Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 557

Jak zadbać o bezpieczne połączenie Wi-Fi?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Większość użytkowników internetu korzysta z Wi-Fi. Czy wiesz, jakie zagrożenia są z tym związane? Zastanawiasz się, czy ryzykujesz utratę danych z komputera lub urządzenia mobilnego? Nie wiesz, do czego służy VPN? Wyjaśniamy w przystępny sposób zagadnienia związane z korzystaniem z sieci bezprzewodowych.


 

Co odróżnia sieć prywatną od publicznej?

Sieć prywatną tworzą zaufane urządzenia i zweryfikowani użytkownicy. Dostęp chroniony jest hasłem. Najprostszą sieć prywatną tworzą domowe urządzenia i ich użytkownicy, którzy korzystają z jednego routera Wi-Fi. W takim środowisku urządzenia „widzą się” i mogą swobodnie wymieniać dane. Przy stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń (firewall, programy antywirusowe, mocne hasła) w sieci prywatnej możesz czuć się bezpiecznie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w sieci publicznej. Jeśli korzystasz z internetu za pośrednictwem publicznego Wi-Fi w kawiarni, centrum handlowym czy hotelu, zachowaj szczególną ostrożność. Nie znasz użytkowników, nie wiesz, jakie urządzenia korzystają z sieci i nie masz nad nimi żadnej kontroli.

Czego nie należy robić w publicznej sieci Wi-Fi?

Jeżeli Twoim priorytetem jest maksymalne bezpieczeństwo danych, unikaj wchodzenia do publicznych sieci Wi-Fi. W sytuacji, gdy musisz skorzystać z ogólnodostępnego hotspotu, nie pozwól na wykrywanie Twojego sprzętu i zabezpiecz dostęp do znajdujących się na nim danych. W systemie operacyjnym odnajdź ustawienia profilu sieciowego i wybierz sieć publiczną. Dzięki temu zadziałają odpowiednie procedury ochronne.

Oznaczenie sieci jako publicznej nie wyklucza infekcji złośliwym oprogramowaniem czy włamania na Twój komputer. Dlatego w czasie korzystania z niezabezpieczonego Wi-Fi powstrzymaj się od logowania na konto bankowe, nie rób zakupów, nie loguj się do serwisów, w których gromadzisz wrażliwe dane lub przechowujesz ważne dokumenty.

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna

Gdy wchodzisz do internetu, najpierw nawiązujesz połączenie z serwerem Twojego dostawcy i dopiero za jego pośrednictwem komunikujesz się (wysyłasz zapytania) do wybranych witryn. Oznacza to, że wszystkie dane przechodzą przez serwer: może je śledzić nie tylko dostawca internetu, lecz także każda osoba, która ma odpowiednią wiedzę informatyczną. Aby uniknąć inwigilacji i nawiązać bezpieczne połączenie internetowe, zastosuj VPN (ang. Virtual Private Network).

Wirtualna sieć prywatna porównywana jest do tunelu, którym zaszyfrowane dane wędrują pomiędzy Twoim komputerem a dowolnymi adresami w sieci. Najpierw łączysz się z serwerem VPN, a dopiero potem z serwerem swojego dostawcy internetu i wybranymi adresami. Dzięki temu zewnętrzny obserwator może stwierdzić tylko to, że coś robisz w sieci. Natomiast nie wie, jakie strony odwiedzasz, nie może przechwycić Twoich danych ani ustalić miejsca, w którym się znajdujesz. Nie pozna też numeru IP Twojego urządzenia, bo jest on ukryty za zasłoną IP serwera VPN.

Pamiętaj o ogólnych zasadach bezpieczeństwa w sieci

Jeżeli chcesz dobrze zabezpieczyć swoją sieć prywatną oraz swoje dane w czasie korzystania z sieci publicznych, stosuj trudne do złamania hasła (temu tematowi poświęcony jest artykuł: Silne hasło – jak je stworzyć i zapamiętać?). Korzystaj z oprogramowania chroniącego przed nieautoryzowanym dostępem (firewall), zainstaluj program antywirusowy, aktualizuj system operacyjny i przeglądarkę. Nie wykonuj poleceń zawartych w mailach od nieznanych adresatów, aby nie stać się ofiarą phishingu (wyłudzanie haseł i kradzież tożsamości – temat omawiamy szczegółowo w artykule: Jak rozpoznać fałszywe maile i nie paść ofiarą oszustów?).

Nigdy nie podawaj numerów kart płatniczych i swoich danych osobowych na podejrzanych stronach lub nieznanym osobom. Nie korzystaj z „niepowtarzalnych okazji” (np. do zakupu towarów po wyjątkowo niskiej cenie). Nie klikaj przypadkowych adresów i wyskakujących okienek oraz podejrzanych reklam. Efektem może być infekcja złośliwym oprogramowaniem.

Stosowanie opisanych w artykule zaleceń znacznie obniża ryzyko infekcji wirusami i zmniejsza skuteczność ataków hakerskich. Pamiętaj, że żadne pojedyncze zabezpieczenie nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Natomiast ich stosowanie łącznie praktycznie wyklucza możliwość utraty danych.