Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 112

Cena dynamiczna – na czym polega i kto z niej skorzysta? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Zgodnie z nowymi przepisami Prawa energetycznego, klienci mogą korzystać z umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej. Pozwala ona na dostosowanie cen energii do zmieniających się warunków na rynku zgodnie z cenami godzinowymi na Rynku Dnia Następnego. Taki model umożliwia elastyczne zarządzanie zużyciem energii, co może przynieść oszczędności, ale także wiąże się z pewnymi wyzwaniami.


 

Czym jest cena dynamiczna? 

Od 24 sierpnia 2024 roku klienci TAURONA – zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy – mogą wybrać cennik z cenami dynamicznymi energii elektrycznej. Opcja ta umożliwia rozliczanie się za energię wg. ceny uwzględniającej wahania cen na Rynku Dnia Następnego (RDN). Ceny te są różne w poszczególnych godzinach doby. Dzięki temu klienci mają możliwość optymalizacji wydatków na energię przez dostosowanie zużycia do godzin, w których energia jest tańsza. Do notowań cen na RDN klient musi doliczyć składnik cenotwórczy. 

Kto może skorzystać z oferty z ceną dynamiczną? 

Aby móc skorzystać z nowej oferty cenowej, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, klienci muszą posiadać zainstalowany licznik zdalnego odczytu, który jest niezbędny do monitorowania zużycia energii w czasie rzeczywistym oraz umożliwia zdalną transmisję danych.  

W przypadku klientów indywidualnych i jednoosobowych działalności gospodarczych istotnym wymogiem jest zgoda na udostępnianie danych profilowych. Klient musi zezwolić Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego na przekazywanie danych o zużyciu energii do sprzedawcy, co jest podstawą dla funkcjonowania systemu cen dynamicznych. Wskutek tego sprzedawca może precyzyjnie naliczać opłaty w zależności od aktualnych cen na Rynku Dnia Następnego.   

 

Dane profilowe to 15-minutowe dane pomiarowe, odczytywane i przekazywane przez licznik zdalnego odczytu.

Klient musi wyrazić zgodę na korzystanie z tej oferty. Może jednak pozostać w swojej aktualnej grupie taryfowej i jednocześnie korzystać z rozliczeń wg cen dynamicznych. 

Ryzyka i wyzwania związane z cenami dynamicznymi 

Korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej może przynieść wiele wyzwań, które wiążą się głównie z nieprzewidywalnością i zmiennymi kosztami. Ceny mogą zmieniać się w krótkich odstępach czasu, reagując na zmiany w popycie, dostępności zasobów energetycznych z OZE czy warunków pogodowych.  

Takie zmienne koszty mogą prowadzić do niespodziewanych wzrostów wysokości rachunków. Może to być szczególnie uciążliwe podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, kiedy to intensywne korzystanie z klimatyzacji powoduje skokowe wzrosty zapotrzebowania na energię. W takich okresach cena za kilowatogodzinę może wzrosnąć nawet kilkukrotnie w stosunku do standardowej ceny taryfowej. 

 

Dowiedz się, jakie są szanse i ryzyka związane ze stosowaniem cen dynamicznych. Pobierz materiał edukacyjny opracowany przez ekspertów Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

POBIERZ

Dodatkowo korzystanie z dynamicznych cen nie zawsze przekłada się na oszczędności. Konsument, który nie jest w stanie skutecznie zarządzać swoim zużyciem energii lub nie posiada odpowiednich narzędzi do monitorowania zmieniających się cen, może ostatecznie płacić wyższe rachunki. Przykładowo, używanie urządzeń o wysokim zużyciu energii w godzinach szczytu, kiedy ceny są najwyższe, bez odpowiedniej strategii zarządzania może prowadzić do znacznych wzrostów kosztów. 

Istotne jest również ryzyko związane z brakiem stabilności cen spowodowanej nieprzewidywalnymi wydarzeniami, które mogą wpływać na rynki energetyczne. Takie zmiany mogą być wynikiem nieoczekiwanych sytuacji w dostępności zasobów odnawialnych, zakłóceń w produkcji energii spowodowanych awariami lub nieprzewidzianymi utrudnieniami w dostawie surowców energetycznych. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do szybkich i nieoczekiwanych zmian w cenach, co może spowodować wzrost rachunku za prąd. 

Korzyści z ceny dynamicznej 

Umowa z ceną dynamiczną pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej, jeśli klient dostosuje swoje zużycie do zmieniających się cen. Oznacza to, że klient może zaoszczędzić, jeśli ograniczy korzystanie z energii w godzinach, gdy ceny są najwyższe, oraz włączy urządzenia elektryczne wtedy, gdy ceny są najniższe. W przeciwnym razie koszty mogą wzrosnąć. 

Dzięki elastyczności i kontroli klient może podejmować świadome decyzje dotyczące włączania lub wyłączania urządzeń elektrycznych, zwłaszcza tych energochłonnych, w zależności od aktualnych cen energii. W zarządzaniu tym procesem mogą pomóc inteligentne urządzenia typu smart. 

W optymalizacji kosztów może pomóc korzystanie z domowych magazynów energii. Naładowanie magazynu w godzinach, gdy ceny są najniższe i wykorzystanie zgromadzonej energii w okresach wysokich cen, umożliwia zasilanie niezbędnych urządzeń po niższych kosztach.  

Umowa z ceną dynamiczną energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to opcja, która może przynieść oszczędności osobom zdolnym do elastycznego zarządzania swoim zużyciem energii. Jednak wymaga ona bieżącego zaangażowania w monitorowanie cen oraz dostosowywania do nich swojego zużycia energii. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć wszystkie aspekty tej formy rozliczeń, aby maksymalizować potencjalne korzyści i zminimalizować ryzyka.