Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 585

Jak VPN w telefonie pomaga chronić Twoją prywatność? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Telefon stał się osobistym centrum informacji i zarządzania. Służy do przechowywania zdjęć i ważnych dokumentów. Używasz go do łączenia się z bankiem i opłacania rachunków. Obsługujesz media społecznościowe i korzystasz z nawigacji satelitarnej. Masz obawy, że ktoś może obserwować Twoją aktywność w internecie, kraść dane czy pieniądze z konta? Zainstaluj VPN w telefonie i odzyskaj poczucie bezpieczeństwa.


 

Co to jest VPN w telefonie? 

Jedynym zadaniem VPN w telefonie jest ochrona Twojej prywatności. VPN uniemożliwia osobom i programom szpiegującym śledzenie tego, co robisz w internecie. VPN to skrót od angielskiego terminu Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. Brzmi skomplikowanie? W codziennym użytkowaniu jest bardzo prosty. VPN to aplikacja, czyli niewielki program, który możesz zainstalować na urządzeniu (telefonie, komputerze czy tablecie) w prosty sposób. Aplikację bez problemu pobierzesz z internetu. Uwaga! Przed wyborem konkretnej aplikacji VPN zapoznaj się z opiniami na jej temat, sprawdź również, czy jest rozwiązaniem darmowym. 

Instalacja VPN jest automatyczna, a konfiguracja intuicyjna. Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, uczyć się obsługi: program poprowadzi Cię krok po kroku do pierwszego uruchomienia. Potem aplikacja działa w tle, czyli niewidocznie dla użytkownika. VPN uruchamia się automatycznie, gdy korzystasz z internetu. Nie wymaga obsługi. To bardzo komfortowe rozwiązanie. 

VPN na telefon – darmowy czy płatny? 

Aby korzystać z bezpiecznych szyfrowanych połączeń, musisz zainstalować aplikację VPN.  Do wyboru masz trzy opcje: 

  • darmowy VPN – istnieje wiele VPN-ów, które zapewniają bezpłatną ochronę. Jeśli chcesz skorzystasz z darmowej aplikacji, porównaj ze sobą kilka rozwiązań, zwróć uwagę na zakres ochrony. Informacje na temat narzędzi, opinie użytkowników znajdziesz bez problemu w internecie; 
  • płatny VPN – wśród aplikacji VPN jest wiele rozwiązań płatnych, w kórych w zamian za miesięczną opłatę możesz korzystać z bogatych w funkcjonalności. Płatne wersje aplikacji VPN oferują najczęściej szerszy zakres możliwości. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, poczytaj opinie i poznaj zakres funkcjonalności;   
  • samodzielnie skonfigurowany serwer VPN – najbardziej zaawansowani użytkownicy internetu mogą samodzielnie skonfigurować własny serwer VPN, lecz jest to rozwiązanie trudne i czasochłonne. 
 

Korzystanie z VPN to jeden z wielu sposobów na ochronę przed zagrożeniami w sieci. Jeżeli chcesz poznać inne sposoby ochrony, sięgnij po poradnik!

POBIERZ ZA DARMO

Jak działa VPN na telefon?  

Korzystasz z internetu tak samo, jak do tej pory. Natomiast za każdym razem, gdy otwierasz jakąś stronę w sieci, VPN tworzy bezpieczne połączenie: szyfruje wszystkie dane, które wysyłasz i odbierasz.  

Dzięki działaniu tunelu VPN żadna postronna osoba ani złośliwe oprogramowanie nie mają dostępu do Twoich danych. Nikt nie wie, z jakich stron i usług korzystasz. Nikt nie podejrzy Twoich haseł, loginów, kodów dostępu do e-sklepów, serwisów z filmami i muzyką czy bankowości elektronicznej. 

VPN możesz zainstalować także na komputerze i laptopie. Aby wzmocnić ochronę, stosuj środki ostrożności, które opisaliśmy w artykule: Jak zwiększyć bezpieczeństwo komputera? 10 praktycznych porad.

Co daje VPN w telefonie? 

Odpowiedź na pytanie, co daje VPN w telefonie, można zawrzeć w dwóch słowach: anonimowość i bezpieczeństwo. Jeśli korzystasz z VPN, zabezpieczasz Twoje dane poufne i unikasz identyfikacji, a więc chronisz swoją prywatność. 

Bezpiecznie surfujesz w internecie 

VPN umożliwia bezpieczne przeglądanie stron WWW, korzystanie z portali społecznościowych, a także obsługę płatności elektronicznych, wysyłanie poczty i korzystanie z wirtualnych dysków w chmurze. Kradzież Twoich danych jest bardzo utrudniona, a wręcz niemożliwa. 

Cyberprzestępcy potrafią wykorzystać wykradzione dane, aby zdobyć zaufanie ofiary i nakłonić ją do dobrowolnego oddania pieniędzy. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Oszustwo na BLIKA – na czym polega? 

Zyskujesz ochronę przed złośliwym oprogramowaniem 

Jednym z większych zagrożeń w sieci jest działalność cyberprzestępców, którzy stosują malware (złośliwe oprogramowanie, wirusy). VPN szyfruje wszystkie dane, co znacznie ogranicza hakerom możliwość wdarcia się do Twojego urządzenia i zainstalowanie oprogramowania, które szpieguje czy niszczy dane. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy w pamięci telefonu przechowujesz nie tylko dokumenty prywatne, lecz także dane firmowe, których utrata może generować poważne koszty dla Twojej firmy. 

Unikasz śledzenia i zapisywania Twojej historii przeglądania 

Ze stronami WWW, platformami społecznościowymi i e-commerce, bankiem, profilem w portalu ubezpieczeniowym, pocztą i wieloma innymi miejscami w sieci łączysz się za pośrednictwem serwera dostawcy internetu. Monitoruje on i zapisuje historię wszystkich Twoich działań. Jeżeli dostawca internetu postępuje transparentnie i etycznie, to nigdy nie udostępni Twojej historii przeglądania sieciom handlowym czy sprzedawcom ubezpieczeń. Dane są też narażone na kradzież przez hakerów. Możesz się przed tymi zagrożeniami uchronić: VPN sprawia, że nikt nie jest w stanie monitorować tego, co robisz w sieci. 

Bezpiecznie łączysz się z hotspotami 

Często nie masz świadomości, że Twój smartfon może automatycznie łączyć się przez Wi-Fi z publicznymi hotspotami, czyli bezpłatnymi punktami dostępu do internetu w galeriach handlowych, restauracjach, hotelach. Słabe zabezpieczenia takich punktów wystawiają Cię na łup cyberprzestępców. Tunel VPN umożliwia bezpieczne korzystanie z publicznych punktów dostępu do internetu.

Omijasz ograniczenia wyświetlania stron zagranicą 

W niektórych krajach władze ograniczają dostęp do wybranych serwisów, stron czy treści (np. filmów w serwisach streamingowych). Gdy korzystasz z VPN, nie ujawniasz IP swojego telefonu.  Nikt nie wie, skąd pochodzisz, gdzie jest zarejestrowany Twój telefon. Dzięki temu ominiesz ograniczenia nakładane na mieszkańców określonego państwa czy kontynentu.  

Unikasz zmanipulowanych cen 

Witryny i platformy, na których robisz zakupy, szukasz noclegów, kupujesz bilety czy wynajmujesz samochody, zbierają dane na Twój temat. Robią to po to, aby podsuwać spersonalizowane usługi i produkty w najwyższych cenach, jakie – w ocenie algorytmu – jesteś w stanie zaakceptować.  Gdy korzystasz z VPN, jesteś anonimowy. Dzięki temu często możesz znaleźć oferty w atrakcyjniejszych cenach

Wiesz już, do czego służy VPN w telefonie. Czy każdy musi z niego korzystać? Nie – jeżeli używasz aparatu tylko do dzwonienia. Zdecydowanie tak – jeżeli za pośrednictwem smartfona korzystasz z bankowości internetowej, robisz zakupy, przesyłasz wrażliwe dane osobowe lub cenne dokumenty firmowe. Pamiętaj też, że VPN nie zwalnia Cię z innych środków ostrożności, w tym przede wszystkim ochrony haseł dostępu.  

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

VPN ukrywa adres IP Twojego urządzenia. Dzięki temu zapewni Ci prywatność w czasie korzystania z sieci. Nikt nie będzie mógł poznać Twojej historii przeglądania, sprawdzać pobieranych plików, monitorować czasu korzystania z usług. Ukryjesz swoją aktywność przed dostawcą internetu czy cyberprzestępcami. Wszystkich dane, które wysyłasz i odbierasz przy użyciu telefonu z VPN, są szyfrowane. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że zostaną przejęte przez hakerów. Jesteś bezpieczny nawet wtedy, gdy wchodzisz do internetu za pośrednictwem publicznych Wi-Fi.

Obsługa VPN jest wbudowana we wszystkich telefonach z systemem Android. Można ją też skonfigurować na urządzeniach z systemem iOS. W tym celu wystarczy znaleźć zakładkę VPN. Jeżeli nie wiesz, gdzie się znajduje, niezbędne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi telefonu. Wybierz opcję „Dodaj sieć VPN” i wprowadź dane serwera (otrzymasz je po wykupieniu usługi), nazwę użytkownika i hasło. Szybszym i łatwiejszym sposobem jest pobranie odpowiedniej aplikacji, która poprowadzi Cię przez proces konfiguracji VPN na telefonie.