Co to jest technologia blockchain?
Blockchain w tłumaczeniu z angielskiego znaczy łańcuch bloków. Jest to metoda porządkowania i przechowywania danych w następujących po sobie blokach, które wspólnie tworzą jeden wirtualny łańcuch. Jest to zatem swoista baza danych, choć od typowej bazy różni się kilkoma cechami, które czynią z technologii blockchain niezwykle użyteczne i unikalne narzędzie.
Przede wszystkim wszelkie zapisy wprowadzone do rejestru transakcji są całkowicie nieodwracalne, a zatem nie można ich usunąć ani zmodyfikować, dzięki czemu dane są chronione przed wszelkimi próbami oszustw. Ponadto zgromadzone dane nie są przechowywane na wybranym serwerze, lecz w całej sieci, na którą składa się tysiące komputerów. Takie rozproszenie ma podwójną zaletę. Po pierwsze, zawsze możesz uzyskać dostęp do danych, a po drugie, nie grozi Ci ich utrata choćby z powodu awarii sprzętu, cyberataków, klęsk żywiołowych czy innych nieprzewidzianych zdarzeń.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że technologia blockchain jest skonstruowana tak, aby z jednej strony zapewniać przejrzystość i transparentność zapisów, z drugiej zaś gwarantować anonimowość jej użytkownikom i poufność szczegółowych danych. Użytkownicy rozproszonych rejestrów cyfrowych doceniają również to, że funkcjonowanie łańcuchów bloków jest całkowicie niezależne od wszelkich instytucji nadzorczych i zarządzających, w tym od aparatów państwowych i tworzonych przez nich przepisów prawa. To między innymi sprawia, że kryptowaluty funkcjonujące w oparciu o technologię blockchain są niezależnie od wahań kursów walut czy inflacji.
Pobierz e-booka i odkryj tajniki łańcuchów bloków!
Gdzie wykorzystuje się łańcuchy bloków?
Pierwszym ważnym i powszechnym zastosowaniem technologii blockchain było uruchomienie przed kilkunastoma laty kryptowaluty bitcoin, której wartość opiera się na mocy obliczeniowej. Jednak jej zastosowanie wykracza dużo dalej poza kryptowaluty.
Dzięki swoim cechom, gwarantującym łatwą dostępność, bezpieczeństwo, anonimowość i poufność danych, stabilność, a także transparentność i wysoką efektywność – blockchain jest dziś używany do zapisu informacji o wszelkiego rodzaju transakcjach zawieranych w internecie, a także do przechowywania dokumentacji, identyfikowania dóbr luksusowych czy weryfikowania tożsamości.
Tym samym łańcuchy bloków znajdują zastosowanie w sektorze finansów, branży transportowej, handlu, sektorze opieki zdrowotnej, nieruchomościach, dziedzinie usług rządowych, dystrybucji i rozliczaniu energii, rozrywce. To niezwykle uniwersalna technologia, dlatego z jej potencjału mogą korzystać zarówno placówki edukacyjne, giełdy czy szpitale, jak i kasyna, twórcy internetowi lub użytkownicy urządzeń bazujących na IoT (ang. internet of things).
Zaintrygowała Cię technologia blockchain? Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz nasz e-book!
Przyszłość technologii blockchain
Na pierwszy rzut oka rewolucyjna technologia blockchain może wydawać się skomplikowana i trudna do wdrożenia w praktyce. Jednak dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi możesz ją bez trudu zastosować zarówno w biznesie, jak i w swoim codziennym życiu. Choć zdania co do przyszłości kryptowalut, tokenów kryptograficznych i innych rozwiązań stworzonych na bazie architektury blockchain są podzielone, to nie ma wątpliwości, że sama technologia pozostanie z nami długo, być może na zawsze. Wiele organizacji rządowych i pozarządowych wkłada dużo pieniędzy, czasu i energii w pracę nad jej rozwojem. Warto więc już teraz być na bieżąco z tematem blockchain.