Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


71 234

Jak przepisać licznik prądu przez internet?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Sprawdź, kiedy należy przepisać lub zdać licznik prądu. Dowiedz się, dlaczego warto dopilnować formalnej zmiany osoby odpowiedzialnej za licznik i opłacanie faktur za prąd. Przeczytaj, jak sprawnie i szybko przepisać licznik prądu przez internet.


 

Kiedy należy przepisać licznik prądu?

Niemal za każdym razem, gdy rozpoczynasz lub kończysz użytkowanie mieszkania lub lokalu, czeka Cię przepisanie licznika prądu. Na dopełnienie formalności w TAURONIE masz 14 dni. Oto przykładowe sytuacje, w których należy formalnie wskazać nową osobę zobowiązaną do opłacania faktur za energię elektryczną:

 • sprzedaż nieruchomości – jeżeli sprzedajesz mieszkanie, dom, lokal pod działalność gospodarczą czy jakikolwiek inny obiekt z PPE (Punkt Poboru Energii), przepisz licznik na nowego właściciela niezwłocznie po sfinalizowaniu umowy;
 • zakup nieruchomości – jeżeli kupujesz lokal, dopilnuj, aby poprzedni właściciel przepisał na Ciebie licznik;
 • wynajem nieruchomości – wynajmujący zdaje, a najemca przyjmuje licznik i w ten sposób staje się osobą, do której dostawca energii elektrycznej będzie wysyłał faktury;
 • śmierć właściciela nieruchomości – w przypadku śmieci właściciela lokalu, prawo do przepisania na siebie licznika lub rezygnacji z umowy ma osoba współzamieszkująca ze zmarłym (która ma prawo do lokalu) lub spadkobierca.
 

Chcesz szybko i bez zbędnych formalności przepisać licznik prądu z dowolnego miejsca bez wychodzenia z domu? Zrób to przez internet!

PRZEPISZ TERAZ

W czyim interesie jest przepisanie licznika prądu?

Przepisanie licznika prądu leży w interesie obu stron – zdającego i przyjmującego. Poprzedni właściciel lub osoba wynajmująca lokal chroni się w ten sposób przed opłacaniem rachunków za prąd, który faktycznie zużył nowy użytkownik lub właściciel nieruchomości.

Przepisanie licznika jest też korzystne dla osoby przyjmującej, czyli najemcy lub nowego właściciela. Przyjmij odpowiedzialność za licznik i opłacanie faktur – zabezpiecz się przed odcięciem dopływu prądu na skutek zalegania z płatnościami wynajmującego lub poprzedniego właściciela.

Jak przepisać licznik prądu przez internet?

Z obsługi płatności za prąd i z załatwiania formalności w internecie mogą skorzystać osoby, które założyły konto w serwisie Mój TAURON. Procedura przepisania licznika przez internet jest nieco inna w przypadku osoby zdającej i przyjmującej licznik.

     Przepisanie licznika przebiega w trzech etapach:

 1. Osoba zdająca licznik loguje się w serwisie Mój TAURON.
 2. Następnie zdający licznik wypełnia swoją część protokołu zdawczo-odbiorczego.
 3. Odbierający licznik otrzymuje link do protokołu zdawczo-odbiorczego i wypełnia swoją część.

Co robi osoba, która oddaje licznik prądu (zdający)?

Jeżeli chcesz zdać licznik i masz podpisaną umowę z TAURONEM, wykonaj następujące czynności:

 • zaloguj się w serwisie Mój TAURON i przejdź do zakładki „Przepisz licznik”;
 • wypełnij formularz przepisania licznika (część przeznaczoną dla osoby zdającej);
 • prześlij osobie odbierającej licznik specjalny link, który zobaczysz po wypełnieniu swojej części formularza (jeżeli w formularzu umieścisz adres e-mail osoby, która odbiera od Ciebie licznik, link zostanie wysłany automatycznie).

Co robi osoba, która przejmuje licznik prądu (odbierający)?

Jeżeli przejmujesz licznik prądu i chcesz podpisać umowę z TAURONEM, wykonaj następujące czynności:

 • kliknij link, który otrzymasz z TAURONA lub od osoby zdającej licznik;
 • wypełnij swoją część protokołu zdawczo-odbiorczego (podaj adres, pod którym znajduje się licznik, który przejmujesz);
 • wybierz optymalną dla siebie ofertę TAURONA na dostawy prądu i wpisz swoje dane do umowy.

Kiedy nie możesz przepisać licznika online?

Przepisanie licznika w internecie wymaga, aby osoba zdająca i przyjmująca miały dostęp do internetu oraz wypełniły elektroniczny formularz. Tego warunku nie spełnisz, gdy przejmujesz mieszkanie po osobie zmarłej lub takiej, z którą nie masz kontaktu. Procedura online nie dojdzie do skutku także wtedy, gdy w lokalu od dłuższego czasu (ponad 30 dni) nie ma licznika.

W wymienionych sytuacjach najpierw złóż wniosek o zawarcie umowy na dostawy prądu. W trakcie dopełniania formalności podpiszesz protokół zdawczo-odbiorczy i przepiszesz licznik na siebie.

Korzyści z przepisania licznika przez internet

Po założeniu konta i zalogowaniu w serwisie Mój TAURON, możesz nie tylko przepisać licznik, lecz także wybrać e-fakturę (temat omawiamy szczegółowo w artykule: Jakie korzyści daje e-faktura w TAURONIE), podać stan licznika, zmienić dane czy przedłużyć umowę.

We wszystkich przypadkach główną korzyścią jest szybkość i wygoda załatwiania formalności online, bez wychodzenia z domu. Wszystkie dokumenty masz zawsze w jednym miejscu i możesz je przejrzeć w dowolnym momencie. Są bezpieczne – nie zaginą, nie ulegną zniszczeniu.

Z serwisu Mój TAURON możesz korzystać na komputerze lub za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne. Ta druga opcja daje pełną niezależność i dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca oraz w dowolnym czasie. Sprawdź, jakie to wygodne!