Jak uniknąć phishingu?
Chcąc uniknąć phishignu, zacznij od aktualizacji oprogramowania, z którego korzystasz, w tym przeglądarki internetowej, systemu operacyjnego i programu antywirusowego. Dzięki temu duża część ataków zostanie udaremniona automatycznie. Niestety część wiadomości phishingowych mimo wszystko do Ciebie dotrze. Dlatego musisz wiedzieć, jak je rozpoznawać i jak się bronić przed phishingiem.
Ochrona przed phishingiem w pięciu krokach
Oszuści internetowi wykorzystują fakt, że odbiorcy wiadomości nie wczytują się dokładnie w ich treść i część czynności wykonują bez zastanowienia. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk uważnego czytania wiadomości, przede wszystkim e-mail i SMS. Na co zwracać uwagę?
1. Zweryfikuj adres nadawcy wiadomości
Przede wszystkim zwracaj uwagę na dane nadawcy wiadomości. Adresy mailowe mogą tylko nieznacznie różnić się od oryginalnych. Umyślne wprowadzenie literówki, zdublowanie litery, wymiana litery na cyfrę to sprytne sztuczki oszustów, stosowane po to, aby zmylić odbiorcę. Jeśli na tym etapie wykryjesz nieprawidłowość, możesz dalej nie czytać wiadomości – oznacz ją jako spam i zapomnij o jej istnieniu.
2. Przyjrzyj się treści
Adres lub numer nadawcy wydają się prawidłowe? W takim razie poświęć chwilę na przyjrzenie się treści wiadomości. Zaniepokoić powinny Cię zarówno błędy językowe, jak i nietypowy styl, układ treści, grafika etc. Szczególną czujność powinny też wzbudzić wiadomości, które
- wymuszają podanie poufnych danych,
- sugerują natychmiastowe działanie,
- wywołują w Tobie silne emocje, na przykład strach czy niepokój.
Zdobądź więcej informacji na temat tego, jak rozpoznać phishing!
3. Zrezygnuj z pobierania i otwierania podejrzanych załączników
Zanim otworzysz załączony do wiadomości plik, zastanów się, czy jest to załącznik, którego się spodziewasz. Odruchowe pobieranie plików z nieznanych źródeł jest niezwykle ryzykowne. Otrzymałeś wezwanie do zapłaty, choć płacisz wszystko w terminie? Od razu potraktuj taką wiadomość jako spam.
4. Nie klikaj w podejrzane linki
Naucz się rozszyfrowywać adresy URL. Wystarczy najechać kursorem na adres, bez klikania, aby w lewym dolnym rogu ekranu zobaczyć pełen adres URL załączonego linku. Jeśli pochodzi z domeny, której nie znasz, to nie otwieraj strony, do której prowadzi. Link również możesz sprawdzić w wiadomościach mailowych otwieranych na telefonie – wystarczy, że przytrzymasz dłużej link (lub przycisk), a otworzy się okienko z pełnym adresem www. W okienku tym będziesz miał również informację czy połączenie jest bezpieczne.
Pamiętaj, że dobrą praktyką jest ręczne wprowadzanie adresów stron internetowych, co pomoże uniknąć przekierowania na fałszywe strony stworzone przez cyberprzestępców. Jest to mniej wygodne rozwiązanie, ale za to podnosi poziom bezpieczeństwa w internecie.
5. Sprawdzaj informacje w niezależnym źródle
Masz wątpliwości co do prawdziwości wiadomości albo jej treści? Potwierdź autentyczność otrzymanych informacji za pomocą innych kanałów komunikacji, samodzielnie inicjując kontakt. Dostałeś niejasny SMS? Zadzwoń na infolinię, której numer znajdziesz na stronie danej firmy lub instytucji i zapytaj o szczegóły. Odebrałeś podejrzany telefon? Napisz wiadomość e-mail do biura obsługi klienta. Otrzymałeś e-mail z prośbą o podanie danych? Skontaktuj się telefonicznie z instytucją, pod którą podszywa się nadawca i zweryfikuj jego prawdziwość.
Sprawdź również: Bezpieczeństwo w sieci – zasady, które warto znać
Ochrona przed wyłudzeniem danych wymaga odrobiny zaangażowania, ale kilka minut poświęconych na przyjrzenie się otrzymywanej korespondencji może uchronić przed poważnymi kłopotami. Nie brak przypadków, kiedy ofiary phishingu traciły dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych w wyniku działań cyberprzestępców.
Podsumowując – pomyśl, zanim klikniesz i nigdy nie podawaj swoich danych, jeśli nie masz absolutnej pewności, że jest to konieczne oraz całkowicie bezpieczne. Pamiętaj także, że żadna instytucja (ani bank, ani policja, ani jakikolwiek urząd) nie zada i nie zmusza do podawania poufnych informacji za pomocą poczty elektronicznej lub telefonu. Żadne z nich nie potrzebuje tez Twoich haseł dostępu do wszelkiego rodzaju kont. Nikt z nich nie prosi o uiszczenie opłat i należności na wskazane w wiadomościach dane.
Dowiedz się więcej, czym jest phishing, jak go unikać oraz jak z nim walczyć. Wejdź na stronę tauron.pl/bezpieczenstwo.