Zużycie prądu w domu jednorodzinnym – kalkulator TAURONA
Jeżeli znasz własne roczne zużycie prądu, warto je zestawić z danymi GUS na temat średnich wartości w całym kraju lub województwie. Jeszcze ciekawsze byłoby zestawienie swojego zużycia z wynikami w powiecie, a także w konkretnej miejscowości lub mieście. Teraz możesz to zrobić dzięki rozwiązaniu, które przygotował TAURON – kalkulator zużycia prądu w Twojej okolicy natychmiast dostarczy Ci danych, jak wypadasz na tle swoich sąsiadów!
Sprawdź, jak wygląda Twoje zużycie prądu na tle średniej w okolicy. Skorzystaj z kalkulatora zużycia prądu!
Dlaczego warto poznać roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym?
Wiedza o tym, jakie jest roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym, przydaje się przy planowaniu domowego budżetu. W 2023 roku stała się szczególnie istotna w związku z Tarczą Solidarnościową, która wprowadza limity energii, rozliczanej po cenach na poziomie wskazanym w Ustawie. Szczegółowe omówienie zasad działania Tarczy Solidarnościowej znajdziesz w artykule: Jakie będą ceny prądu w 2023 roku?
W kontekście wspomnianych limitów kluczowe znaczenie ma to, jakie jest średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym. Jeśli znasz zapotrzebowanie w poprzednich latach, łatwo oszacujesz, czy zmieścisz się w limicie. Jeżeli ustalisz, że przekraczasz limit, to wynik obliczeń będzie dobrym punktem wyjścia do działań, które zoptymalizują zużycie prądu.
Jak obniżyć zużycie prądu w domu w 3 krokach?
1. Wyznacz cel oszczędzania
Określ, jakie zużycie prądu w domu jednorodzinnym będzie dla Ciebie optymalne. Najlepiej podać konkretną wartość, do której chcesz obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim gospodarstwie domowym.
2. Wskaż energochłonne urządzenia i nawyki
Zidentyfikuj nawyki i urządzenia, które są przyczyną nadmiernego zużycia prądu. Wiele cennych wskazówek zebraliśmy w artykule: Co zużywa najwięcej prądu w domu?
3. Zastosuj sprawdzone metody oszczędzania prądu
Najważniejsze zalecenie: nie marnuj energii! Jeżeli nie wiesz, jak zacząć, sięgnij po sposoby sprawdzone przez innych użytkowników:
- wyłączaj światło w nieużywanych pomieszczeniach – warto też zainstalować automatyczne włączniki z czujnikami ruchu;
- korzystaj z energooszczędnych urządzeń – wymień stare, energochłonne oświetlenie, instalacje i sprzęt na nowe, które mają wysoką klasę energetyczną;
- zmień nawyki eksploatacyjne – nie przegrzewaj domu (zmniejszaj temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach), nie otwieraj bez potrzeby lodówki i piekarnika, nie uruchamiaj częściowo wypełnionej pralki lub zmywarki.
Szczegółowe omówienie różnych sposobów optymalizacji zużycia energii elektrycznej znajdziesz w artykule: Jak oszczędzać prąd w domu – 8 skutecznych sposobów. Przy ich stosowaniu skutecznie obniżysz zużycie prądu w domu jednorodzinnym i będziesz miał realny wpływ na koszty, jakie w związku z tym ponosisz.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze