Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


11 666

Otwarte sieci Wi-Fi – jak korzystać z nich bezpiecznie?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Kiedy ostatnio udało Ci się spędzić cały dzień bez korzystania z internetu? Pewnie nie pamiętasz. Nic dziwnego – sieć pozwala Ci pracować, uczyć się, komunikować się ze znajomymi, a także korzystać z rozrywki. Czy podczas korzystania z internetu zwracasz uwagę i na to, czy ten dostęp jest bezpieczny? Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z otwartych sieci Wi-Fi.


 

Publiczne sieci Wi-Fi

Dostęp do bezpłatnego i bezprzewodowego internetu stał się normą. Możemy się z nim połączyć na lotniskach i dworcach, w hotelach i lokalach gastronomicznych, na uczelniach, w bibliotekach, galeriach handlowych, klubach fitness, a nawet kiedy spacerujemy po miejskim deptaku. To niezwykle wygodne rozwiązanie, jednak czy otwarte sieci Wi-Fi są bezpieczne? Zdecydowanie nie. Jako ich użytkownicy nie mamy pewności, kto je udostępnia, a także kto z nich w danej chwili korzysta. Hasło do takiej sieci niewiele zmienia, bo zna je szerokie grono osób. Czy to oznacza, że musisz zapomnieć o korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi? Niekoniecznie!

Jak bezpiecznie korzystać z otwartego Wi-Fi?

Otwartych sieci Wi-Fi nie można obdarzać równym zaufaniem, co sieci domowych. Jednak, jeśli zastosujesz poniższe rady, możesz korzystać z otwartych sieci Wi-Fi w sposób zapewniający bezpieczeństwo Twoim danym.

Korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne

W tej chwili weź do ręki telefon lub inne urządzenia mobilne, z których korzystasz poza domem, i wyłącz w ustawieniach automatyczne łączenie się z sieciami Wi-Fi. Dzięki temu zyskasz kontrolę nad tym, kiedy łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi i będziesz robić to tylko wtedy, gdy nie będziesz mieć innej opcji połączenia się z internetem.

Dowiedz się więcej o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu z naszego ebooka!

Nie łącz się z przypadkowymi punktami dostępu

Jeśli nawiązujesz połączenie z publicznymi sieciami Wi-Fi, możesz natknąć się na sieci bezprzewodowe stworzone przez cyberprzestępców. Przesyłane w obrębie takiej sieci dane nie są szyfrowane, więc przestępcy mogą łatwo je przechwycić. Pamiętaj, że sieć stworzona przez oszustów może do złudzenia przypominać te, które są dostępne, chociażby w renomowanych hotelach czy też w chętnie odwiedzanych kawiarniach. Dlatego zawsze sprawdzaj dokładnie nazwy udostępnionych sieci, a także staraj się wybierać te, które wymagają podania hasła.

Unikaj logowania się do serwisów i podawania wrażliwych danych

Przy użyciu otwartych sieci Wi-Fi nie korzystaj z bankowości elektronicznej, nie płać, nie finalizuj transakcji w sklepach internetowych, nie wypełniaj formularzy, unikaj nawet logowania się na pocztę elektroniczną lub do portali społecznościowych. Pamiętaj, że dane przesyłane za pomocą niezabezpieczonej sieci zawsze mogą zostać przechwycone przez przestępców, więc nie warto ryzykować.

 

Przeczytaj poradnik i poznaj metody działania cyberprzestępców, aby wiedzieć, jak się przed nimi chronić!

Pobierz za darmo

Korzystaj wyłącznie z zabezpieczonych witryn

Jeśli odwiedzasz strony internetowe, zwracaj uwagę na to, czy witryny te stosują protokół SSL. Dzięki temu połączenia z nimi są szyfrowane. Jak je rozpoznać? Wystarczy zerknąć, czy na pasku adresu w przeglądarce widnieje ikona kłódki.

Zainstaluj program antywirusowy

Zadbaj o zainstalowanie sprawdzonego oprogramowania antywirusowego na wszystkich urządzeniach mających dostęp do internetu. Wbrew obiegowej opinii zarówno smartfony, jak i tablety są w równym stopniu podatne na wirusy, co zwykłe komputery. Nie zaniedbuj tej kwestii.

Korzystaj z VPN

Ostatnim sposobem na to, by otwarte sieci Wi-Fi były dla Ciebie całkowicie bezpieczne jest korzystanie z VPN, czyli z wirtualnej sieci prywatnej. Sieci VPN przekazują cały ruch sieciowy do własnej wewnętrznej sieci, dzięki czemu Twoje urządzenie działa tak, jakby znajdowało się w tej samej sieci, co połączony z nim VPN. Wirtualna sieć prywatna pozwala ukryć swoją aktywność w internecie, zapewnia całkowitą anonimowość, w tym ukrywanie lokalizacji urządzenia, a także pozwala ochronić urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem.

Rozsądne korzystanie z otwartych sieci Wi-Fi to podstawa

Otwarte sieci Wi-Fi są źródłem wielu zagrożeń, ale też dużym ułatwieniem w życiu codziennym. Korzystaj z nich, jeśli zachodzi potrzeba, jednak zachowuj przy tym dużą dozę ostrożności i zdrowego rozsądku.