Spis treści
Skąd podział na sprzedaż i dystrybucję?
Skoro na fakturze nadal będzie podział na opłaty za prąd oraz dystrybucję energii elektrycznej, warto poznać szczegóły takiego rozwiązania.
Oddzielne rozliczanie opłat za prąd i za dystrybucję energii elektrycznej wynika z ukształtowania polskiego rynku energii elektrycznej. Podstawową zasadą, na której oparte jest funkcjonowanie tego rynku, jest rozdzielenie sprzedaży energii od jej dystrybucji. Na rynku energii elektrycznej są więc firmy, które sprzedają prąd – czyli towar – i firmy, które odpowiadają za jego dystrybucję – czyli dostarczanie tego towaru do klienta.
Energia elektryczna to też towar
Prąd też jest towarem. Choć różni się od innych towarów, które możesz wziąć do rąk, prąd też można policzyć. Zużycie prądu mierzy licznik energii. W przypadku gospodarstw domowych wielkość zużycia energii elektrycznej podawana jest w kilowatogodzinach (kWh). W przypadku firm, które pobierają dużą ilość energii, zużycie energii podawane jest w większych jednostkach – megawatogodzinach (MWh).
Energia elektryczna, tak jak każdy inny towar, ma określoną cenę, za którą jest sprzedawana. I – tak jak każdy inny towar – może być oferowana w różnych wariantach.
Można korzystać z taryfy, w której cena prądu jest taka sama przez cały dzień (taryfa G11). Możesz też wybrać taki rodzaj rozliczeń, w którym cena prądu jest różna i zależy od pory dnia. Wówczas w godzinach najmniejszego zapotrzebowania na prąd cena jest niższa, z kolei w godzinach szczytu wykorzystywania energii elektrycznej cena jest wyższa (np. taryfa G12.)
Sprawdź także: Taryfa G11 – dla kogo będzie najkorzystniejsza?
Sprzedawcy prądu
Prąd, czyli towar, oferują klientom sprzedawcy prądu. Sprzedawcy prądu muszą mieć specjalną koncesję i są nadzorowani przez Urząd Regulacji Energetyki. Muszą spełniać wszystkie kryteria, które są określone w prawie energetycznym, a także realizować zadania wyznaczone w rozporządzeniach związanych z tym prawem.
Dlaczego w tym przypadku prawo jest tak restrykcyjne? Dlatego, że klient musi mieć zagwarantowaną możliwość ciągłego korzystania z energii elektrycznej. Nawet wtedy, gdy wybrany przez klienta sprzedawca upadnie, czy z innych przyczyn nie będzie sprzedawał prądu, klient nadal może korzystać z energii elektrycznej.
Jak to działa? Załóżmy, że klient kupował prąd od sprzedawcy, który zaprzestał swojej działalności. Takie sytuacje zdarzały się już na rynku energii. Klient stracił swojego sprzedawcę, ale jego obowiązki przejął tzw. sprzedawca z urzędu (albo tzw. sprzedawca rezerwowy). To rozwiązanie sprawia, że klient będzie nadal korzystał z energii elektrycznej, ale cena tej awaryjnej sprzedaży jest wysoka. Warto więc dokładnie sprawdzać wiarygodność sprzedawcy energii, zanim kupi się u niego prąd.
Dystrybucja, czyli dostarczanie energii
By energia elektryczna dotarła do domów czy firm, trzeba wybudować sieć energetyczną. Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu, sieć energetyczna składa się z linii energetycznych i stacji transformatorowych.
Trzeba postawić słupy i zainstalować odpowiednie linie energetyczne, czyli przewody, przez które płynie prąd. Innym, równie ważnym elementem dostarczania energii elektrycznej, są stacje transformatorowe. Dzięki nim możliwa jest zmiana napięcia. Na przykład zwiększanie napięcia w sieci energetycznej w przypadku przesyłania jej na duże odległości, czy zmniejszania napięcia, gdy prąd ma trafić do domów czy mieszkań.
Aby zapewnić prawidłowe działanie sieci energetycznej, trzeba stale monitorować poprawność jej działania. W określonych odstępach czasu sprawdzać stan techniczny wszystkich urządzeń Należy ją również regularnie modernizować i rozwijać, by mogła dostarczać energię elektryczną zarówno do starych jak i nowych obiektów, bloków czy domów.
Właśnie za te i inne usługi związane z przesyłaniem energii elektrycznej pobierane są opłaty dystrybucyjne. Na fakturze za prąd nie ma jednej opłaty dystrybucyjnej. Liczba składników opłat wynika z zasad określonych w prawie i każdy z nich musi być uwzględniony w rozliczeniu.

Dystrybutorzy energii elektrycznej
W przypadku dystrybucji energii nie możesz wybrać firmy, która będzie Ci świadczyła te usługi. Koszty wybudowania i utrzymania sieci energetycznych są ogromne. Z tego względu nie buduje się na tym samym obszarze konkurencyjnych sieci energetycznych. W przypadku usług dystrybucji energii elektrycznej mówimy więc o tzw. monopolu naturalnym. Na konkretnym obszarze (np. w województwie, czy w regionie) zawsze jest jeden dystrybutor energii elektrycznej.
Dystrybutor energii elektrycznej wyznaczany jest urzędowo. Zostaje nim firma, która jest właścicielem sieci energetycznej. Dystrybutor energii odpowiada za utrzymanie i rozbudowę sieci energetycznej oraz wszystkie inne usługi z tym związane.
Jeśli korzystasz z prądu w gospodarstwie domowym, zwykle kojarzysz firmę dystrybucyjną przede wszystkim z odczytem licznika. Jeśli budujesz dom, masz już szersze spojrzenie na usługi dystrybucyjne, gdyż musisz złożyć wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej. W przypadku dużych firm, które wykorzystują bardzo duże ilości prądu, współpraca z dystrybutorem energii elektrycznej ma o wiele większy zakres.
Wspólny rachunek za sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej
Jeżeli gospodarstwo domowe ma tzw. umowę kompleksową, czyli taką, która obejmuje sprzedaż energii elektrycznej oraz usługi jej dystrybucji, dostaje jeden, wspólny rachunek. Takie rozwiązanie ułatwia klientowi korzystanie z prądu, bo umożliwia regulowanie jednego zsumowanego rachunku.
Nowa prostsza faktura za prąd
By jeszcze bardziej uprościć sprawę zrozumienia rozliczeń, Tauron wprowadza zmiany w wyglądzie faktury.
Od marca klienci TAURONA wraz z fakturą papierową otrzymują czytelne podsumowanie rachunku, w którym zamieszczone są najważniejsze informacje. Dzięki temu łatwo znajdziesz zużycie prądu za okres, którego dotyczy faktura, oraz porównasz to zużycie z analogicznym okresem w roku poprzednim. Szybko odszukasz też informację o wyniku rozliczenia, czyli nadpłacie lub niedopłacie. Nie będziesz miał również problemów ze znalezieniem terminów oraz kwot opłat prognozowanych.
W czerwcu TAURON przedstawi nową szatę graficzną faktury. Po przystosowaniu tego rozwiązania do systemów informatycznych i koniecznych testach Tauron rozpocznie wysyłkę faktur do klientów. Jeszcze w tym roku pierwsi klienci dostaną nowe – prostsze, a więc bardziej zrozumiałe faktury.
Przeczytaj również: Rozliczanie prądu bez tajemnic