Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 683

Jak planowanie budżetu domowego może pomóc Ci w oszczędzaniu? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Do końca miesiąca jeszcze daleko, a na rachunku rozliczeniowym pustki? Zamiast oszczędzić, musisz wejść w debet lub naruszyć zapasy finansowe, aby uregulować bieżące rachunki? Powodem może być wzrost cen, zbyt niskie dochody lub brak kontroli wydatków. Jeżeli chcesz ustalić przyczynę problemów z płynnością, zacznij planować budżet domowy. Podpowiadamy, jak to zrobić. Sprawdź, jak zacząć oszczędzać!


 

Jak planować budżet domowy? 

Zastanawiasz się, jak planować budżet domowy? Nie wiesz, od czego zacząć? Nie musisz być ekonomistą, aby stworzyć projekt wydatków. Wystarczy, że przeprowadzisz proste obliczenia i opracujesz plan działania – w krótkiej i długiej perspektywie. Niezbędne posunięcia rozłóż na etapy. 

Etap 1: analiza dochodów i wydatków 

Skuteczna analiza dochodów i wydatków wymaga wykonania trzech kroków: 

  • określ dochody – zsumuj miesięczne dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego: wynagrodzenia za pracę, dochody z tytułu wynajmu, odsetki z lokat bankowych; 
  • oblicz wydatki stałe (opłaty podstawowe) – w tej grupie znajdują się raty kredytów, opłaty za media (prąd, gaz, woda, internet), czynsz, czesne, wydatki na paliwo, ubezpieczenia, karty wstępu (abonament na siłownię, bilety miesięczne, opłaty parkingowe) i wiele innych systematycznie ponoszonych opłat; 
  • oblicz wydatki na bieżącą konsumpcję – na podstawie analizy paragonów i przelewów z rachunku bankowego postaraj się określić, ile wydajesz miesięcznie na produkty spożywcze, używki (alkohol, papierosy), kosmetyki, ubrania, rozrywkę (kino, teatr, koncerty, kawiarnie), weekendowe wypady poza miasto inne okazjonalne zakupy. 

Etap 2: Opracowanie miesięcznego i rocznego budżetu domowego

Jak stworzyć budżet domowy? Najpierw opracuj plan finansowy na jeden miesiąc. To bardzo proste: od ogólnej sumy dochodów odejmij wydatki stałe oraz wydatki na bieżącą konsumpcję. Jeżeli wynik jest dodatni, to znaczy, że możesz rozpocząć oszczędzanie – stworzyć fundusz na nieprzewidziane lub planowane z dużym wyprzedzeniem wydatki. Jeżeli jednak wynik jest bliski zeru lub ujemny, to sygnał, że konieczna jest optymalizacja miesięcznego budżetu domowego, czyli cięcie wydatków. Operacja ta jest trudna, lecz konieczna. Jeżeli jej zaniechasz, możesz mieć problemy z dopięciem budżetu – najpierw miesięcznego, a w konsekwencji także rocznego. 

Etap 3: Opracowanie budżetu rocznego i funduszu na wydatki nadzwyczajne 

Roczny budżet domowy to suma budżetów miesięcznych oraz wydatki okresowe i nadzwyczajne. Do wydatków okresowych należą np. wydatki na ubezpieczenia (domu, samochodu, na życie – jeżeli płacisz je jednorazowo, za rok z góry), przeglądy techniczne pojazdów, podróże wakacyjne, zakupy świąteczne (Boże Narodzenie, Wielkanoc), wyprawki szkolne, zakupy drogich butów czy odzieży zimowej. 

Ostatnią grupą kosztów, najtrudniejszą do precyzyjnego oszacowania, są wydatki nadzwyczajne, np. związane z chorobami, awariami pojazdów, koniecznymi remontami nieruchomości, klęskami naturalnymi, ślubami czy narodzinami dzieci. Na tego typu sytuacje losowe warto mieć specjalny fundusz, na który trafiają wszelkie nadwyżki. 

Konkretne i szacunkowe wartości należy opracować w formie planu budżetowego. Najlepiej przygotuj sobie tabelę w pliku cyfrowym. Dzięki temu możliwe jest łatwe uzupełnianie pozycji, udostępnianie dokumentów i przygotowanie kopii na papierze. Bieżące wprowadzanie danych do odpowiednich rubryk pozwoli Ci monitorować wydatki w domowym budżecie. Wygodnym sposobem planowania budżetu domowego są specjalne aplikacje na smartfony. Bez trudu znajdziesz wśród nich bezpłatne, w pełni funkcjonalne oprogramowanie. 

Jak ograniczyć wydatki w budżecie domowym? 

Jeżeli w czasie planowania okaże się, że budżet miesięczny lub roczny „nie spina się”, konieczna jest redukcja kosztów. Jak ograniczyć wydatki w budżecie domowym? Najlepiej zacząć od rzeczy najprostszych, czyli od oszczędzania energii. Kompendium wiedzy na ten temat jest nasz e-book O oszczędzaniu na co dzień.

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki. Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!

POBIERZ ZA DARMO

Przypomnijmy w skrócie najważniejsze zasady racjonalnej gospodarki energetycznej: 

  • wyłączaj – światło, nieużywane urządzenia, ładowarki, ogrzewanie (gdy wyjeżdżasz z domu); 
  • korzystaj z nowoczesnych technologii – używaj automatycznych programów oszczędzania energii w urządzeniach, zainstaluj system inteligentnego domu; 
  • oszczędzaj energię cieplną – już obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1°C obniży poważnie rachunki;  
  • wybierz energooszczędne urządzenia – wykorzystaj nasz kalkulator zużycia prądu, aby obliczyć, ile prądu pobierają poszczególne urządzenia i wymienić te, które są szczególnie energochłonne. 

Gdy szukasz oszczędności w domowym budżecie, zazwyczaj nie możesz zredukować wydatków stałych. Najwięcej możesz zaoszczędzić na wydatkach na bieżącą konsumpcję. Oceń, z których wydatków możesz zrezygnować. W pierwszej kolejności rozważ rezygnację z używek, które generują koszty bezpośrednie i pośrednie, związane np. z leczeniem chorób spowodowanych ich używaniem. Pamiętaj też, że najlepszym sposobem optymalizacji domowego budżetu jest jednoczesne oszczędzanie i pozyskiwanie dodatkowych źródeł dochodów.  

Jakie korzyści daje organizacja budżetu domowego? 

Czy organizacja budżetu domowego przynosi realne korzyści? Zdecydowanie tak. Do najważniejszych należą:  

  • pełna kontrola finansów – wiesz dokładnie, ile i na co wydajesz; 
  • możliwość planowania wydatków – wiedza o bilansie dochodów i zobowiązań pozwala na precyzyjne planowanie wydatków bieżących oraz większych inwestycji; 
  • efektywne oszczędzanie – jeśli kontrolujesz wydatki, możesz skutecznie i racjonalnie oszczędzać; 
  • odzyskanie bezpieczeństwa finansowego – gdy planujesz budżet, odzyskujesz poczucie bezpieczeństwa finansowego; 
  • poczucie sprawczości – kontrola finansów to w szerszej perspektywie kontrola nad własnym życiem. 

Jeśli monitorujesz wydatki, ustalisz łatwo, gdzie i dlaczego wyciekają pieniądze z domowego budżetu. Nie ma znaczenia, jakimi kwotami operujesz. Liczy się to, jak skutecznie zarządzasz swoimi finansami. To najlepszy sposób na to, aby obniżyć koszty, zwiększyć oszczędności i odzyskać poczucie kontroli nad własnymi finansami.