prawdziwych kart podarunkowych – zarówno tradycyjnych (plastikowych), jak i elektronicznych. Pamiętaj, że kartą podarunkową możesz zapłacić tylko w sklepie (sieci sklepów), który ją wydał. Jeżeli masz propozycję uregulowania płatności w innym miejscu, to niemal na pewno jest to próba oszustwa. Jeżeli dasz się podejść, przestępca przejmie numery karty podarunkowej i wykorzysta zgromadzone na niej środki. 

Jak bezpiecznie zrobić zakupy na święta w internecie? 

Trudno opisać wszystkie techniki kradzieży pieniędzy i danych, które stosują cyberprzestępcy. Jednak możesz bezpiecznie robić zakupy na święta w internecie, jeżeli zastosujesz kilka prostych zasad: 

  • nie ufaj „super okazjom” – jeżeli cena wydaje się zbyt niska, porównaj ją z innymi ofertami tego samego produktu, zapytaj sprzedawcę o przyczynę tak dużego rabatu, sprawdź opinie o sklepie/sprzedawcy; 
  • nie klikaj podejrzanych linków – jeżeli dostajesz maila, post lub SMS z linkiem od nieznanego nadawcy, nie klikaj go; 
  • sprawdź zabezpieczenia sklepu online – jeżeli witryna nie ma przed adresem symbolu kłódki (oznaczenie certyfikatu bezpieczeństwa), zrezygnuj z zakupów; 
  • korzystaj z zabezpieczeń płatności – zanim coś kupisz, sprawdź zasady anulowania zamówień oraz zwrotów towarów i pieniędzy; 
  • chroń swoje dane – nigdy nie wysyłaj mailem lub sms-em, nie podawaj przez telefon i nie wpisuj na podejrzanych stronach swoich haseł, kodów, loginów. 

Najważniejsza zasada bezpieczeństwa w sieci: zachowaj spokój. Nie działaj pod wpływem emocji. Nie śpiesz się. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, sprawdź ofertę i sprzedawcę. Kupuj w sklepach i na platformach, które znasz i którym ufasz. Te proste środki ostrożności sprawią, że zrobisz online udane świąteczne zakupy i spędzisz spokojnie czas z rodziną.