Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 437

Jak wydawać mniej? 10 sprawdzonych sposobów

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Dobrze zarabiasz, a mimo to nie jesteś w stanie odkładać? Nie masz pewności, na co wydajesz najwięcej pieniędzy? Pragniesz zoptymalizować swój budżet, ale nie wiesz, jak wydawać mniej? Zebraliśmy 10 sprawdzonych sposobów, które odpowiedzą Ci na pytanie, jak ograniczyć wydatki, bez pogarszania komfortu życia.


 

Opracuj domowy budżet 

Jak wydawać mniej pieniędzy? Odpowiedzią jest planowanie i świadome zarządzanie zasobami. Bez planu wydatków, czyli budżetu, trudno wdrożyć skuteczny program oszczędnościowy. Aby dowiedzieć się, jak przygotować biznesplan gospodarstwa domowego, przeczytaj artykuł: Jak planowanie budżetu domowego może pomóc Ci w oszczędzaniu? W tym miejscu przypomnimy tylko najważniejsze etapy działania: 

  • analiza dochodów i wydatków – na podstawie rachunków określ, ile wydajesz miesięcznie, a następnie zestaw je z dochodami (suma przelewów, które spływają regularnie na Twoje konto); 
  • opracowanie budżetu miesięcznego przy wystarczających dochodach – masz łatwe zadanie, jeżeli miesięczne dochody przewyższają sumę wydatków i możesz odkładać nadwyżki; 
  • opracowanie budżetu miesięcznego przy niewystarczających dochodach – jeżeli budżet nie spina się (wydatki przewyższają dochody) musisz wdrożyć plan oszczędnościowy, czyli podjąć działania, które opisujemy w dalszej części artykułu; 
  • plan budżetu rocznego – koszty okresowe, które są związane z wyjazdami wakacyjnymi, zakupem wyprawki szkolnej, odzieży i butów, maszyn i urządzeń (RTV, AGD, IT) czy przygotowaniem świąt.  

Stwórz budżet i trzymaj się go. Znajdź sposób na śledzenie swoich wydatków i określenie, co jest konieczne, a co można pominąć. Pamiętaj, aby zawsze planować na przyszłość i oszczędzać na nieoczekiwane wydatki. 

10 skutecznych sposobów na to, jak ograniczyć wydatki w gospodarstwie domowym 

Najprostszym sposobem optymalizacji domowego budżetu wydaje się całkowita rezygnacja z niektórych wydatków. Jednak nie musisz zaczynać od ograniczania się. Jak tego uniknąć? Zacznij stosować sprawdzone pomysły na to, jak wydawać mniej pieniędzy. Poznaj TOP 10 zasad inteligentnego regulowania poziomu wydatków i ograniczania marnotrawstwa. 

1. Porównuj ceny przed zakupem 

Niemal każdy towar i usługę można kupić taniej. Dlatego korzystaj z porównywarek cen, aby sprawdzić, czy nie przepłacasz. Zasada ta dotyczy zarówno najczęściej nabywanych, niezbędnych do życia dóbr (np. jedzenia, ubrań, butów), jak i tzw. towarów luksusowych – elektroniki, sprzętów gospodarstwa domowego, biżuterii, samochodów. 

2. Ogranicz zużycie energii elektrycznej i wody 

Zaskoczeniem dla wielu osób, które zaczęły oszczędzać, jest to, że pozornie błahe zmiany w codziennej rutynie (np. wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach, zakręcanie wody w czasie mycia zębów czy wyłączanie ogrzewania w czasie wietrzenia pomieszczeń) mogą wpłynąć na obniżenie rachunków

Sprawdź również: Jak oszczędzać na co dzień? 5 zasad mądrego oszczędzania 

3. Nie kupuj impulsywnie, tylko z listą! 

Dowodem na to, że kupujesz impulsywnie, są nienoszone ubrania, nieużywane narzędzia i sprzęty. Jeżeli powstrzymasz się od kupowania bez uzasadnienia, dla samego kupowania, zaskoczą Cię kwoty, które pozostaną w domowym budżecie. Aby uniknąć działania pod wpływem impulsu, przygotuj listę zakupów i trzymaj się jej zapisów.

4. Wybieraj tańsze zamienniki 

Zanim dokonasz transakcji, zastanów się, czy potrzebujesz danego dobra konsumpcyjnego i czy Cię na nie stać. Czy musisz kupować najnowszego smartfona, czy laptopa topowej marki do pisania maili i przeglądania internetu? Oczywiście, że nie. Do takich zadań wystarczy urządzenie z niższej półki cenowej. Możesz też zdecydować się na urządzenia z drugiej ręki, np. komuptery poleasingowe.  

5. Samodzielnie przygotowuj posiłki i jedz w domu 

Samodzielne przygotowywanie posiłków jest nie tylko przyjemne, lecz także ekonomiczne. Często za cenę deseru czy kanapki w restauracji możesz kupić produkty na dobry obiad. Jeszcze więcej oszczędzisz, jeżeli zaczniesz przygotowywać sobie posiłki do pracy, a dzieciom do szkoły. 

6. Oszczędzaj na przemieszczaniu się 

Jeśli możesz, zrezygnuj z dojazdów do pracy własnym samochodem – korzystaj z komunikacji miejskiej, przesiądź się na rower lub hulajnogę. Gdy przemieszczasz się regularnie na dłuższych trasach, dobrym rozwiązaniem może być carpooling lub współdzielenie samochodu

7. Kupuj rzeczy używane 

Korzystanie z secondhandów odzieżowych, komisów IT czy samochodowych, kupowanie używanego sprzętu na internetowych aukcjach daje duże oszczędności. Realizujesz swoje podstawowe potrzeby na dotychczasowym poziomie, a wydajesz znacznie mniej. Jednocześnie przyczyniasz się do zmniejszenia popytu na nowe dobra, co przekłada się na zmniejszenie produkcji i w konsekwencji obniżenie emisji szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych.  

8. Zastanów się nad rezygnacją z używek 

Wyroby tytoniowe czy alkohol są bezdyskusyjnie szkodliwe. Ich używanie naraża Cię na znaczne wydatki doraźne (zakup używek) i długoterminowe (związane z leczeniem chorób powodowanych przez używki). 

9. Przejrzyj i zoptymalizuj subskrypcje i abonamenty 

Subskrypcje i abonamenty są jak woda kapiąca z nieszczelnego kranu: kropla spada co kilka sekund, lecz w ciągu doby zmienia się w dziesiątki litrów. Abonament telefoniczny, opłaty za dostęp do internetu, telewizji kablowej, serwisów z filmami, muzyką, oprogramowaniem i grami powodują „wycieki” poważnych kwot z domowych budżetów. Warto je przejrzeć, zastanowić się, z których można zrezygnować, a które zamienić na tańsze

10. Kupuj za gotówkę i w internecie 

Łatwość posługiwania się kartą i brak kontaktu z fizycznym pieniądzem sprzyja impulsywnym, nieprzemyślanym zakupom. Warto też wybierać zakupy online: gdy po złożeniu zamówienia lub po dostarczeniu przesyłki dojdziesz do wniosku, że zakup jest niepotrzebny, możesz łatwo zwrócić towar i odzyskać pieniądze.

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki! Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!

POBIERZ ZA DARMO

Wystarczy zastosować przynajmniej część z opisanych wyżej sposobów, aby odczuć pozytywną zmianę w domowych finansach. Jeżeli potrzebujesz więcej praktycznych porad, sięgnij po poradnik: O oszczędzaniu na co dzień. Korzystając naszych rekomendacji, masz szansę zoptymalizować domowy budżet i odzyskać kontrolę nad przepływem pieniędzy, a w szerszej perspektywie poprawić jakość i komfort życia.