Z jakich elementów składa się instalacja monitoringu w domu?
W najprostszej wersji system domowego monitoringu składa się z kamery (kamer) i zainstalowanej w niej (nich) karty pamięci SD oraz podłączenia ich do sieci internet. Dla większego bezpieczeństwa obraz i dźwięk z kamer powinien być zapisywany na dyskach sieciowych lub specjalnych rejestratorach. Zależnie od typu rejestratora, może on obsługiwać różną liczbę i różne typy urządzeń monitorujących. Od modelu kamery zależy jakość zapisu oraz obszar objęty monitoringiem.
Kamera przesyła obraz do rejestratora, gdzie jest on zapisywany do późniejszego przejrzenia. Pojemność rejestratora wystarcza zazwyczaj na kilka dni. Po tym okresie należy zapisać nagrania na innych nośnikach elektronicznych lub skasować. Rejestrator może automatycznie usuwać najstarsze nagrania, aby zwolnić miejsce niezbędne do zapisywania bieżącego monitoringu.
Większość współczesnych systemów monitoringu pozwala na bieżący podgląd nagrań z monitoringu na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu wiesz, co się dzieje w Twoim domu, nawet będąc daleko od niego.
Jaki rodzaj kamery sprawdzi się w domowym monitoringu?
Ze względu na budowę wyróżnia się trzy podstawowe typy kamer:
- tubowa (bullet) – statyczna kamera, która rejestruje zdarzenia na wybranym obszarze: dwie szerokokątne kamery tubowe umieszczone naprzeciw siebie pozwalają monitorować przestrzeń w 360°;
- kopułkowa (dome) – obiektyw tej kamery jest zamknięty pod charakterystyczną wandaloodporną kopułą, co przydaje się szczególnie przy instalacji na zewnątrz budynków;
- kamera ruchoma PTZ (Pan-Tilt-Zoom) – umożliwia obrót, nachylanie i przybliżanie: pracą kamery możesz sterować ręcznie lub użyć odpowiedniego algorytmu (program powtarza w pętli żądaną sekwencję działań).
Przy wyborze kamery zwróć uwagę na możliwość nagrywania dźwięku (za którą odpowiada wbudowany w kamerę mikrofon), pracy w podczerwieni (do wykonywania zdjęć w nocy) czy zasilania energią słoneczną, w przypadku kamer z akumulatorem. Wybrane modele kamer mają też wbudowany alarm (głośny sygnał dźwiękowy) lub mocne źródło światła, które załącza się w momencie wykrycia ruchu w polu widzenia kamery.
Jakie zalety ma monitoring domu?
Impulsem do zainstalowania monitoringu jest najczęściej obawa o bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców. Jednak kamery i rejestratory są przydatne na wielu innych płaszczyznach. Oto najważniejsze korzyści, jakie da Ci monitoring domu:
- poczucie bezpieczeństwa – nawet atrapa kamery jest w stanie zapobiec aktom wandalizmu: obraz z działającej kamery pozwoli Ci dostrzec niebezpieczeństwo, w porę zareagować na zagrożenie;
- zdalna opieka nad dziećmi, osobami starszymi i chorymi – przekaz obrazu w czasie rzeczywistym umożliwi Ci obserwację zachowania dzieci, osób starszych i z ograniczeniami mobilności oraz obłożnie chorych, aby reagować w sytuacjach zagrożenia: nawiązać kontakt, wezwać pomoc;
- zdalny nadzór nad zwierzętami domowymi – jeśli musisz zostawić w domu psa czy kota, monitoring daje Ci możliwość sprawdzenia, czy zwierzę nie zrobiło krzywdy sobie lub nie dewastuje sprzętów domowych. W przypadku kamer z głośnikiem możesz także mówić do swego pupila, co wpłynie na niego uspokajająco;
- zabezpieczenie dowodów winy i niewinności – dobrej jakości monitoring wizyjny pozwala Ci zabezpieczyć dowody przestępstwa (np. nagrać i rozpoznać włamywacza) lub własnej niewinności (nagranie jest dowodem obecności w określonym miejscu i czasie, co może być doskonałym alibi);
- możliwość połączenia z systemem inteligentnego domu – monitoring może być istotnym elementem systemu SMART Home: kamery wykrywają ruch i zarządzane są w jednej aplikacji z czujnikami otwarcia/zamknięcia drzwi, detektorami dymu, czadu, gazu – sensory sygnalizują zagrożenie, natomiast kamery pozwalają ocenić jego wagę.
W jakich sytuacjach warto zainstalować monitoring w domu?
Kiedy warto zainstalować monitoring? Najkrótsza odpowiedź brzmi: zawsze. Jeżeli jesteś posiadaczem lub najemcą nieruchomości, zainstaluj monitoring, aby czuć się bezpiecznie. Prosty zestaw, złożony z jednej kamery wyposażonej w kartę pamięci SD i połączenie z internetem, to odpowiedź na pytanie: Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem? Przystępne ceny sprzętu i prosta instalacja sprawiają, że system monitoringu będziesz w stanie zainstalować samodzielnie. Dzięki temu, przebywając w delegacji czy na wakacjach, możesz na bieżąco sprawdzać, co dzieje się na posesji lub we wnętrzu Twojego domu.
Podsumowując: monitoring w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Do Ciebie należy decyzja związana z ilością zainstalowanego sprzętu i zaawansowaniem technicznym systemu. Niewielka inwestycja w monitoring domowy pomoże Ci chronić własne mienie oraz zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie. Cena podstawowego modelu kamery to zaledwie sto kilkadziesiąt złotych. Od wyboru skali rozwiązania zależeć będzie sumaryczny koszt.