Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


7 951

Silne hasło to podstawa – zasady ustawiania mocnych i bezpiecznych haseł

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Rośnie liczba miejsc i sytuacji, w których konieczne jest podanie hasła. Potrzebujesz go do operacji bankowych i skrzynki mailowej, profili społecznościowych, a także przy załatwianiu spraw w urzędach. Jak stworzyć silne hasło? Jak zapamiętać kilka lub kilkanaście haseł? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.


 

Dlaczego silne hasło jest ważne?

Mocne hasło jest jak mocny zamek patentowy: chroni Twoje dane osobowe, a wraz z nimi prywatność i zasoby finansowe. Łatwo sobie wyobrazić, czym zakończy się złamanie hasła do konta bankowego. Po przejęciu Twojej tożsamości stracisz pieniądze. Przestępcy mogą również bez problemu zaciągnąć kredyt konsumpcyjny w Twoim imieniu. Obowiązek spłaty rat będzie spoczywać na Tobie.

W przypadku ujawnienia danych logowania do skrzynki pocztowej, portalu randkowego lub społecznościowego możesz stracić reputację. Przestępca może w Twoim imieniu prowadzić korespondencję i zdobywać materiały (tekstowe, fotograficzne czy filmowe), których nie chcesz ujawniać. Potem stosuje szantaż, żeby wyłudzić pieniądze. Jak zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie z pomocą silnych haseł?

5 zasad tworzenia silnego hasła

Bezpieczne hasło to ciąg znaków, który jest trudny do odgadnięcia przez hakera, a dokładnie przez specjalny program do łamania haseł. Aby stworzyć silne hasło, zastosuj poniższe zasady:

  1. wymyśl długi ciąg znaków – absolutne minimum to 8 znaków (taki jest standard stosowany przez większość instytucji i portali), im dłuższe jest hasło, tym silniejsze i trudniejsze do złamania, bo każdy znak zwiększa liczbę możliwych kombinacji;
  2. stosuj kombinacje różnych typów znaków – masz do dyspozycji duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne, których użycie jest często wymuszane przez zarządców systemów;
  3. nie używaj imion, dat i serii identycznych znaków – imiona dzieci, daty urodzin, słowa odnoszące się do Twoich zainteresowań, pracy lub miejsca zamieszkania, a także proste kombinacje słów lub cyfr nie powinny być hasłem dostępu, lub jego częścią, bo są wyjątkowo łatwe do odgadnięcia, nawet bez zaawansowanego oprogramowania;
  4. stosuj wyrażenia hasłowe – to ciąg losowo wybranych słów, np. zimy morwa zebro, które wystarczy zapisać łącznie, aby otrzymać bezpieczne hasło;
  5. użyj generatora haseł – w internecie bez problemu znajdziesz darmowe i płatne oprogramowanie, które tworzy bardzo mocne, praktycznie niemożliwe do złamania kombinacje znaków, a ponadto pozwalają sprawdzić, jak silne jest Twoje hasło.

Zalecanym wzmocnieniem hasła jest też uwierzytelnienie dwupoziomowe. To dodatkowa weryfikacja poprawności podanego hasła przy użyciu kodu, który otrzymujesz na przykład w wiadomości SMS.

Sprawdź również: Jak zwiększyć bezpieczeństwo komputera? 10 praktycznych porad

Słabe i mocne hasło – przykłady

Badania nad jakością haseł są z oczywistych przyczyn utrudnione. Z raportów agencji, które zajmują się cyberbezpieczeństwem[1], wynika, że użytkownicy nagminnie używają wyjątkowo słabych kombinacji znaków. Na czele listy znajdują się imiona własne użytkowników, ciągi cyfr typu 123456 czy ciągi liter umieszczonych na klawiaturze, na przykład qwerty.

Okazuje się, że nawet hasło, które zostało stworzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, może być słabe. Przykład: Jan@1980Pozornie jest poprawne i silne, bo w jednym ciągu znajdują się małe i duże litery, cyfry i znak specjalny. Jeżeli jednak posiadacz hasła ma na imię Jan i urodził się w 1980 roku, to wartość takiego zabezpieczenia jest minimalna.

Jeśli wybierzesz losową kombinację znaków, możesz bez trudu samodzielnie stworzyć trudne hasło. Przykład: Q@w#e$7%. Kłopot w tym, że jeżeli używasz kilku czy kilkunastu takich haseł, to ich zapamiętanie i bezbłędne wpisywanie ciągów znaków jest praktycznie niemożliwe. Jednak i na to są dobre sposoby.

Jak zapamiętać trudne hasła?

Nigdy nie zapisuj hasła na papierze czy w łatwo dostępnych plikach na komputerze. PIN zapisany na karcie płatniczej to przypadek skrajny, absolutnie niedopuszczalny.

Jeżeli potrzebujesz wygodnego sposobu przechowywania licznych i często zmienianych haseł, skorzystaj ze specjalistycznego oprogramowania. Wspomniane wyżej generatory haseł nie tylko pomagają w tworzeniu trudnych do złamania kodów, lecz także bezpiecznie przechowują zapisane hasła. Równie użyteczne są menedżery haseł. Występują jako samodzielne programy, elementy przeglądarki internetowej lub oprogramowanie większego pakietu.

Niezależnie od stosowanej metody tworzenia, zapamiętywania i przechowywania haseł, kluczową kwestią jest ich regularne zmienianie. W przypadku konta bankowego czy dostępu do serwisów społecznościowych i programów pocztowych optymalna jest zmiana danych dostępowych nawet co 30 dni. To uciążliwe, lecz niezwykle skuteczne zabezpieczenie przed utratą danych.


[1] Top 200 Most Common Password List 2022 | NordPass