Opracuj domowy budżet
Jak wydawać mniej pieniędzy? Odpowiedzią jest planowanie i świadome zarządzanie zasobami. Bez planu wydatków, czyli budżetu, trudno wdrożyć skuteczny program oszczędnościowy. Aby dowiedzieć się, jak przygotować biznesplan gospodarstwa domowego, przeczytaj artykuł: Jak planowanie budżetu domowego może pomóc Ci w oszczędzaniu? W tym miejscu przypomnimy tylko najważniejsze etapy działania:
- analiza dochodów i wydatków – na podstawie rachunków określ, ile wydajesz miesięcznie, a następnie zestaw je z dochodami (suma przelewów, które spływają regularnie na Twoje konto);
- opracowanie budżetu miesięcznego przy wystarczających dochodach – masz łatwe zadanie, jeżeli miesięczne dochody przewyższają sumę wydatków i możesz odkładać nadwyżki;
- opracowanie budżetu miesięcznego przy niewystarczających dochodach – jeżeli budżet nie spina się (wydatki przewyższają dochody) musisz wdrożyć plan oszczędnościowy, czyli podjąć działania, które opisujemy w dalszej części artykułu;
- plan budżetu rocznego – koszty okresowe, które są związane z wyjazdami wakacyjnymi, zakupem wyprawki szkolnej, odzieży i butów, maszyn i urządzeń (RTV, AGD, IT) czy przygotowaniem świąt.
Stwórz budżet i trzymaj się go. Znajdź sposób na śledzenie swoich wydatków i określenie, co jest konieczne, a co można pominąć. Pamiętaj, aby zawsze planować na przyszłość i oszczędzać na nieoczekiwane wydatki.
10 skutecznych sposobów na to, jak ograniczyć wydatki w gospodarstwie domowym
Najprostszym sposobem optymalizacji domowego budżetu wydaje się całkowita rezygnacja z niektórych wydatków. Jednak nie musisz zaczynać od ograniczania się. Jak tego uniknąć? Zacznij stosować sprawdzone pomysły na to, jak wydawać mniej pieniędzy. Poznaj TOP 10 zasad inteligentnego regulowania poziomu wydatków i ograniczania marnotrawstwa.
1. Porównuj ceny przed zakupem
Niemal każdy towar i usługę można kupić taniej. Dlatego korzystaj z porównywarek cen, aby sprawdzić, czy nie przepłacasz. Zasada ta dotyczy zarówno najczęściej nabywanych, niezbędnych do życia dóbr (np. jedzenia, ubrań, butów), jak i tzw. towarów luksusowych – elektroniki, sprzętów gospodarstwa domowego, biżuterii, samochodów.
2. Ogranicz zużycie energii elektrycznej i wody
Zaskoczeniem dla wielu osób, które zaczęły oszczędzać, jest to, że pozornie błahe zmiany w codziennej rutynie (np. wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach, zakręcanie wody w czasie mycia zębów czy wyłączanie ogrzewania w czasie wietrzenia pomieszczeń) mogą wpłynąć na obniżenie rachunków.
Sprawdź również: Jak oszczędzać na co dzień? 5 zasad mądrego oszczędzania
3. Nie kupuj impulsywnie, tylko z listą!
Dowodem na to, że kupujesz impulsywnie, są nienoszone ubrania, nieużywane narzędzia i sprzęty. Jeżeli powstrzymasz się od kupowania bez uzasadnienia, dla samego kupowania, zaskoczą Cię kwoty, które pozostaną w domowym budżecie. Aby uniknąć działania pod wpływem impulsu, przygotuj listę zakupów i trzymaj się jej zapisów.
4. Wybieraj tańsze zamienniki
Zanim dokonasz transakcji, zastanów się, czy potrzebujesz danego dobra konsumpcyjnego i czy Cię na nie stać. Czy musisz kupować najnowszego smartfona, czy laptopa topowej marki do pisania maili i przeglądania internetu? Oczywiście, że nie. Do takich zadań wystarczy urządzenie z niższej półki cenowej. Możesz też zdecydować się na urządzenia z drugiej ręki, np. komuptery poleasingowe.
5. Samodzielnie przygotowuj posiłki i jedz w domu
Samodzielne przygotowywanie posiłków jest nie tylko przyjemne, lecz także ekonomiczne. Często za cenę deseru czy kanapki w restauracji możesz kupić produkty na dobry obiad. Jeszcze więcej oszczędzisz, jeżeli zaczniesz przygotowywać sobie posiłki do pracy, a dzieciom do szkoły.
6. Oszczędzaj na przemieszczaniu się
Jeśli możesz, zrezygnuj z dojazdów do pracy własnym samochodem – korzystaj z komunikacji miejskiej, przesiądź się na rower lub hulajnogę. Gdy przemieszczasz się regularnie na dłuższych trasach, dobrym rozwiązaniem może być carpooling lub współdzielenie samochodu.
7. Kupuj rzeczy używane
Korzystanie z secondhandów odzieżowych, komisów IT czy samochodowych, kupowanie używanego sprzętu na internetowych aukcjach daje duże oszczędności. Realizujesz swoje podstawowe potrzeby na dotychczasowym poziomie, a wydajesz znacznie mniej. Jednocześnie przyczyniasz się do zmniejszenia popytu na nowe dobra, co przekłada się na zmniejszenie produkcji i w konsekwencji obniżenie emisji szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych.
8. Zastanów się nad rezygnacją z używek
Wyroby tytoniowe czy alkohol są bezdyskusyjnie szkodliwe. Ich używanie naraża Cię na znaczne wydatki doraźne (zakup używek) i długoterminowe (związane z leczeniem chorób powodowanych przez używki).
9. Przejrzyj i zoptymalizuj subskrypcje i abonamenty
Subskrypcje i abonamenty są jak woda kapiąca z nieszczelnego kranu: kropla spada co kilka sekund, lecz w ciągu doby zmienia się w dziesiątki litrów. Abonament telefoniczny, opłaty za dostęp do internetu, telewizji kablowej, serwisów z filmami, muzyką, oprogramowaniem i grami powodują „wycieki” poważnych kwot z domowych budżetów. Warto je przejrzeć, zastanowić się, z których można zrezygnować, a które zamienić na tańsze.
10. Kupuj za gotówkę i w internecie
Łatwość posługiwania się kartą i brak kontaktu z fizycznym pieniądzem sprzyja impulsywnym, nieprzemyślanym zakupom. Warto też wybierać zakupy online: gdy po złożeniu zamówienia lub po dostarczeniu przesyłki dojdziesz do wniosku, że zakup jest niepotrzebny, możesz łatwo zwrócić towar i odzyskać pieniądze.
Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki! Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!
Wystarczy zastosować przynajmniej część z opisanych wyżej sposobów, aby odczuć pozytywną zmianę w domowych finansach. Jeżeli potrzebujesz więcej praktycznych porad, sięgnij po poradnik: O oszczędzaniu na co dzień. Korzystając naszych rekomendacji, masz szansę zoptymalizować domowy budżet i odzyskać kontrolę nad przepływem pieniędzy, a w szerszej perspektywie poprawić jakość i komfort życia.