Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


9 321

Oszustwa na inwestycje. Jak nie dać się złowić?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Ktoś oferuje Ci szybki i gwarantowany zysk finansowy po wpłaceniu kilkuset złotych? Uważaj, bo to najpewniej jest oszustwo inwestycyjne. Ogłoszenia tego typu, wykorzystujące bezprawnie między innymi logo TAURONA i wizerunki znanych osób, można spotkać w mediach społecznościowych i różnych portalach internetowych. Dowiedz się, jak nie dać się oszukać.


 

Metoda na fałszywe inwestycje jest obecnie jedną z najczęściej występujących form oszustw internetowych. Polega ona na nakłonieniu osoby za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa.

W ostatnim czasie zauważalny jest znaczący wzrost aktywności cyberprzestępców. W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem wizerunku osób publicznych i logo TAURONA. Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych – w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON.

Nie daj się złowić!

W większości przypadków schemat działania cyberprzestępców jest bardzo podobny. W internetowych reklamach widoczne są fałszywe informacje na temat inwestycji i hasła zachęcające do skorzystania z oferty. Skuszeni możliwością szybkiego zarobku najczęściej w pułapkę przestępców wpadają użytkownicy nie posiadający odpowiedniej wiedzy związanej z inwestowaniem.

W trakcie złośliwej kampanii cyberprzestępcy nawiązują także kontakt telefoniczny oraz wykorzystują popularne komunikatory. Policja, instytucje państwowe i także sam TAURON ostrzegają przed angażowaniem się w jakiekolwiek tego typu przedsięwzięcia.

TAURON podkreśla, że nie prowadzi w mediach oraz na platformach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dot. finansowania inwestycji Grupy.

Sprawdź to!

Aby ustrzec się przed oszustwami tego typu, należy pamiętać, że główna, oryginalna strona TAURON ma adres tauron.pl, a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój TAURON i znajduje się pod adresem mojtauron.pl. Informacje o przyłączach energetycznych i awariach publikowane są natomiast na stronie TAURON Dystrybucja pod adresem tauron-dystrybucja.pl

Jeśli użytkownik internetu dokonał jakichkolwiek akcji na innych stronach, które udawały witrynę TAURONA lub miał kontakt z cyberprzestępcami, powinien zmienić dane dostępowe do swoich skrzynek e-mail czy kont bankowych, a także skontaktować się z policją.

Realizowana aktualnie kampania zachęca do zapoznania się z zasadami bezpiecznych zakupów i płatności online w bezpłatnym e-booku i na stronie tauron.pl/bezpieczenstwo

Zapamiętaj!

TAURON nie prowadzi działalności w zakresie pośrednictwa w inwestowaniu w papiery wartościowe. Spółka nie współpracuje również z żadnymi pośrednikami w tym zakresie. Zainwestować w akcje można poprzez założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim – ich lista jest dostępna na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Posiadanie takiego rachunku umożliwia zakup i sprzedaż akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym również akcji TAURON Polska Energia.

 

Jeżeli chcesz zachować bezpieczeństwo w sieci, przeczytaj nasz bezpłatny poradnik: „W internecie rób prezenty bliskim, nie oszustom”.  

Pobierz darmowy poradnik