Żeby wytworzyć nawyk oszczędzania prądu, daj sobie czas. Niektórzy specjaliści twierdzą, że nowe przyzwyczajenie wytwarza się nawet miesiąc. Dlatego wybierz z poniższej listy sposób, który najbardziej do Ciebie przemawia i konsekwentnie stosuj go przynajmniej przez miesiąc.
1. Wykorzystuj światło dzienne
Jeżeli zastawiasz się, jak oszczędzać prąd w domu, to najprostszym sposobem jest oczywiście dobre wykorzystanie światła dziennego. Zorganizuj przestrzeń w swoim domu tak, by jak najlepiej wykorzystać dostępne w dzień promienie słoneczne. Zrezygnuj z ciężkich, zacieniających zasłon. Zamiast tego wybierz rolety rzymskie, dzięki którym sam będziesz kontrolować ilość światła, która wpada do pokoju.
Przemyśl też aranżację wnętrz. Jeśli pracujesz w domu przy komputerze, ustaw biurko przy oknie. Dzięki temu zagwarantujesz większy dopływ światła do miejsca pracy.
Postaraj się lepiej planować prace. Te, które wymagają światła zrób w pierwszej części dnia, kiedy możesz skorzystać z naturalnego światła słonecznego.
2. Pamiętaj o wyłączaniu światła
Wiele osób zapomina o tym prostym nawyku, który pomoże Ci oszczędzać energię elektryczną. Niestety łatwo zapomnieć o zgaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają domownicy. Dlatego spróbuj pozbyć się tego przyzwyczajenia.
Jeśli mieszkasz z kimś, bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie wspólnych zasad panujących w mieszkaniu. Powiedz pozostałym domownikom, że warto oszczędzać prąd w domu i bardzo liczysz na ich pomoc w wyłączaniu świateł.
3. Wymień żarówki na energooszczędne
Trzecim sposobem polecanym osobom, które chcą oszczędzać prąd, jest wymiana żarówek na takie, które pobierają mniej prądu. Choć żarówki energooszczędne są nieco droższe od zwykłych, tak naprawdę opłacają się dużo bardziej, ponieważ dzięki nim zużyjesz mniej prądu. Jeżeli chcesz wykonać ten krok, zacznij od przyjrzenia się, jakie żarówki już masz w domu. Ustal, czy musisz wymienić wszystkie. To może być większa inwestycja, ale spokojnie – możesz podejść do tego etapami. Wymianę żarówek zacznij od miejsc, gdzie palisz światło najczęściej.

4. Gotuj potrawy pod przykryciem
Kolejny sposób na oszczędzanie prądu dotyczy osób, które wykorzystują w swoich kuchniach elektryczne kuchenki czy płyty indukcyjne. Czy wiesz, że używając pokrywek możesz skrócić czas gotowania, a dzięki temu zużywać mniej prądu? Jeśli chcesz działać ekologicznie i oszczędzać na rachunkach, koniecznie zaopatrz się w komplet pokrywek do wszystkich typów garnków, które masz w domu. Możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet około 30% energii zużywanej do przygotowania posiłków.
5. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu
Czy wiesz, że nieużywany sprzęt bardzo często dalej pobiera prąd? Dlatego wyłączanie nieużywanych sprzętów to świetny pomysł, który pomoże Ci zaoszczędzić na energii elektrycznej. Staraj się nie używać trybu czuwania. Chociaż to bardzo wygodne, kiedy konsola czy laptop uruchomi się w kilka sekund, korzyści finansowe związane z całkowitym wyłączeniem urządzenia wynagrodzą Ci chwilowy dyskomfort.
6. Nie przegrzewaj mieszkania

Następny patent dotyczy głównie osób, które ogrzewają mieszkania grzejnikami elektrycznymi. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe albo ogrzewasz pompą ciepła, możesz zmniejszyć rachunki, jeśli zdecydujesz się na niższą temperaturę w pomieszczeniach (więcej praktycznych porad na temat ogrzewania przeczytasz tutaj: Ogrzewanie domu – przegląd technologii). Jeśli jesteś zimowym piecuchem, zamiast grzać bez ograniczeń, spróbuj na co dzień ubierać się cieplej. Wieczorami możesz spędzić czas z książką pod kocem, popijając gorącą herbatę.
7. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę
Kolejny sposób na to, by oszczędzać prąd, to optymalne korzystanie ze sprzętów gospodarstwa domowego. To zaczyna się na etapie wyboru sprzętu do naszego domu. Nie kupuj ogromnej pralki i zmywarki, jeśli Twoje gospodarstwo domowe składa się tylko z dwóch osób i nie planujesz powiększania rodziny. Ale też w drugą stronę – jeśli masz sześcioosobową rodzinę, malutka zmywarka 45 litrów zapełni się u Was po jednym posiłku. Jeśli już masz sprzęt tego typu, zadbaj o to, by nie robił „pustych przebiegów”. Nie włączaj zmywarki, gdy nie jest pełna. Podobnie rzecz wygląda z pralką: zbierz pranie od wszystkich domowników, żeby nie puszczać prania z połową wsadu. Jeżeli jesteś na etapie wyboru sprzętów AGD, koniecznie zwróć uwagę na ich etykiety energetyczne. Zakup energooszczędnych urządzeń przełoży się na mniejsze zużycie energii, a tym samym niższe rachunki za prąd. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nowe etykiety energetyczne – co się zmieniło?
Czy wiesz, że…?
Wiele nowoczesnych pralek i zmywarek posiada funkcję EKO. Chociaż cykl pracy w tym trybie jest dłuższy – pozwala on na zaoszczędzenie wody oraz prądu.
8. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia
Czy wiesz, że za każdym razem, gdy otwierasz drzwiczki piekarnika podczas pieczenia, wypuszczasz gorące powietrze? Przez to temperatura w środku się obniża i sprzęt musi to zrekompensować pobierając dodatkową porcję prądu. Obserwuj swoją potrawę przez szybkę, ale wstrzymaj się z ciągłym otwieraniem drzwiczek. Dzięki temu naprawdę możesz oszczędzić na prądzie. Mamy nadzieję, że wskazane w tym artykule sposoby pomogą Ci skutecznie oszczędzać na prądzie. Zmiana nawyków na takie, dzięki którym będziesz zużywać mniej prądu nie jest łatwa, ale zdecydowanie warto włożyć w nią wysiłek. Dzięki temu obniżysz rachunki nawet o kilkaset złotych rocznie.