Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 687

Jak dbać o bezpieczeństwo smartfona i tabletu? [QUIZ]

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Komputery towarzyszą nam od wielu lat i ciągle uczymy się je chronić przed cyberzagrożeniami. Zaniedbujemy jednak bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, a tymczasem to właśnie na nie czyha najwięcej zagrożeń!


 

Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że Twój komputer znajduje się właśnie na biurku w domu lub w pracy, gdzie nie mają do niego dostępu osoby postronne. Ma on zainstalowany program antywirusowy i jest połączony ze sprawdzoną siecią Wi-Fi. A Twój telefon, tablet i inne urządzenia mobilne? Nosisz je ze sobą, więc ryzykujesz, że zgubią się lub zostaną skradzione, a dostęp do nich zyskają osoby niepowołane.

Zatem w takiej sytuacji tracisz nie tylko urządzenie, ale narażasz się też na utratę danych na nim zgromadzonych. Co więcej, zmieniając lokalizacje, zapewne niejednokrotnie korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi, znów ryzykując utratą bezpieczeństwa. A cyberataki? Czy pamiętasz o tym, żeby zabezpieczyć urządzenia mobilne programem antywirusowym?

Blokada ekranu

Podstawowym sposobem na zabezpieczenie urządzeń mobilnych jest zastosowanie automatycznej blokady ekranu w momencie, gdy urządzenie nie jest użytkowane. Warto też rozważyć różne sposoby odblokowywania urządzenia. Najlepszym sposobem jest zastosowanie zabezpieczeń biometrycznych, na przykład odcisku palca albo skanu twarzy. Drugim wariantem jest wprowadzenie kodu PIN, przy czym nie należy używać takich, które są niezwykle przewidywalne, jak chociażby 1234, 1111 czy rok urodzenia.

Najsłabiej wypada odblokowywanie ekranu za pomocą wzoru. Dlaczego? Po pierwsze na ekranie urządzenia mogą pozostać smugi, ułatwiające odgadnięcie jakiego wzoru używasz. Po drugie, o wiele łatwiej dostrzec, jaki wzór na ekranie kreśli użytkownik niż to, jakie cyfry wybiera w czasie odblokowywania urządzenia. To ważne, bo nigdy nie masz pewności, kto Cię obserwuje w przestrzeni publicznej.

A jeśli mimo wszystko chcesz postawić na wzór? W takim wypadku wybierz kombinację składającą się z wielu punktów (przy 4 punktach istnieje 1624 wariantów, a przy 7 mamy już 72912 możliwych wzorów). Nie używaj też wzorów przypominających litery. Warto też pamiętać, że ludzie są w swych zachowaniach dość przewidywalni, o czym doskonale wiedzą przestępcy. Badanie* realizowane przez studentkę Norwegian University of Science and Technlogoy Marte Løge dowiodło, że ponad połowa użytkowników wzorów rozpoczyna wzór od lewego górnego rogu. Dzięki takim ustaleniom można znacząco zredukować liczbę kombinacji, a to tylko jeden z przykładów.

Zdalne zarządzanie urządzeniami mobilnymi

Rozsądną decyzją jest też wprowadzenie rozwiązań pozwalających na zdalne zarządzanie urządzeniem w przypadku jego utraty. Dzięki temu możesz namierzyć lokalizację urządzenia, zdalnie zablokować dostęp do niego, ustawić wiadomość dla znalazcy na ekranie blokady, a nawet wyczyścić całą pamięć. Opcje takie są dostępne zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i z iOS.

Bezpieczeństwo systemu operacyjnego

W trosce o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych należy dbać o regularne aktualizowanie systemu i wszystkich aplikacji. Dobrą praktyką jest również instalowanie aplikacji pochodzących z pewnych źródeł i odinstalowanie tych aplikacji, których nie używasz.

Co jeszcze możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń mobilnych? Przede wszystkim wyłączać nieużywane w danym momencie funkcje, takie jak wi-fi, bluetooth czy NFC.

Bezpieczeństwo publicznych sieci wi-fi

Pamiętaj, że poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa urządzeń mobilnych stanowią niesprawdzone sieci wi-fi. Dlatego najlepiej ich unikać i korzystać z własnego pakietu internetu mobilnego. A jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z publicznych hotspotów? W takim wypadku skorzystaj z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, umożliwiającej tworzenie bezpiecznego połączenia z inną siecią przez internet. W ten sposób ochronisz prywatność w sieci, gdyż dzięki VPN ruch online pozostanie niewidoczny dla hakerów.

Pobierz poradnik

 

Dowiedz się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie i przeczytaj nasz poradnik!

Pobierz poradnik

Smishing i vishing

Realnym zagrożeniem dla użytkowników smartfonów i tabletów jest smishing i vishing, czyli oszustwa dokonywane za pomocą korespondencji SMS-owej lub połączeń telefonicznych. Przykładowo możesz dostać wiadomość z linkiem do śledzenia przesyłki kurierskiej albo prośbę o dopłatę kilkudziesięciu groszy do rachunku za media. Możesz odebrać połączenie od osoby, podającej się za pracownika banku, który chce zweryfikować Twoje dane albo od rzekomego dostawcy usług cyfrowych z nieprawdopodobnie korzystną ofertą.

W każdej z takich sytuacji zachowaj spokój i zdrowy rozsądek, zanim klikniesz link, ściągniesz załącznik, wykonasz przelew albo podasz swoje dane. Zastanów się, czy w ogóle czekasz na jakąś przesyłkę kurierską? Sprawdź, czy na pewno prawidłowo opłaciłeś rachunki? Zadzwoń do biura obsługi klienta i upewnij się, czy świetna propozycja rzeczywiście podchodzi od danej instytucji.

Poruszając się w przestrzeni cyfrowej, pamiętaj, że zachowanie pewnej dozy nieufności może ochronić Twoje dane i Twoje pieniądze. Lepiej dmuchać na zimne i odpowiednio zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo.


* Badanie Tell Me Who You Are and I Will Tell You Your Unlock Pattern