Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 365

Inteligentne gniazdko – jak pomoże Ci obniżyć rachunki za prąd? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jeśli chcesz ograniczyć zużycie prądu, a tym samym obniżyć rachunki, Twoim sprzymierzeńcem mogą stać się inteligentne gniazdka i listwy zasilające – urządzenia praktyczne, niedrogie i wielofunkcyjne.


 

Czym jest gniazdko Wi-Fi i jak działa? 

Gniazdko inteligentne, znane też pod angielskim określeniem smart plug, to nakładka na tradycyjne gniazdko elektryczne, która potrafi kontrolować przepływ prądu do konkretnych urządzeń. Gniazdko na Wi-Fi jest powiązane z aplikacją, którą można zainstalować w dowolnym urządzeniu mobilnym. Możesz się z nią połączyć za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi, ale też poprzez Bluetooth.  

Smart gniazdko może być również połączone z centralą inteligentnego domu. Zastosowanie gniazdka WiFi sprawia, że otrzymasz zdalnie sterowany, inteligentny włącznik domowych sprzętów elektrycznych.  Analogicznie jak smart gniazdka działają inteligentne listwy zasilające, które umożliwiają podłączenie większej liczby sprzętów elektrycznych jednocześnie. 

Smart gniazdko nie wymaga montażu ani skomplikowanej instalacji. Wystarczy podłączyć je do kontaktu, następnie możesz podłączyć do niego dowolne urządzenie elektryczne. Na takiej samej zasadzie jak przy korzystaniu z rozgałęźników lub przedłużaczy. Kolejny krok to powiązanie inteligentnego gniazdka z dedykowaną aplikacją według zaleceń producenta sprzętu i już możesz rozpocząć korzystanie z tego sprytnego gadżetu. Nie musisz posiadać zaawansowanego systemu smart home, aby cieszyć się możliwościami, jakie dają inteligentne gniazdka. 

Inteligentne gniazdka i ich zalety

Podstawowa funkcja smart gniazdka to zdalne włączanie i wyłączanie podłączonych urządzeń. Jednak na tym nie kończy się jego zastosowanie. W aplikacji powiązanej z gniazdkiem możesz ustalić dokładny harmonogram włączania i wyłączania podpiętych do niego urządzeń elektrycznych. Dzięki temu takie sprzęty jak telewizor, dekoder czy konsola do gier nie muszą trwać w trybie czuwania na przykład w nocy lub wtedy, gdy wychodzisz do pracy. 

Poza kontrolowaniem działania urządzeń elektrycznych inteligentne gniazdka zwiększają również Twoje bezpieczeństwo. Często posiadają czujniki, które są w stanie wykryć przegrzewanie się gniazdka ściennego albo awarię sprzętu, o czym użytkownicy zostają natychmiast poinformowani. Gniazdka elektryczne wykrywają też zwarcia instalacji elektrycznej. W takim wypadku błyskawicznie odcinają zasilanie i chronią podłączony sprzęt przed skutkami przepięcia, a dom przed ewentualnym wybuchem pożaru. 

Dzięki temu, że smart gniazdka pozwalają zdalnie włączać i wyłączać sprzęty, w tym podłączone do nich oświetlenie, umożliwiają symulowanie fizycznej obecności w domu podczas wakacyjnego wypoczynku lub podroży służbowej. Takie działanie zmniejsza ryzyko ewentualnego włamania i odstrasza potencjalnych złodziei. To, w jaki sposób wykorzystasz funkcje smart gniazdek, zależy w dużej mierze od potrzeb Twoich i twojej rodziny. 

Jak smart gniazdka pomagają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej? 

Niezwykle ważną funkcją, którą posiada większość nowoczesnych gniazdek inteligentnych, jest kontrolowanie bieżącego zużycia energii przez urządzenia, które są do nich podłączone. Dzięki temu możesz zidentyfikować, jakie sprzęty i w jakim czasie zużywają najwięcej prądu. To z kolei pozwoli Ci podjąć trafne decyzje, na przykład co do wymiany urządzeń na bardziej energooszczędne albo do użytkowania energochłonnych sprzętów wówczas, gdy wybrana grupa taryfowa pozwala na korzystanie z tańszego prądu. 

Sprawdź również: Jak planowanie budżetu domowego może pomóc Ci w oszczędzaniu? 

Inteligentne gniazdka pozwolą Ci zmniejszyć zużycie energii elektrycznej dzięki wspomnianemu wyżej harmonogramowi włączania i wyłączania urządzeń. Dzięki niemu urządzenia elektryczne nie pozostają całodobowo, zupełnie niepotrzebnie w trybie stand by, szczególnie wtedy, gdy z całą pewnością nie będziesz z nich korzystać.  

Prawdą jest, że urządzenia w trybie czuwania zużywają minimalną ilość energii. Przeciętne urządzenie elektryczne, takie jak choćby telewizor, w trybie czuwania zużywa około 0,5 W.  W skali roku będzie to koszt kilku złotych. Jednak każdego dnia w trybie uśpienia pozostaje w Twoim domu co najmniej kilka urządzeń, takich jak pralka, zmywarka, mikrofalówka, ekspres do kawy, telewizor, komputer, drukarka, konsola do gier, dekoder, nie mówiąc już o wszelkiego rodzaju ładowarkach. Dzięki zastosowaniu smart gniazdek i smart listew zasilających rocznie możesz zaoszczędzić zauważalną sumę.

Na co zwracać uwagę przy zakupie inteligentnego gniazdka?

Jeśli kupujesz inteligentne gniazdka, zwróć uwagę na zakres funkcji, jakie prezentują poszczególne modele. Oprócz podstawowych opcji, takich jak możliwość tworzenia harmonogramów pracy urządzeń czy umożliwienie zdalnego dostępu do urządzeń z dowolnego miejsca, wiele smart gniazdek pozwala na sterowanie głosem, między innymi poprzez Asystenta Google. Weź pod uwagę rozmiar smart gniazdka. Niewielka nakładka nie utrudni dostępu do sąsiednich gniazdek oraz wkomponuje się w wystrój Twojego domu.   Przy wyborze inteligentnej listwy zasilającej zwróć też uwagę, czy posiada porty USB, dzięki którym podłączysz do ładowania nawet kilka urządzeń mobilnych i nie będziesz zajmować niepotrzebnie gniazdek. 

Smart gniazdka umożliwiają inteligentne zarządzanie zużyciem energii, pracą urządzeń elektrycznych i bezpieczeństwem ich użytkowania. Inwestycja w nie szybko się zwraca, dlatego to coś, co warto mieć w każdym domu.