Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


59 001

Ograniczenie cen prądu. Złóż oświadczenie dla swojej firmy

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Aby skorzystać z maksymalnej ceny prądu w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inne uprawnione podmioty muszą złożyć oświadczenie do swojego sprzedawcy energii. Wzór oświadczenia, instrukcję jego wypełnienia oraz listy odbiorców uprawnionych klienci TAURONA znajdą na stronie tauron.pl/ceny.


 

Kto i kiedy powinien złożyć oświadczenie

Oświadczenia powinny złożyć małe i średnie firmy, jednostki samorządu terytorialnego, a także  podmioty wrażliwe wskazane w ustawie. Pełne listy odbiorców uprawnionych można znaleźć na tauron.pl/ceny. Żeby skorzystać z cen maksymalnych od dnia wejścia w życie ustawy, oświadczenie należy złożyć do 30 listopada br.

Klienci, którzy złożą oświadczenia po 30 listopada 2022 r., będą mieć zastosowaną cenę maksymalną od kolejnego miesiąca następującego po dacie złożenia oświadczenia.

Jakie będą ceny prądu dla firm

Dzięki Ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcia niektórych odbiorców w 2023 roku, która weszła w życie 4 listopada 2022 roku –  cena prądu w 2023 roku dla określonych grup odbiorców nie będzie mogła być wyższa niż maksymalna cena prądu wskazana w Ustawie. Ochroni to odbiorców energii przed podwyżkami.

W rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r., pod warunkiem złożenia oświadczenia do 30 listopada 2022 r.

 

Sprawdź:

    • czy Twoja firma lub instytucja należy do odbiorców uprawnionych
    • jak złożyć oświadczenie, żeby skorzystać z Tarczy Solidarnościowej

 

Sprawdź

Jak złożyć oświadczenie

Najwygodniejszym sposobem złożenia oświadczenia jest droga elektroniczna. Klienci TAURONA, którzy skorzystają z tej możliwości powinni wysłać oświadczenie na adres ceny@tauron.pl. Przypominamy jednak, że musi być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu). TAURON przypomina, że oświadczenia nie można składać w formie skanu czy zdjęcia.

Oświadczenia można też wysyłać pocztą tradycyjną, na adres: TAURON Obsługa Klienta sp. z o.o. ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice.

Można je też składać w punktach obsługi TAURONA. Ich lista dostępna jest na stronie tauron.pl/pok. TAURON podkreśla, że klienci, którzy chcą złożyć oświadczenie w punkcie obsługi, nie musza umawiać się na wizytę. 

Co z gospodarstwami domowymi

Warto podkreślić, że gospodarstwa domowe nie składają oświadczeń, żeby skorzystać z cen maksymalnych po przekroczeniu przyznanego limitu zużycia energii elektrycznej – mechanizm cen maksymalnych zostanie zastosowany wobec nich automatycznie.